متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی طبق روال گذشته حدود ساعت 8 با تدابیر امنیتی وارد دادگاه انقلاب شد.

 

* دو خواهر متهم ردیف اول پرونده ساعت 8:20 وارد دادگاه انقلاب شدند.

 

* وکیل‌مدافع بابک زنجانی به همراه دیگر وکلای این پرونده ساعت 8:25 وارد دادگاه انقلاب شدند.

 

* بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده ساعت 8:50 وارد شعبه 15 دادگاه انقلاب شد.

 

* ساعت 9:05 جلسه دادگاه با قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید به طور رسمی آغاز شد.

 

* قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه مواد 353، 354 و 358 قانون آیین دادرسی کیفری را متذکر شد و سپس از متهم ردیف اول خواست برای ارائه ادامه دفاعیاتش در جایگاه قرار گیرد.

 

بابک زنجانی در بخشی از دفاعیات خود گفت: مبلغ 6 و نیم میلیون یورو و معادل 67 میلیارد تومان به بانک مسکن به صورت دستی که شرح آن را قبلا گفتم پرداخت کردم و قرار شد بانک مسکن طی چند روز آن را عودت دهد.

 

وی ادامه داد: شرکت‌های من در روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل بودند، اما دقیقا تاریخ روزی که به کیش رفتم و پول را از شعبه ونوس کیش پرداخت کردم مشخص است. اگر کسی بخواهد ملک و املاک بگیرد برای این کار عجله نمی‌کند.

 

این متهم پرونده موسوم به فساد نفتی اظهار کرد: در آن ماجرا بازپرس پرونده بانک مسکن آقای «پ» بود و به آنها مهلت داده بود تا روز شنبه پول را بازگردانند، در غیر این صورت بازداشت می‌شوند. همچنین در کیفرخواست آقایان عنوان کردند که این 67 میلیارد را به صورت دستی گرفتند و این پول مربوط به رییس بین‌المللی بانک بوده است.

 

وی با بیان اینکه این ادعای مسئولان بانک مسکن درست نیست گفت: جای خوشحالی دارد که اعتراف کردید 67 میلیارد بدهکارید. قبل از پرداخت این وجه بابت فروش گازوئیل به صندوق ایران و عربستان تعدادی سفته به مبلغ 41 میلیارد و 700 میلیون تومان به بانک مسکن دادم و آقایان 28 میلیارد تومان به من دادند. بعد از پرداخت 67 میلیارد، بعد از 4 سال بانک مسکن که این وجه را وجه شخصی عنوان کرده موضوع را پیگیری کرد و با توجه به محرز بودن این‌ها را بر عهده گرفتند.

 

بابک زنجانی با بیان اینکه بارها نامه نگاری کردم تا پولم را پس بگیرم گفت: این نامه نگاری‌ها آنقدر زیاد بود که حاضر شدم جای پول اموال ملکی از آنها بگیرم. آقایان تعدادی ملک را معرفی کردند که صاحب ملک نامه‌ای داده مبنی بر این که بانک حاضر است اموال را 67 میلیون تومان به من بدهد، اما متوجه شدم ملکی را در شهرک غرب به فرد دیگری واگذار کرده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: گفتیم اگر این کار را بکنید مجبوریم حکم توقیف بگیریم و در همین راستا حکمی از محاکم خارجی گرفتم و از وکیلم خواهش می‌کنم حکم یک میلیاردی محکومیت بانک مسکن را به این بانک ابلاغ کند و فقط 17 روز مهلت دارند. من نه با کسی بازی می‌کنم و نه شوخی دارم.

 

بابک زنجانی با اشاره به وام 15 یورویی شیخ حشر گفت: قرار شد این فرد را معرفی کنم و در خصوص این که این وجوه را دریافت کردم یا خیر توضیح دهم. باید بگویم که در تجارت افراد با اعتبار یکدیگر با هم کار می‌کنند و این گونه نیست که برای یک مساله‌ای هزار بار چیزی را امضاء کنند، حتی الان ممکن است من تلفن را بردارم و صحبتی کنم و میلیون‌ها و میلیاردها تومان پول جا به جا شود.

 

وی ادامه داد: اگر اینگونه نبود که وزارت نفت یک میلیارد و 400 میلیون یورو را به حساب من واریز نمی‌کرد. این آقا آدم بزرگی است و نمی‌توانم به وی بگویم بیاید و در دادگاه حاضر شود و جواب بدهد؛ زیرا که وی آدم سیاسی و بزرگی است، اما می‌توانم دو کار را انجام دهم. شاید وی از پولش بگذرد اما حاضر نیست وارد حاشیه شود.

 

این متهم پرونده موسوم به فساد نفتی خاطرنشان کرد: اول این که می‌توانم با او هماهنگ کنم شخصی مورد اعتماد از سوی دادگاه با او جلسه داشته باشد و تمام سئوالات مورد نظر دادگاه را پاسخ دهد. دوم این که می‌توانم این هماهنگی را انجام دهم و به صورت غیرعلنی و در ساعت مشخص ارتباط ویدئو کنفرانسی با این شخص برقرار شود و تمام سئوالات شما را پاسخ دهد.

 

* ساعت 10:30 رییس شعبه 15 دادگاه انقلاب اعلام تنفس کرد و ادامه دفاعیات متهم ردیف اول به بعد از پایان تنفس موکول شد.

 

بر اساس این گزارش، تاکنون 9 جلسه برای رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده که در جلسات اول تا سوم کیفرخواست متهمان ردیف اول، دوم و سوم این پرونده قرائت شد.

 

در جلسات چهارم تا هفتم بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی به دفاعیات خود پرداخت. در جلسه هشتم دادگاه، وکیل مدافع شرکت HK به قرائت شکایت موکل خود پرداخت و در نهمین جلسه دادگاه، علاوه بر ارائه ادامه دفاعیات متهم ردیف اول، وکیل‌مدافع بانک مسکن شکایت خود را مطرح کرد.

 

این خبر در حال تکمیل است.

دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top