وزیر انرژی روسیه: به ایران هواپیما و بالگرد فروختیم

وکیل ملت: الکساندر نواک الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه با تاکید بر لزوم اجرایی شدن موافقتنامه‌ها و تفاهمنامه‌های امضا شده با ایران در نشست هیات ایرانی و روسی در مسکو، گفت: تهران شریک بزرگ راهبردی مسکو است و فهرست نهایی شده ۴۰ میلیارد دلاری همکاری‌های دو کشور در پروژه‌های بزرگ، می‌تواند روابط دو کشور را متحول کند.

تاریخ انتشار: 23آبان1394|13:22

وزیر انرژی روسیه: به ایران هواپیما و بالگرد فروختیم
| کد خبر: 50998

به گزارش وکیل ملت ، وزیر انرژی روسیه با یادآوری تصمیم این کشور برای جذب مشارکت ایران در اتحادیه اورآسیا، از برنامه سفر وزیر تجارت این کشور به تهران تا پایان سال ۲۰۱۵ برای عملیاتی کردن برنامه‌های توسعه روابط خبر داد.

نوواک در ادامه با گسترده‌تر خواندن برنامه‌های پیشنهادی روسیه برای سرمایه گذاری و تجارت با ایران، اظهار داشت: فروش هواپیما و بالگرد به ایران همراه با مشارکت در ساخت، واگن‌های مسافری و باری، نوسازی ریلی و ایجاد واحدهای نیروگاه‌های هسته‌ای در بوشهر بخشی از پیشنهادهای ما است.

رئیس روسی کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور توسعه همکارهای دو کشور در عرصه هواپیما سازی و ساخت کشتی را از دیگر بخش های قابل توجه در راهبرد افزایش روابط دو کشور بر شمرد و گفت: از نظر مسکو، یکپارچه سازی شبکه برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان توجیه فنی دارد و منطقی است.

وی با بیان اینکه روابط اقتصادی سالانه دو کشور می تواند بسیار بیشتر از سطح یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کنونی باشد، افزود: مذاکرات انجام شده بین شرکت‌های دولتی و خصوصی، زمینه های برای توسعه همکاری‌ها در تمامی عرصه هارا بیش از گذشته فراهم می کند.

نوواک در باره زمان آشکار شدن تاثیر توافق های اتخاذ شده بر سطح روابط دو کشور، اظهار داشت: براساس تدابیر و تصمیم های نهایی شده، حجم ارزش اقتصادی دو کشور در آینده سالانه نزدیک به ۱۰ میلیار دلار خواهد رسید.

نوواک همچنین گفت: ارزش پروژه های بزرگ فهرست و تعریف شده مورد توافق نشست مسکو در افق همکاری های دوجانبه حدود ۴۰ میلیارد دلار است که دامنه گسترده ای از حوزه های مختلف را در روابط اقتصادی، صنعتی و بازرگانی تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه پس از توافق کنونی در باره اجرای توافق های بزرگ، امیدواریم تدوین فهرست پروژه های کوچک نیز در دستور کار قرار گیرد تا ارزش اقتصادی و دامنه همکاری دو کشور بیشتر شود، افزود: برای رسیدن به اهداف مورد نظر، هیات های ایرانی و روسی توافق کردند، موانع موجود در عرصه توسعه همکاری ها از جمله گمرکی و مالی را برطرف کنند که انتظار داریم مشکلات پرداخت های دو کشور به زودی حل و فصل شود.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top