دکتر هاشمی استاد برجسته حقوق در همایش حقوق شهروندی

آزادی باید در عمل ثابت شود

وکیل ملت: همایش ملی تبیین حقوق شهروندی امروز با حضور اساتید برجسته حقوقی کشور از جمله محمد هاشمی استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی، عرفانی استاد تمام دانشگاه تهران و عضو انستیتوی حقوق بین الملل فرانسه و مسئولان کشوری و استانی و قضایی و دست‌اندر کاران حقوقی و حقوقدانان کشور در سالن کنفرانس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی در ارومیه برگزار شد.

تاریخ انتشار: 24آبان1394|19:20

آزادی باید در عمل ثابت شود
| کد خبر: 51753

در این همایش ملی سید محمد هاشمی اظهار کرد: بشر از قدیم الایام در معرض تاخت و تاز، آزار و کشتار جمعی قرار گرفته و با گذشت زمان انسان‌ها به درک این مطلب که باید در کنار یکدیگر با مودت و دوستی زندگی کنند پی برد و امروزه حقوق بشر در جوامع مختلف جاری و ساری است.

وی گفت: افراد از مجموعه مواهب طبیعی برخوردارند و انسان باید با اختیار داشتن مواهب طبیعی و ابتکار عملی به هم زیستی در کنار افراد جامعه سوق یابد.

این استاد برجسته حقوق اساسی با بیان اینکه متاسفانه حقوق بشر ادبیات عبوری دارد نه حالت قلبی، افزود: شعار حقوق بشر باید در اندرون انسان‌ها ورود منطقی داشته باشد.

وی با بیان اینکه لازمه شناخت و درک حقوق بشر، درک خود و درک مراتب اجتماعی است، تصریح کرد: اصل برابری یعنی در کنار یکدیگر قرار گرفتن و لازمه برابری درک است که منتج به توسعه سیاسی و اجتماعی می‌شود.

هاشمی با بیان اینکه برای دستیابی به حقوق شهروندی باید بین قانون و حاکمیت رابطه منطقی باشد، اظهار کرد: جوامعی به سمت عزت و هم بستگی سوق می‌یابد که در آن مردم خود ابتکار عمل را به دست گیرند.

وی با بیان اینکه حقوق بشر امر وجودی و وجدانی است و افراد باید در حفظ و نگهداری آن تلاش کنند، افزود: دانشگاهیان و متفکرین به سهم خود در ترویج آزادی نقش داشته و باید در این راستا تلاش کنند.

این حقوقدان گفت: افکار و اندیشه عمومی بایستی حقوق بشر و آزادی را به عنوان ناموس بدانند و در حفظ و پاسداری آن تلاش کنند.

وی با اشاره به اینکه نباید آزادی در حد شعار باشد بلکه باید در عمل ثابت شود، اظهار کرد: خوشبختانه در اغلب جوامع آزادی بیان و آزادی اندیشه جاری و ساری است اما باید به آزادی بعد بیان نیز توجه کرد.

محمود عرفانی استاد تمام دانشگاه تهران و عضو انستیتوی حقوق بین الملل فرانسه نیز در این همایش با ارائه مقاله‌ای تحت عنوان حقوق شهروندی در مدیریت شهری، گفت: ساختار تجارت و مبادلات اقتصادی در کشورهای اسلامی تفاوت اساسی با کشورهای غیر اسلامی دارد که اخلاقیات حرف اول را در مبادلات کشورهای اسلامی می‌زند و این خود به عنوان مبنایی برای رعایت حقوق شهروندی در اقتصاد جامعه است.

وی با اشاره به اینکه 1400 سال قبل در قرآن و اسلام به مبانی حقوق شهروندی اشاره شده است، افزود: زمانی که اسلام مبانی حقوق شهروندی را تبیین می‌کرد کشورهای غربی در قتل و غارت به سر می‌بردند.

عرفانی با اشاره به نقش ریش سفیدان محله در مدیریت امور محله گفت: در گذشته ریش سفیدان محلات نقش قابل توجهی در مدیریت امور شهری و حل و فصل اختلافات و دعاوی بر مبنای اعتقادات اسلامی داشتند که این مشارکت خود مردم در ابعاد کوچکتر در مدیریت امورات زمینه‌ای در حقوق شهروندی ایجاد می‌کرد.

وی ادامه داد: بهتر است مدیریت امور شهری همچون گذشته به شکل سنتی و قدیمی خود برگشته و محلات با مدیریت و مشارکت خود مردم نقش ارزنده‌ای در امورات شهری داشته و علاوه بر مورد توجه قراردادن حاکمیت خداوند بر اعمال انسان، اختلافات و دعاوی در همان نقطه اولیه رفع شده و شاهد کاهش پرونده‌های ورودی به مراجع قضایی باشیم.

 

ولی عاقلی رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و رییس همایش نیز طی سخنانی، اظهار کرد: اگر کلید واژه‌های حقوق شهروندی را امنیت، آزادی، تربیت و تعلیم بدانیم و آن را در اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی و دین مبین اسلام مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم در قران کریم در رابطه با امنیت و آرامش بیش از 897 بار، حقوق حاکم و مردم در 63 خطبه، امنیت در 26 خطبه، آزادی در 7 خطبه و تعلیم و تربیت در 15 خطبه مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: حقوق شهروندی در قانون اساسی در اصل‌های 15، 19 تا اصل 47 و در سیاست‌های کلی نظام، برنامه‌های توسعه نظام و در خط مشی‌های قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: امید است با سیاست گذاری و راه کار عملیاتی روسای 3 قوه، مسئولیت‌های حقوق شهروندی به جد اجرایی شده و برخورداری جامعه از مردم سالاری دینی، آزادی و حفظ کرامت و امنیت به توسعه کشور منجر شود.

در ابتدای این همایش امین رستم زاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و دبیر علمی همایش با ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش گفت: این همایش ملی مصوب جهاد دانشگاهی کشور است که با حضور و مشارکت مراکز دانشگاهی، علمی و نهادها و دستگاه‌های اجرایی در 2 بخش ویژه دانشجویان و اساتید و در محورهای حقوق شهروندی و دانشگاه، حقوق شهروندی و قوانین، حقوق شهروندی و قرآن و دین، حقوق شهروندی و جامعه، حقوق شهروندی و رسانه، حقوق شهروندی و فرهنگ و تاریخ، حقوق شهروندی و سیاست، حقوق شهروندی و اقتصاد و مدیریت، حقوق شهروندی و قوه قضائیه، محور ویژه شعار سال و حقوق شهروندی در آیینه سایر رشته‌های دانشگاهی برگزار شد.

دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top