یک وکیل دادگستری در گفت و گو با وکیل ملت:

مشاوره پیش از ازدواج نه در قانون آمده و نه خانواده ها به آن اهمیت می دهند

وکیل ملت: پویان حسین زاده/مهم ترین بخش جامعه را خانواده ها تشکیل می دهند. امروزه با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و رسانه های جمعی شاهد تغییر ارزش ها و هنجار های جامعه در رابطه با موضوع خانواده شده ایم همه این ها ریشه و اصالت خانواده ها را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از عوامل تاثیر گذار این پدیده گسترش پدیده طلاق به شکل چشم گیر در میان اقشار مختلف جامعه است.

تاریخ انتشار: 21آبان1394|04:31

مشاوره پیش از ازدواج نه در قانون آمده و نه خانواده ها به آن اهمیت می دهند
| کد خبر: 49970

روز گذشته اما معاون اجتماعی قوه قضایه  نقش مهم مشاوره در خانواده برای جلوگیری از  طلاق را مهم دانست همین مسئله دستاویزی شد تا با تینا عقبایی وکیل دادگستری و استاد دانشگاه به گفت و گو بننشینیم ایم ا عقبائی با تایید اظهارات معاون اجتماعی قوه قضاییه می گوید که نقش مشاور در جلوگیری از طلاق چه قبل ادواج چه حین ازدواج بسیار مهم است و  برای آگاهی دادن به زوجین می تواند بسیار موثر باشد.
با توجه به اینکه 97 درصد جمعیت کل جهان حداقل یک بار در طول زندگی شان ازدواج می کنند این نرخ در 15 سال گذشته یک نرخ ثابتی بوده اما متاسفانه درمورد پدیده طلاق این نرخ ثابت نبوده و افزایش چشمگیری داشته به نحوی که تنها در نوروز 94، 2476 طلاق به ثبت رسیده است که 2186 طلاق در شهر ها و 290 طلاق در روستاها بوده  این در حالی است که سابقا تعداد طلاق در روستاها بسیار کم بوده و در صورت اختلاف موضوع بصورت کدخدا منشانه حل می شد.
عقبایی با مهم دانستن مسئله مشاوره در زندگی می افزاید که یکی از دلایل طلاق می تواند آگاهی نداشتن طرفین از نقش های زوج و زوجه باشد که هیچ منبعی برای آگاهی دادن به آنها وجود ندارد ومعمولا یک سری توصیه های خانوادگی است که اکثرا جنبه تعصبی و غیر منطقی دارد اما تنها چیزی که می تواند بی طرفانه در اینچنین مسائل دخالت کند و طرفین را آگاه سازد همان مشاور است

مشاور چون وابستگی خانوادگی به زوجین را ندارد حرف هایش تاثیر گذار است

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه مسئله مشاور چند سالی است جدی گرفته شده است می افزاید که مشاور چون فرد بی طرفی است و وابستگی خانواده گی به طرفین ندارد موجب می شود تا زوج و زوجه با نقش هایشان و حتی شخصیت خودشان آشنا شود. پس مشاور در مسائل آشنایی طرفین با شخصیتشان و نقش ها و تشابهات یا تفاوتهایشان نقش موثری دارد. البته به نظر بنده طرفین حتما باید تا چند سال اول تحت نظر مشاور باشند چون جدا از اینکه در غالب جدیدی قرار می گیرند وارد خانواده های جدیدی هم می شوند،کمانکه در بسیاری از موارد طلاق می بینیم که علت دعوا اختلاف با خانواده های طرفین بوده است پس اگر زوجین از قبل به مشاوره مراجعه کنند مشاور می تواند آنها را از میزان اهمیت خانواده طرفین آگاه کند چون هر شخصی در دامان خانواده اش بزرگ می شود.
این استاد دانشگاه ضمن نگرانی از افزایش طلاق در جامه می افزاید که پدیده طلاق تبعات بسیار بدی دارد یکی از بدترین تبعات آن فرزند آوری است. یک فرزند سالم هم به پدر نیاز دارد هم به مادر تمامی روانشناسان بیان می کنند هیچ تربیتی بهتر از روابط صحیح و عاشقانه والدین برای فرزند نیست.

مشاوره جایگاه قانونی دارد

از تینا عقبائی در رابطه با جایگاه قانونی مشاوره در جامعه با توجه به اهمیت سلامت خانواده پرسیدم که ایشان در پاسخ می گویدکه قطعا جایگاه قانونی دارد. همانطور که برای طلاق قبل از حکم، دادگاه مشاورانی را پیشنهاد می کند و ملزم می کند تا طرفین چندین جلسه برای رفع اختلاف به مشاور مراجعه کنند حتی در طلاق های توافقی. اما این مساله باید قبل از تصمیم برای طلاق باشد چون زمانی که زوجین برای طلاق به دادگاه می روند درست است که دادگاه مشاوری را پیشنهاد می دهد ولی طرفین تا 80 درصد تصمیمیشان عملی شده و این مساله نمی تواند تاثیر زیادی روی تغییر تصمیم آنها بگذارد و متاسفانه مسائله ایی که وجود دارد این است که این تایید مشاور برای قبل از ازدواج صورت نمی گیرد یعنی رفتن مشاوره ازدواج که به نظر بنده یکی از کارهای مهم برای تشکیل زندگی جدید است نه در قانون پیش بینی شده و نه هنوز در بین خانواده ها از جایگاه بالایی برخوردار است.
در واقع مشاوره پیش ازدواج برای تایید سلامت روانی طرفین باید همچون تایید سلامت جسمانی آنها مورد اهمیت باشد و آنها را از نظر سلامت روانی مورد سنجش قرار دهند، چه بسا بارها شاهد ازدواج زوج هایی بوده ایم که بعد از گذشت چند وقت مشکلات روانی یکی از طرفین بروز کرده و همسر تازه متوجه بیماری یا حتی جنون همسرش شده است که این مساله می تواند قابل پیشگیری باشد.

نگاه به زنان مطلقه را اصلاح کنیم


از تینا عقبایی پرسیدم با توجه به افزایش چشمگیر طلاق و اینکه این طلاق در میان احاد جامعه تقریبا پذیرفته شده به صورتی که به راحتی و با کوچکترین مساله ایی راه حل انتخابی آنها طلاق است فکر نمی کنید که دادگاه ها باید کمی سختگیرانه تر عمل کنند، که ایشان در پاسخ  می گویدکه طلاق سالم بسیار مهم است یعنی دادگاه باید بتواند دلیل اختلاف و دادخواست طرفین را ریشه یابی کند و به حق حکم بدهد . چون در بعضی از موارد دیده می شود طرفین از روی لجبازی یا کم صبر بودن تصمیم به طلاق می گیرند ولی بعضی از افراد هم هستند که طلاق بهترین راه برای آنها است. این سختگیری باید به حدی باشد تا طلاق سالم اتفاق بیافتد.
موضوع دیگری که به نظر من نیاز به فرهنگ سازی بیشتر دارد نگاه جامعه به افراد مطلقه است که با یک دید مردسالارانه و جاهلیت به این قضیه نگاه نکنند. شخصی که مطلقه شده حق ادامه زندگی همچون دیگر افراد جامعه را دارد و اگر این افراد مطلقه بتوانند دوباره وارد زندگدگی بشوند و تشکیل خانواده بدهند در نهایت ما رو به سوی جامعه سالم پیش می رویم.

کلید واژه ها مشاور - طلاق
دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top