سيدمحمد شفيعي در گفت‌وگو با «وكيل‌ملت» مطرح كرد:

افزايش پرونده‌ها به ديوان عدالت اداري مربوط به دولت‌هاي گذشته است

وکیل ملت: رئيس ديوان عدالت اداري طي روزهاي گذشته از عدم اجراي قانون سلامت اداری در دستگاه ها و ادارات گله كرده بود و در بخشي از سخنان خود گفته بود: میزان شکایت از مدیران رو به افزایش است. ما باید هر سال شاهد کاهش شکایت ها باشیم در حالی‌که شکایت ها رشد دارد. نمی‌توان ارتباطات، رانت ها، پارتی بازی ها و مفاسد اداری را نادیده گرفت. چند سالی که در شاخص های بین المللی که برای سلامت اداری ارائه می شود، ایران جایگاه قابل قبولی ندارد. حال اين سوال مطرح است با توجه به فرااواني دستگاه‌هاي نظارتي در كشور چرا قانون سلامت اداري در ادارات اجرا نمي‌شود ؟و نكته بعد اينكه هرچند به گفته اكثر حقوقدانان دولت جديد دولت قانون‌مدار است اما دليل افزايش ورودي پرونده‌ها به ديوان عدالت اداري چيست؟«وكيل ملت »در اين زمينه گفت‌گويي با سيد محمدشفيعي مشاور سابق معاونت حقوقي امور مجلس استان‌ها، معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهورانجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

تاریخ انتشار: 27آبان1394|03:20

افزايش پرونده‌ها به ديوان عدالت اداري مربوط به دولت‌هاي گذشته است
| کد خبر: 52859

سيد محمد شفيعي کارشناس ارشد مدیریت در مورد آمارهاي منتشر شده در رابطه با افزايش فساد اداري و رشد شكايات از ادارات دولتي با اعلام اينكه ابتدا بايد در مورد آمارهاي منتشر شده از حیث سال وقوع,موضوع, دستگاه اجرایی و.. واكاوي صورت گيرد كه اين آمارها مربوط به چه بازه زماني,چه نوع شکایت و کدام دستگاه اجرایی بوده  است گفت:در مورد سخنان رياست محترم ديوان عدالت اداري مبني بر افزايش شكايت از ادارات دولتي چندين فرضيه وجود دارد اولا اينكه طي سال‌هاي گذشته به لطف اطلاع‌رساني‌هاي صورت گرفته در رسانه‌ها و رشد آگاهی‌های عمومی و تخصصی آحاد مردم افزايش وكلا و تحصيلكردگان حقوق و...متوجه شدند مي‌توانند از برخي از مصوبات و اقدامات و تصمیمات دستگاه‌هاي دولتي كه به ضرر آنهاست تظلم خواهی و شكايت كنند پس اين يك عامل براي افزايش ورودي پرونده‌ها به ديوان عدالت اداری بوده و پدیده مبارکی است و می تواندعامل كاهش فساد اداري باشد.

اين مدرس دوره آموزشی ارتقا سلامت اداری با اشاره به دومين عامل افزايش درخواست‌ها به ديوان عدالت اداري توضيح داد: ساليان گذشته پيگيري مطالبات مردمي از دستگاه‌هاي اداري فقط در شعب ديوان عدالت اداري به‌صورت متمرکز و در تهران صورت مي‌گرفت و مردم شهرستان‌ها در صورت شكايت از دستگاه‌هاي دولتي بايد با تهران مکاتبه مي‌كردند اما درحال حاضر با هماهنگي بين ديوان عدالت اداري و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشوردر استان‌ها نيز دفاتر ديوان عدالت اداري مستقر شده‌است بدين جهت؛ ديگر نياز نيست مردم براي شكايت به تهران مراجعه كنند پس دسترسي مردم به نمایندگی‌های ديوان عدالت اداري در استان‌ها نیز بيشتر شده است كه اين موضوع نيز مي‌تواند دليلي براي افزايش ورودي پرونده‌ها به ديوان عدالت اداري باشد كه جا دارد از مسئولین ذی‌ربط به دليل راه‌اندازي دفاتر ديوان عدالت ادراي در استان‌ها که دسترسی مردم به این مرجع را تسهیل كردند تشكر ‌كنيم.

شفيعي ادامه داد: عامل سوم اينكه طي سال‌هاي اخير بدلیل اصلاحات ساختاری و تخصصی و توسعه دولت الکترونیک و سایر اقدامات مرتبط در شعب دیوان زمان رسيدگي به پرونده‌‌ها کاهش یافته و اين موضوع باعث افزايش عملکرد ديوان عدالت اداري شده است که این امر نیز  موجب رضایت مردم از نتیجه امر و افزایش امید در مطالبه حقوقشان شده و افزایش درخواست‌ها را به دنبال دارد.

اين کارشناس ارشد مدیریت ادامه داد: البته ناگفته نماند همانطوری‌که ریاست دیوان عدالت اداری گفتند ، بیان تعداد قابل توجهی(50درصد) ازاين پرونده‌ها و شكايات به ديوان، حکم به رد شکایت شاکی صادر می‌شود. پس نمي‌توانيم تعداد ورودي پرونده‌ها و درخواست‌ها را تنها ملاك ارزیابی فساد يا سلامت اداري در دستگاه‌هاي دولتي قلمداد كرد.

وي خاطرنشان كرد: در بررسی‌های بازه زمانی درخواست‌هايي كه امسال در ديوان عدالت اداري مطرح مي‌شود، می‌توان به این نکته پی برد که تخلفات و شكايت از مديران دولتي مربوط به امسال و سال گذشته نيست بلكه ممكن است فردي سال‌هاي سال مشكلي با دستگاه‌هاي دولتي داشته ولي امروز به فكر شكايت افتاده است یا به دلایل پیش‌گفت امروز در ديوان عدالت اداري مطرح مي‌شود بلكه مربوط به چندين سال گذشته و دولت‌هاي قبل است.

شفيعي تصريح كرد: نمي‌توان گفت در دولت جديد تخلفات بيشتر شده است بلكه به دليل اينكه رئيس قوه مجريه حقوقدان بوده و دولت نيز قانون‌مدار است. بنده بعيد مي‌دانم تخلفات در دستگاه‌هاي اجرايي نسبت به سال‌هاي گذشته افزيش يافته باشد زيرا توجه به تاكیدات مقام معظم رهبري و عزم روسای قوای سه‌گانه در مقابله با فسادهاي كلان قابل تقدیر بوده  و اين آهنگ و عزم جدي باعث كاهش فسادهای ریز و درشت خواهد شد. می‌توان ادعا كرد فسادهايي كه درحال حاضر در جامعه مطرح و مورد رسیدگی قرار مي گیرد شايد آتش زير خاكستري است كه شعله‌هاي آن در ساليان گذشته روشن شده باشد.

سیدمحمدشفيعي در خاتمه يادآور شد: از رسانه‌ها که نقش موثری درافزایش آگاهی مردم و در نتیجه ارتقا سلامت اداری و مبارزه با فساد دارند انتظار می‌رود در انجام این رسالت خطیر جانب انصاف را رعایت و از سیاه نمایی‌های جهت‌گیرانه پرهیز كنند.

 

انتهای پیام/

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

جوان
|
27آبان ماه 1394
1
1
بسیار عالی

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top