دودکش نامناسب عامل 73 درصد تلفات گازگرفتگی

وکیل ملت: مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز به مرگ 212 نفر در سال گذشته به علت مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن اشاره کرد و گفت: استفاده از دودکش نامناسب عامل 73 درصد از تلفات مربوط به گازگرفتگی است.

تاریخ انتشار: 24آبان1394|15:29

دودکش نامناسب عامل 73 درصد تلفات گازگرفتگی
| کد خبر: 51637

محمدرضا یوسفی پور روز یکشنبه در نشست خبری با تشریح حوادث ناشی از صنعت گاز در کشور اظهارداشت: با وجود این که از سال 82 مسوولیت مربوط به لوله کشی های گاز داخل ساختمان به سازمان نظام مهندسی واگذار شده است اما شرکت ملی گاز همچنان فرهنگسازی و کاهش سوانح مربوط به این بخش را دنبال می کند.
وی افزود: برای فرهنگ سازی جهت بهینه سازی مصرف گاز و کاهش سوانح همه سازمان ها و دستگاه های ذیربط باید مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به آمار ناشی از حوادث مربوط به گاز اظهارداشت: در سال 92 تعداد 1744 سانحه رخ داد ما در سال 93 تعداد حوادث به 1539 مورد کاهش یافت.
وی در بخش دیگی از اظهارات خود با اشاره به سهم استان های مختلف در حوادث ناشی از گاز اظهارداشت: برای مقایسه دقیق سوانح در استان ها، شاخص های متعدد مانند تعداد جمعیت، تعداد مشترکین خانگی، تعداد حوادث و میزان سرمای هوا در نظر گرفته می شود.
وی خاطرنشان کرد: براساس این شاخص ها استان خراسان شمالی دارای بیشترین حوادث مربوط به گاز است و پس از آن استان های سمنان و خوزستان قرار دارند.
وی ادامه داد: اگرچه استان تهران دارای بیشترین جمعیت و بیشترین مشترک خانگی است اما براساس شاخص های یادشده از استان های کم حادثه به شمار می رود.

** کاهش 36 درصدی تلفات ناشی از گاز گرفتگی
وی با تاکید بر نقش فرهنگ سازی در این زمینه، اظهارداشت: در سال گذشته به علت فرهنگ سازی در کشور، تعداد حوادث مربوط به بخش خانگی کاهش خوبی یافت به طوری که مرگ ناشی از مسمومیت مونوکسید کربن 36 درصد و تلفات ناشی از آتش سوزی بیش از 10 درصد کاهش یافت.
وی با بیان اینکه در سال گذشته تعداد 212 نفر به علت گاز گرفتگی فوت کردند، افزود: سهم دودکش نامناسب در گاز گرفتگی 73 درصد، عدم تخلیله نامناسب 13 درصد، نقص وسایل گازسوز 9 درصد و استفاده از وسایل پخت و پز برای گرم کردن محیط پنج درصد بوده است.
وی توصیه کرد: در آپارتمان های کوچک که زیر 60 متر، در صورت استفاده از پکیج، تهویه مناسب تعبیه شود.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top