فريده غيرت در گفت و گو با « وكيل ملت» :

در قانون فرم خاصي براي حجاب مشخص نشده است

وکیل ملت: واژه حجاب که بر پوشش سرو بدن گفته می‌شود، شکل آن، بر اساس شرایط فرهنگی و قانون هر کشوری متفاوت است. مسئله حجاب به علت ارتباط با ویژگی‌های گوناگون فردی و اجتماعی انسان در تمام دوران تاریخ و نیز در ادیان الهی به روش‌هاي مختلف مورد تاکید قرار گرفته و از نیازهای حقیقی و مسلم است . بر کسی پوشیده نیست که وضع قوانین و مقررات در فرهنگ‌سازی ارزش‌ها نقش مهمی را بازی می‌کند. وضع قوانين در رابطه عفاف و حجاب مسلما در كشور اسلامي همچون ايران بر كسي پوشيده نيست كه اين قوانين برای نشان دادن تفکرات دینی و باورهای مذهبی یا تفکرات سیاسی است . اما آيا قوانين ما نوع پوشش را هم مشخص كرده است؟

تاریخ انتشار: 26آبان1394|03:01

در قانون فرم خاصي براي حجاب مشخص نشده است
| کد خبر: 52268

فريده غيرت وكيل دادگستري در رابطه با حجاب به «وكيل ملت»گفت: ابتدا در رابطه با اينكه دركشور ما قانوني در خصوص حجاب وجود دارد يا خير؟ بايد گفت در تير سال 1359 بعد انقلاب، از سوی شورای انقلاب ابلاغ شدكه : «خانم‌ها بدون پوشش اسلامی حق ورود به ادارات را ندارند.» كه با توجه به اين مسئله از ورود خانم‌ها بدون حجاب مانع مي شدند. اما در همان زمان هم گفته نشد پوشش اسلامي چيست؟ تنها تلقي از پوشش اسلامي اين بود كه مو كاملا پوشيده باشد و لباس آستين بلند و پوشيده كه در آن زمان مدلي براي حجاب ارائه نشد.

50هزار تومان جريمه براي بي حجابي

اين وكيل دادگستري تصريح كرد: در سال 59 و 60 كه مسئله اجبار حجاب مطرح بود در قانون مجازات اسلامي در ماده 638 براي رعايت نكردن حجاب مجازاتي تعيين شد. در ماده 638 قانون مجازات اسلامي آمده است: «هرگاه کسي علنا در انظار و اماکن عمومي و معابر تظاهر به عمل حرامي نمايد، علاوه بر کيفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه يا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و در صورتي که مرتکب عملي شود که نفس آن عمل داراي کيفر نباشد؛ اما عفت عمومي را جريحه‌دار نمايد، تنها به حبس از ده روز تا دو ماه يا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. و در تبصره آن آمده است كه زناني که بدون حجاب شرعي در معابر و انظار عمومي ظاهر مي‌شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و يا 50 تا 500 هزار ريال جزاي نقدي محکوم خواهند شد.

وجود زن بد حجاب در ماشين، راننده ماشين جريمه مي‌شود

وي افزود: به طور كلي در كشور ما براي حجاب قانون وجود دارد و در حال اجرا است. بنابراين بايد گفت مسئله حجاب در كشور ما قانوني است. اما اينكه حجاب به چه صورت تفسير شده آيا حجاب چادر، مقنعه، روسري سفيد يا قرمز است در اين مورد دستور عمل مختلفي براي ادارت و سازمان هاي دولتي براي ورود خانم ها وجود دارد كه به طور مثال كادر دادگستري با چادر هستند يا در برخي ادارات براي ورود به آنجا بايد پوشيده باشند اما  لباس فرمي ارائه نشد تا زماني كه قانوني در زمان آقاي احمدي نژاد به عنوان راه هاي گسترش فرهنگ و حجاب در سال 84 به تصويب رسيد كه آن هم  بحثش هنوز ادامه دارد و اخيرا مصوبه اي در مجلس مطرح شد  كه مخالفت هايي به همراه داشت كه اگر راننده اي، زن بد حجابي در ماشينش باشد او هم جريمه مي‌شود .

غيرت در پايان خاطر نشان كرد: به طور كلي بايد گفت حجاب در كشور ما قانوني است و زنان مكلف به رعايت حجاب هستند. اما حجاب با يك معناي كلي، پوشيدگي كامل يعني پوشيدگي مو و بدن است. اينكه لباس يا فرم خاصي تعيين شده باشد بايد گفت در اين مورد هيچ قانوني وجود ندارد و اين بستگي به سلايق شخصي يا سيستم اداري دارد كه براي كارمندان خود ممكن است مشخص كند. براي اثبات اين جرم هم بايد گفت هر جرمي در كشور اتفاق بيافد دلايلي براي دستگيري آن فرد وجود دارد كه در مورد حجاب هم ممكن است در حين ارتكاب جرم و عمل خلاف فرد دستگير ‌شود كه او بي حجاب است يا شواهدي وجود دارد.  

کلید واژه ها حجاب - قوانین
دسته بندی حقوقی , حقوق جزا ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top