روایتی دردناک از فاجعه منا

وکیل ملت: نماینده وزارت امور خارجه در حج با اشاره به اینکه در مراسم حج امسال، ۴۵۰ کاروان از کشورمان به سرزمین وحی اعزام شدند، گفت: تاکنون ۱۹ جسد مجهول و شناسایی نشده داریم.

تاریخ انتشار: 21آبان1394|11:01

روایتی دردناک از فاجعه منا
| کد خبر: 50093

به گزارش وکیل ملت ، آیت الله مصطفی حائری فومنی در مراسم گرامیداشت یادبود جان باختگان منا که با عنوان «روایت فاجعه» در مسجد قدس رشت برگزار شد با بیان اینکه حادثه منا، حادثه ای متفاوت بود،اظهار کرد: سابقه حادثه در عربستان بسیار است اما حادثه ای به دردآلودبودن این فاجعه هرگز اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه بی تدبیری و عدم مدیریت بحران توسط رژیم سعودی ها اصلی ترین دلیل رخداد حادثه منا است گفت: این فاجعه در مراحل رسیدگی بعد از وقوع می توانست مدیریت شود که البته نیروهای سعودی با سوء مدیریت و بهت زدگی باعث بزرگتر شدن فاجعه شدند.

نماینده وزارت امور خارجه در حج امسال با بیان اینکه نیروهای سعودی با امنیتی کردن فاجعه از ورود نیروهای امدادی جهت کمک به زائرین جلوگیری کردند.

وی با اشاره به اینکه در مراسم حج امسال، ۴۵۰ کاروان از کشورمان به سرزمین وحی اعزام شدند،گفت: مسیرهای منا به جمرات ۵ مسیر با خیابان هایی به عرض ۲۵ متر است که براساس مسیر مشخص توسط سازمان اوقاف عربستان،۲ مسیر برای عبور حجاج ایرانی مشخص شده بود.

نماینده وزارت امور خارجه در حج امسال یادآور شد: در میان مسیرهای منا به جمرات، مسیر فرعی به عرض ۱۲ متر که منتهی به طبقه دوم جمرات می شود برای عبور حجاج الجزایری و نیجریه ای در نظر گرفته شده بود که حادثه منا نیز در این مسیر بدلیل بسته شدن آن توسط نیروهای پلیس سعودی رخ داد و تعدادی از زائران ایرانی هم که به اشتباه در این مسیر حضور داشتند جان خود را از دست دادند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه و نماینده وزارت امور خارجه در حج امسال با بیان اینکه در حادثه منا ۸هزار حاجی بیت الله الحرام از کشورهای مختلف جان باختند، گفت:تاکنون ۱۹ جسد مجهول و شناسایی نشده از هموطنان داریم.

آیت الله حائری فومنی با اشاره به اینکه در روزهای نخست حادثه منا دولت سعودی با ندادن آمار قربانیان این حادثه تلاش داشت تا ابعاد آن را کم جلوه دهد، افزود: در بررسی ها و تحقیقات نمایندگان بعثه رهبری از کارگرانی که در حال کندن قبور برای تدفین جان باختگان حادثه منا بودند؛ اینطور بدست آمد که به آنها گفته شده بود ۸هزار قبر کنده شود اما آماری که خودشان بر روی سایت ها قرار می دادند ۷۰۰ کشته بود.

وی با اشاره به اینکه همزمان با فاجعه منا، وزیر امور خارجه در نشست سازمان ملل حضور داشتند،گفت: با پیگیری های دکتر ظریف و رایزنی ایشان با امیر کویت،مقدمات صدور ویزا برای وزیر بهداشت که تا قبل از پیگیری وزیر امور خارجه از سوی دولت عربستان ویزا برای دکتر هاشمی صادر نمی شد انجام گرفت.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه و نماینده وزارت امور خارجه در حج امسال با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مراسم دانش آموختگی،تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران و هشدار ایشان به رژیم آل سعود گفت:هشدار رهبری،تلاش های رییس جمهور و وزیر امور خارجه امنیت آل‌سعود را سلب می‌کند.

آیت  الله حائری فومنی با بیان اینکه حادثه منا،فاجعه ای بسیار دردناک بود،افزود: ۹۹ درصد جان باختگان فاجعه منا براثر بی آبی جان باختند.

کلید واژه ها فاجعه منا _ وکیل ملت
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top