معاون قوه قضاییه: پیشگیری «رشدمدار» جرائم را دنبال می کنیم

وکیل ملت: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: پیشگیری «رشدمدار» را برای کاهش جرائم و پرونده های قضایی دنبال می کنیم.

تاریخ انتشار: 22آبان1394|14:00

معاون قوه قضاییه: پیشگیری «رشدمدار» جرائم را دنبال می کنیم
| کد خبر: 50586

محمدباقر الفت روز جمعه در نشست تخصصی معاونان اجتماعی و پیشگیری و مدیران فرهنگی دادگستری های کشور در بندرانزلی افزود: پیشگیری رشدمدار وظیفه مستقیم ما برای کاهش جرم و در نتیجه کاهش پرونده هاست.
وی با تاکید بر اهمیت مردمی بودن برنامه های دادگستری خاطرنشان کرد: باید جامعه، مدیریت استان و مسئولان بخش های مختلف را مجاب به تلاش برای پیشگیری از جرائم کنیم.
معاون قوه قضاییه ادامه داد: پیشگیری تا به میان توده های مردم نرود اثری نمی گذارد، پیشگیری از جرم اگر با مردم تعامل نداشته باشد موفق نخواهد بود و برای نیل به این هدف باید ارتباطمان با رسانه ها، افکار عمومی و ابزار ارتباطی مورد توجه قرار گیرد.
الفت اظهارکرد: وقتی با مردم ارتباط ناشته باشیم؛چطور می توانیم انتظار اثربخشی برنامه ها را داشته باشیم.
وی با بیان این که هدف از برگزاری این نشست ها یافتن اشکال های برنامه های مدون است تصریح کرد: عملی بودن، اهداف و پیوستگی برخی برنامه ها مشخص نیست.
الفت افزود: برنامه های پیشگیری جذاب نیست به گونه ای است که همه را باید خودمان انجام دهیم که این روش ها را باید در سال 95 کنار بگذاریم.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: 70 درصد برنامه های پیشگیری را به استان ها واگذار می کنیم و در این راه باید از استادان دانشگاه به عنوان مشاور بهره ببریم.
وی با بیان این که هفت میلیارد تومان منابع سال 94 برای این منظور اختصاص یافته است گفت: پیشگیری یک مساله فرا قوه ای است و باید فراقوه ای و با مشارکت دیگران آن را اجرا کنیم.
وی با اذعان به این که آسیب ها نتیجه کم کاری یا کج کارکردی همه دستگاه هاست؛ افزود: هیچکسی نمی تواند مسئولیت را متوجه دیگران کرده و نقش خود را فراموش کند.
معاون قوه قضاییه گفت: اگر این احساس مسئولیت، وظیفه مندی و مشارکت ایجاد شود هم افزایی بیشتر خواهد شد و تلاش ما اصلاح وضعیت کنونی است.
وی ادامه داد: در استان نگاه شما استفاده از نیروهای توانمند، فعال، خوش فکر و دارای توان تعامل برای انجام این مهم باشد.
الفت اظهارکرد: برای تحول مدیریتی برنامه ریزی می خواهیم که این باید از نشست ها حاصل شود و گرنه تقدیر و تشکر دردی را دوا نمی کند باید با علاقه، احساس مسئولیت و حساسیت کار کنیم.
وی خطاب به حاضران گفت: اجازه ندهید قدرت در وجود شما رسوب کند بلکه باید شما را در جهت منافع عمومی به حرکت درآورد تا جامعه را به سمت صلاح و رستگاری پیش ببریم.
معاون قوه قضاییه متذکر شد: به تعبیر رهبری که پیشگیری از همه چیز مهمتر است معاونت پیشگیری نیز از همه چیز مهم تر است باید کارشناسان خود را فعال کنید.
وی افزود: با نگاهی جدید برنامه ها را به صورت جدی پیش ببرید، برنامه های فرهنگی، اجتماعی، تربیتی و مردمی درکنار هم باشد وگرنه دچار دردسر می شویم.
الفت با اشاره به نمایش فیلم های مربوط به افراد بی خانمان و سایر آسیب های اجتماعی، بر لزوم تلاش برای کاهش این آسیب ها از طریق پیشگیری تاکید کرد.
وی اظهارکرد: هرچه آسیب های اجتماعی گسترده تر و عمیق تر باشد به همان نسبت وقوع جرائم بیشتر و متنوع تر و فراوان تر است.
معاون قوه قضاییه با بیان این که وقوع جرم علل مختلف فرهنگی، اقتصادی و مالی دارد؛ افزود: برای پیشگیری از جرم و زندگی همراه با آسایش باید به دستورهای اسلام عمل کنیم و زندگی رو به تعالی داشته باشیم باید تلاش کنیم وقوع جرم را به حداقل ممکن برسانیم.
الفت خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم وقوع جرم را به حداقل برسانیم باید به علل وقوع جرم بپردازیم.
*معاونین پیشگیری تنها به پیشگیری بپردازند
وی گفت: همه علما معتقدند دیر وارد عرصه پیشگیری شدیم مباحث پیشگیرانه را دیر هنگام آغاز کردیم و همه نهادها، دستگاه ها و وزارتخانه ها مشمول این دیر عمل کردن می شوند و طبیعی است که اکنون باید با سرعت و وظیفه مندی بیشتری حرکت کنیم.
وی تصریح کرد: وقتی به آسیب های اجتماعی نگاه می کنیم که گسترده شده و چشم انداز زشتی را ایجاد کرده اند متوجه می شویم که باید عقب ماندگی خود را جدی جبران کنیم.
معاون قوه قضاییه متذکر شد: اگر نگاه ما به مباحث پیشگیری منفعلانه باشد نتیجه نخواهیم گرفت .
وی تاکید کرد: اگر توانمان را فقط در بخش های دیگر بگذاریم؛ به آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد و بروز رخدادهای غیراخلاقی در جامعه کمک می شود.
وی گفت: در پیشگیری تعامل ،همگرایی بالا ،اجرای اشتراکی برنامه ها، رفت و آمد و تلاش برای تامین ذینفعان برنامه اهمیت پیدا می کند.
الفت تاکید کرد: اگر بخواهیم اقدام جدی انجام دهیم باید از لاک قضایی بیرون بیاییم.
معاون قوه قضاییه گفت: وقتی می خواهیم در زمینه پیشگیری کار کنیم باید عاشقانه قدم پیش بگذاریم و همانطور که عاشق فرزندانمان هستیم در زمینه پیشگیری در جامعه باید عاشقانه کار کنیم.
نشست تخصصی معاونان اجتماعی و پیشگیری و مدیران فرهنگی دادگستری های استان های کشور با حضور معاون قوه قضاییه از صبح جمعه در بندرانزلی آغاز شد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top