به گزرش وکیل ملت ، جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره ملی حقوق و نشان علمی شهید بهشتی با حضور الهام امین زاده معاون حقوقی ریاست جمهوری، محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری، علی بهادری رییس سازمان بسیج حقوق دانان و سایر مدیران و اعضای این شورا در دفتر معاون فرهنگی قوه قضاییه برگزار شد.

در این جلسه معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اینکه فرهنگ عمومی جامعه ما در حوزه های حقوقی و قضایی در سطح بالایی نیست، گفت: این در حالی است که در بخش‌های تخصصی و نخبگانی جامعه، دارای حقوقدانان برجسته‌ای هستیم و پشتوانه حقوقی ما بسیار غنی است و آن هم پشتوانه‌ی مستحکمی است که از طریق مبانی فقه شیعه تامین گردیده است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر هادی صادقی افزود: مبانی بسیار مستحکم، قوی و قابل اتکایی در فقه شیعه داریم و بسیاری از مسائل در مبانی فقهی وجود دارد که جزء پیشرفته‌ترین مباحث حقوقی است.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: به عنوان مثال می‌توان به آنچه که در سابقه ۱۴۰۰ ساله فقه شیعی ترسیم و تثبیت شده است اشاره کرد که قاضی حق ندارد به یکی از طرفین دعوی حجتش را تلقین کند و به او کمک کند و این چیزی است که امروزه در نظام‌های پیشرفته حقوقی شاهد آن هستیم.

معاون فرهنگی قوه قضاییه افزود: این دقت‌ها و ریزه‌کاری‌ها در مباحثی نظیر فرآیند و آئین دادسری و کلیه مباحث حقوقی در فقه شیعه وجود دارد که حاوی ظرائف دقیق و قوی است و می‌تواند در هر مقطع زمانی دستاورد‌های بسیاری را به همراه داشته باشد، اما متاسفانه در سطح عموم جامعه، فرهنگ حقوقی قضایی بسیار ضعیف است.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی با اشاره به اینکه برنامه ای که برای این جشنواره تدوین شده ظاهرا کار نخبگانی است و نه کار عمومی، گفت: هرچند گوشه‌هایی از آن به فرهنگ عمومی ارتباط پیدا کرده است و در برخی از بخش‌های جشنواره چیز‌های نظیر وبلاگ‌ها و سمن‌ها و ... پیش بینی شده است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اهمیت کار فرهنگی در سطح عموم جامعه پیشنهاد داد: این جشنواره نباید صرفا به بخش نخبگانی خلاصه شود بلکه می بایست به ارتقاء فرهنگ حقوقی قضایی نیز به طور ویژه اهتمام داشته باشد.

اهمیت سرمایه‌گذاری بر ارتقاء فرهنگ عمومی در حوزه حقوقی و قضایی همطراز با لزوم تولید علم و دانش است

وی افزود: به جرأت می توان گفت اهمیت سرمایه‌گذاری بر ارتقاء فرهنگ عمومی در حوزه حقوقی و قضایی همطراز با لزوم تولید علم و دانش در این زمینه است.

دکتر صادقی گفت: در کشور ما گاهی در برخی مقولات دچار افراط و تفریط می‌شویم، تولید علم بسیار حائز اهمیت است؛ اما باید از این زاویه بنگریم که در کشور ما تولید آثار مکتوب و عناوین کتاب هایی که در طول سال منتشر می‌شود در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد و از خیلی از کشورها عقب نیست و حتی از بسیاری کشورها پیشی گرفته است؛ اما به طور مثال در فرهنگ عمومی مطالعه بسیار عقب هستیم و این بدان معناست که نخبگان این آثار علمی را تنها برای خود تولید کرده و مخاطب آن نیز خودشان هستند و این را می‌توان از تیراژ کتب فهمید و این نشان از آن است که در سطوح مختلف فرهنگ عمومی، مطالعه جایگاه ضعیفی دارد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه تاکید کرد: باید به افزایش آگاهی حقوقی قضایی در سطح عموم جامعه نگاه ویژه‌ای داشت و لازم است اهداف و سیاست‌گذاری خاص این حوزه به همراه شاخصه های اختصاصی ارزیابی آن تدوین شود.

حجت الاسلام صادقی گفت: هنگامی که اثری در زمینه ارتقاء فرهنگ عمومی حقوقی قضایی اعم از وبلاگ، سمن و فیلم و سایر کارهای هنری مورد تقدیر قرار گیرد به اصلاح فضای فرهنگ عمومی جامعه کمک شایانی شده است.

بخش زیادی از پرونده های قضایی در اثر ناآگاهی عمومی است

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به تشکیل بیش از ۱۵ میلیون پرونده در قوه‌قضاییه تاکید کرد: بخش زیادی از این تعداد پرونده ها در اثر ناآگاهی عموم جامعه رخ داده که با بررسی عوامل هر یک از این پروند ه ها این امر نمایان خواهد شد.

وی با بیان این که ضعف عمومی فرهنگ حقوقی قضایی به معضلی در جامعه ما تبدیل شده است، گفت: این درگیری‌ها با جامعه ما اصلا سازگاری ندارد و با اخلاق، مبانی دینی، سوابق اخلاقی جامعه اسلامی ما در ناهمخوان است، چراکه این جامعه در طول تاریخ یک جامعه اخلاقی بوده است.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: با این اوصاف ضروری است که کار منسجمی در این حوزه انجام گیرد و لازم است چنین کارهایی با رنگ و بوی متدیانه و مخلصانه و با ماهیت بسیجی وار عمل شود که اگر می‌خواهیم موفق باشیم و اثرگذاری مناسبی داشته باشیم باید این ترکیب به شکلی فراگیر ارائه شود به نحوی که در عموم جامعه مورد پذیرش قرار گیرد.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top