چه کسانی با روحانی به ایتالیا و فرانسه می روند؟

وکیل ملت: رئیس جمهوری در آینده نزدیک به فرانسه و ایتالیا سفر خواهد کرد و طبق شنیده ها قرار است هیأتی تجاری متشکل از بازرگانان و تولیدکنندگان بخش خصوصی نیز او را همراهی کنند. انتخاب این هیأت ها اما ظاهرا با حواشی و گلایه مندی هایی همراه شده است.

تاریخ انتشار: 22آبان1394|14:11

چه کسانی با روحانی به ایتالیا و فرانسه می روند؟
| کد خبر: 50591

محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی ایران در این باره در کانال تلگرامی خود این طور نوشته است: « تقریبا ازاواخرهفته گذشته كه مشغول برنامه ریزی برای بستن تیم همراه رئیس جمهور برای سفر به فرانسه و ایتالیا شديم لحظه لحظه درتب وتاب بوده ايم. روزی نبوده که همراه با همکاران پرتلاشم در اتاق ایران، تا پاسی از شب کار نکنیم. شک نکنید که همین وضعیت در سفارت‌خانه های ما در پاریس و رم حاکم بوده تا سفر رئیس جمهور روحانی و هیأت همراه به بهترین شکل انجام شود اما چه کنم که ظرفیت ها محدود است و گاهی باید پاسخ منفی داد و عذرخواهی کرد».

وی افزود:« مهم ترين هدف در اين سفر سه اصل اعتلاي جايگاه بخش خصوصي نزد مسئولان و فعالان اقتصادي كشورهاي مقصد هم چنين رياست محترم جمهور و همراهانشان و نتيجه بخش بودن آن براي توسعه روابط اقتصادي ایران باكشورهاي مقصد است. ضمن این که سفر پیش رو، نخستین سفری است كه در دوره هشتم هیأت نمایندگان اتاق برای همراهی رئیس جمهور روحانی در یک سفر تاریخی بسته می شود».

جلال پور گفت:« هرچند حدود یك ماه و نیم پیش خبر سفر و درخواست از اتاق برای همراهی یك تیم اقتصادی در معیت ایشان اعلام شد ولی تقریبا تا همین هفته گذشته که همراه همکارانم سفری مقدماتی به اروپا داشتم، تكلیف چگونگی شکل گیری هیأت همراه روشن نبود. با این حال مهم ترین پرسش و دغدغه ما این بود که برای بستن فهرست هیأت همراه،کدام فعال اقتصادی و کدام بنگاه از اولویت برخوردار است؟ بعد از رایزنی ها و مذاكرات فراوان در نشست های متعدد سرانجام قرار شد هیأتی نسبتا كوچك ولی با کیفیت و هدفمند برای این سفر چیده شود».

رئیس اتاق ایران ادامه داد:« دو گزارش "اولویت کار اقتصادی با فرانسه و ایتالیا" به سفارش دفتر رئیس جمهور تهیه شد. این گزارش در دفتر پساتحریم با کمک مرکز مطالعات اتاق ایران، تهیه شد. به این ترتیب، این دو گزارش مبنای احصای تخصص هایی شد که لازم بود در هیات همراه دور هم جمع شوند. قرار شد براساس وجوه مشترك و تعیین اولویت کار با دو کشور فرانسه و ایتالیا از اصلی ترین فعالان اقتصادی ایران و طرف های مقابل برای حضور در هیأت همراه دعوت کنیم. بعد از مطالعه روی ظرفیت ها وشناسایی وجوه مشترك، این گونه جمع بندی کردیم که حداكثر یك تیم ٢٥ نفره برای هركشور (ایتالیاوفرانسه) روانه دو کشور کنیم».

جلال پور گفت:« برای این هدف، براساس ظرفیت های مشترك، اسامی حدود٥٠ فعال اقتصادی و بنگاه برای هر کشور تهیه شد و پس ازتبادل نظر با دیگر دست اندركاران سفر، این فهرست به حدود٣٠ نفر برای هركشور تغییر یافت و نهایی شد. چهره هایی از خانم ها، کارآفرینان بزرگ، مدیران تشکل های قدرتمند مرتبط با اولویت های تعیین شده در گزارش مورد اشاره، دور هم جمع شدند».

به گفته جلال پور« شاید این تنها فهرست اقتصادی همراه رئیس جمهور باشد كه با منطق کاملا اقتصادی و به دور از سلیقه های شخصی، تعریف و انتخاب شده است. با این حال باید تأکید کنم که حتما کار ما بدون نقص نبوده و می شود روش ها را بهبود بخشید اما مهم این است که گام هایی اساسی و سیستماتیک برای تعیین ترکیب هیات ها بر اساس مطالعه و تدبیر برداشته ایم».

وی ادامه داد: « جای صدها و هزاران کارآفرین و مدیر برجسته ایرانی در این هیأت خالی است. جای تک تک بنگاه های مستعد ایرانی در این هیأت خالی است اما ما تلاش کرده ایم هیاتی که روانه این سفر می شود، نمونه درخشانی از جامعه سربلند کسب و کار ایران باشد. جامعه ای سخت کوش، مستعد و زاینده که قراراست آقای کسب و کار فردای خاورمیانه باشد».

رئیس اتاق ایران به گلایه ها نیز اشاره کرده و گفت:« این روزهابه طور مداوم از اطراف و اكناف گلایه می شود که چرا ما را همراه رئیس جمهور به فرانسه و ایتالیا نمی برید؟ این گلایه ها گاهی حاشیه هایی بوجودمی آورد كه قاعدتا نباید باشد اما مهم اين است كه بتوانيم به يك نتيجه قابل قبول براي كشورو اتاق های بازرگانی دست يابيم».

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top