اضافه پرداخت دو میلیارد یِنی مرتضوی به زنجانی

وکیل ملت: نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به صدور 5 فقره چک از سوی مدیرعامل وقت این سازمان در سال 91، از اضافه پرداخت دو میلیارد ینی مرتضوی به زنجانی خبر داد.

تاریخ انتشار: 25آبان1394|18:52

اضافه پرداخت دو میلیارد یِنی مرتضوی به زنجانی
| کد خبر: 52329

نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی در نهمین جلسه محاکمه متهمان نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در قرائت شکایت تامین اجتماعی از بابک زنجانی و ح.ف.ه متهم ردیف سوم پرونده اظهار کرد: بر حسب اسناد و مدارک موجود در پرونده، تفاهم‌نامه‌ای به شماره 1000/91/9153 مورخ 27 آذر ماه سال 91 بین شرکت هولدینگ سورینت قشم به نمایندگی بابک زنجانی و ح.ف.ه و سازمان تأمین اجتماعی به نمایندگی سعید مرتضوی و مدیرعامل وقت شرکت شستا منعقد می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع تفاهم‌نامه خرید تعدادی از شرکت‌های متعلق به سازمان تامین اجتماعی به شرح لیست پیوست از طریق هولدینگ سورینت قشم و بر اساس مصوبه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی بوده است. در پویست مربوطه، شرکت‌ها به سه دسته تقسیم شده که دسته نخست شامل 61 شرکت غیر بورسی، 30 شرکتی که در مقام رد دیون توسط دولت به تامین اجتماعی واگذار شده بود و 47 شرکت بورسی که مجموع آنها 138 شرکت بوده است.

نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی گفت: مبلغ تفاهم‌نامه تا سقف چهار میلیارد یورو معادل ین ژاپن تعیین می‌شود. شرکت هولدینگ سورینت قشم مبلغ مذکور را در حساب ارزی نزد بانک مسکن به موجب نامه‌ای از طرف مدیر عامل وقت بانک رفاه، معرفی شده بود، واریز می‌کند.

وی عنوان کرد: در تفاهم نامه ذکر شده است مسئولیت وجه بر عهده خریدار خواهد بود و چنانچه در اثر تحریم قبل از واریز مشکلی بوجود بیاید، رفع و حل آن به عهده شرکت هلدینگ بوده است.

نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی به تعهدات این سازمان در این تفاهم نامه اشاره و تصریح کرد: تامین اجتماعی موظف بوده پس از دریافت وجه در حساب معرفی شده یک فقره چک معادل مبلغ دریافتی به شرکت هلدینگ به عنوان ضمانت ارائه کند. همچنین تامین اجتماعی متعهد می‌شود مبلغ دریافتی را تا زمان قطعی شدن معامله از حساب خود نزد بانک مسکن به نام بانک رفاه خارج نکند.

وی گفت: در تاریخ 28 آذر سال 91 سعید مرتضوی مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی، خواستار افتتاح حساب ارزی در بانک مسکن می‌شود که این کار صورت می‌گیرد. متعاقب انعقاد تفاهم‌نامه، مدیر امور بین الملل بانک مسکن طی نامه‌ای مورخ سه دی 91، که بعدها خلاف واقع بودن آن در تحقیقات مشخص شد اعلام می‌کند حواله ارزی دریافتی به مبلغ 442 میلیارد و 524 میلیون و 454 هزار و 500 ین ژاپن از بانک «اف آی بی‌ بی» و نظر به درخواست افتتاح حساب ارزی توسط تامین اجتماعی واریز می‌شود.

نماینده حقوقی تامین اجتماعی افزود: متعاقب این موضوع رئیس هیئت مدیره هلدینگ سورینت طی نامه ای دست نویس از مدیرعامل تامین اجتماعی تقاضا می‌کند پیرو موضوع تفاهم‌نامه و به لحاظ سهولت در انجام مراحل کار 5 فقره چک با همان مبلغ صادر شود در همین راستا و در ساعات پایانی آن روز سعید مرتضوی چک شماره 823/591351 به مبلغ 442 میلیارد و 524 میلیون و 454 هزار و 500 ین ژاپن در وجه شرکت هلدینگ شرکت سورینت را که قبلاً صادر شده بود تغییر داده و 5 فقره چک، هر کدام به مبلغ 88 میلیارد و 904 میلیون و 890 هزار و 900 ین ژاپن صادر می‌کند؛ یعنی بیش از 2 میلیارد ین میان رقم مورد توافق و رقمی که معادل آن چک صادر شده، اختلاف وجود دارد که این مساله در شعبه 1057 کارکنان دولت در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: مدیر امور بین الملل بانک مسکن برخلاف مطالب مندرج در نامه پیشین، اعلام می‌کند با عنایت به اینکه بانک مالزی که حواله ارزی آن سازمان در این بانک است تحریم شده، لذا حواله مورد نظر قابلیت انتقال ندارد یعنی در اینجا بانک مسکن برخلاف گواهی قبلی خود که اعلام کرده بود مبلغ به حساب ارزی سازمان تامین اجتماعی نزد بانک مسکن واریز شده، اعلام می‌کند این مبلغ به حساب بانک مسکن طی یک حواله در بانک مالزی ارسال شده است که در این ارتباط شکایتی را از مدیران بانک مسکن مطرح کرده‌ایم.

نماینده حقوقی تامین اجتماعی گفت: مدیرعامل وقت سازمان تامین اجتماعی طی نامه‌ای به تاریخ یکم مهرماه 92 از بابک زنجانی می‌خواهد 5 فقره چک امانی این سازمان را ظرف مدت 10 روز عودت دهد اما زنجانی با کمال تعجب اعلام می‌کند چک‌های مذکور امانی نبوده و مبلغ مورد توافق به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده است و چک‌ها نیز در راستای رد دیون به وزارت نفت تحویل داده شده است.

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top