تفاوت فسخ ٬ تفاسخ و انفساخ

وکیل ملت: عبارات فسخ ٬ انفساخ و تفاسخ هرچند همگی در راستای انحلال عقد بکار میروند ولی هر یک از آنها دارای بار حقوقی و قانونی و نتایج متفاوتی هستند .

تاریخ انتشار: 21آبان1394|23:10

تفاوت فسخ ٬ تفاسخ و انفساخ
| کد خبر: 50303

فسخ عبارتست از : انحلال ارادی یا قانونی عقد که توسط یکی از طرفین یا ثالث اعمال میشود ٬ در عقود جایز هر یک از طرفین هرگاه بخواهد میتواند عقد را منحل کند ولی در عقود لازم حق فسخ میبایست بر اساس توافق طرفین یا به موجب قانون باشد .

آنچه مسلم است اعمال حق فسخ نیازمند اراده مجدد است و دارنده حق فسخ میبایست انحلال عقد به موجب حق مذکور را به طرف دیگر عقد و در صورتیکه شخص ثالث باشد به طرفین اعلام نماید .

تفاسخ : مصدر باب تفاعل و به معنی عمل دو طرفه است ٬ تفاسخ یا اقاله در واقع توافق و رضایت طرفین معامله برای انحلال آن است .

انفساخ : به معنای انحلال قهری عقد است که نیازمند اعمال اراده جدید طرفین نیست ٬ به این معنی که گاهی به حکم قانون در صورت وجود شرایط خاصی عقد منحل شده و به حیات خود خاتمه میدهد . مثل تلف مبیع قبل از قبض در عقد بیع و گاهی نیز توافق طرفین در ابتدا بر این امر استوار است که در صورت ایجاد یک شرایط خاص عقد منفسخ شود .

مثلآ هرگاه طرفین توافق نمایند که ثمن در تاریخ معینی پرداخت شود و در صورت عدم پرداخت عقد منفسخ میشود .

در این حالت پس از اینکه در تاریخ مذکور به هر دلیلی ثمن پرداخت نگردد عقد منحل شده و بدون نیاز به اعمال اراده جدید به حیات خود خاتمه میدهد.

 

حجت اله محمدی

وکیل دادگستری

منبع : وکیل ملت

دسته بندی پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top