10 باور درست و غلط درباره سرماخوردگي

وکیل ملت: عطسه کردن در دست‌ها و نشستن دست‌ از راه‌هاي انتقال سرماخوردگي است،همچنين واکسن سرماخوردگي در چند نوع سرماخوردگي مصونيت مي‌آورد و پيشگيري از سرماخوردگي با ويتامين C، باوري رايج اما نادرست است،بنابراين 10 باور درست و غلط درباره سرماخوردگي را فراگيريد.

تاریخ انتشار: 27آبان1394|02:41

 10 باور درست و غلط درباره سرماخوردگي
| کد خبر: 53010

 تا آغاز فصل سرما چيزي نمانده است. در مورد سرماخوردگي، علل ابتلا به آن و راه‌هاي مقابله با اين بيماري باورهاي گوناگوني رايج است که برخي درست و برخي نادرست‌اند. بسياري از ما از کودکي با اين باورها بزرگ شده‌ايم.

رابطه سرما و سرماخوردگي

برخي بر اين باورند که سرما باعث سرماخوردگي مي‌شود. تأکيد بر بيرون نرفتن با موي خيس يا ضرورت پوشيدن لباس ضخيم و گرم از جمله عبارتي است که به گوش بسياري آشناست.

بيماري سرماخوردگي اما به تنهايي بر اثر سرما حاصل نمي‌شود. ابتلا به سرماخوردگي در واقع بر اثر انتقال ويروس سرماخوردگي به بدن بروز مي‌کند. سرما اما مي‌تواند در تضعيف دستگاه ايمني بدن تأثيرگذار باشد و بدن آمادگي بيشتري در جذب ويروس داشته باشد.

تأثير استرس

وقتي فردي به‌طور پيگير در معرض استرس قرار دارد، دستگاه ايمني بدن او نيز تحت تأثير قرار مي‌گيرد و ضعيف مي‌شود. استرس مداوم سبب مي‌شود که در بدن در پاسخ به استرس کورتيزول سنتز شود.

يکي از پيامدهاي اين ترشح تضعيف مقاومت و قدرت دفاعي بدن است؛ امري که در نهايت آمادگي بدن را در ابتلا به بيماري‌هاي ويروسي تشديد مي‌کند.

تأثير آنتي‌بيوتيک

داروهاي آنتي‌بيوتيک فقط در مقابله با باکتري‌ها مؤثر هستند. از آنجايي که بيماري‌هاي سرماخوردگي در اغلب موارد بيماري‌هاي ويروسي هستند، مصرف آنتي‌بيوتيک تأثيري در درمان نخواهند داشت. در صورتيکه فرد در مراحلي از سرماخوردگي به عفونت‌هاي شديد باکتريايي مبتلا باشد، به‌کارگيري داروهاي آنتي‌بيوتيک مي‌تواند مؤثر واقع شود.

واکسن سرماخوردگي

استفاده از واکسن سرماخوردگي بدن را تنها در برابر شماري از ويروس‌ها ايمن مي‌سازد و به طور 100 درصد مانع از ابتلا فرد به سرماخوردگي نمي‌شود. واکسن سرماخوردگي اثر محدود دارد و تزريق آن معمولاً بايد هر سال در زمان معيني تجديد شود. بايد توجه داشت که سرماخوردگي و آنفلوانزا د‌ه‌ها نوع دارد و واکسن‌هاي موجود فقط در برابر ويروس چند نوع سرماخوردگي مصونيت مي‌دهند.

فين کردن يا «بالا کشيدن»

وقتي فرد بيمار با شدت زياد فين مي‌کند، در ناحيه حلق و بيني فشار زيادي به‌وجود مي‌آيد و گاه باعث مي‌شود که ويروس‌ها به حفره‌هاي اطراف بيني رخنه کنند و باعث تشديد عفونت سينوزيت‌ها شوند. بالا کشيدن آب بيني مي‌تواند بهتر عمل کند.

عطسه کردن

از آنجايي که بيشتر انواع ويروس‌هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا از طريق تماس مستقيم پخش مي‌شوند، عطسه کردن در دست‌ها و نشستن دست‌ها يکي از راه‌هاي خطرناک انتقال ويروس است. براي جلوگيري از اين انتقال توصيه مي‌شود که دست‌ها را بطور مرتب شست يا از مواد ضدعفوني‌کننده استفاده کرد. از آن گذشته بهتر است که در موارد عطسه و سرفه از دستمال استفاده شود و در صورت نبود آن، در آستين بازو خود عطسه يا سرفه کنيد.

روبوسي

افرادي که به سرماخوردگي مبتلا هستند، بهتر است از روبوسي پرهيز کنند. ويروس‌هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا از طريق قطرات مايع از فرد به فرد منتقل مي‌شوند، بويژه از طريق سرفه، عطسه و بوسه.

نقش ويتامين ث

اينکه مصرف زياد ويتامين ث باعث پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي مي‌شود، باوري رايج اما نادرست است. برخي تحقيقات تنها نشان مي‌دهد که مصرف ويتامين ث در مواردي مي‌تواند طول دوره‌ سرماخوردگي را تا اندازه‌ي کاهش دهد و بدن را اندکي مقام‌تر سازد.

پرهيز از ورزش

در دوره سرماخوردگي بدن براي مقابله با ويروس‌ها به استراحت کامل نياز دارد. از آنجا که ورزش و فعاليت‌هاي بدني نيروي زيادي مي‌برد و بر بدن فشار مي‌آورد، روند درمان و بهبودي نيز به مراتب به کُندي پيش خواهد رفت.

رفتن به سونا

رفتن مرتب به سونا و حمام بخار پيش از سرماخوردگي مي‌تواند تأثيري پيشگيرانه داشته باشد و مقاومت بدن را افزايش دهد. در صورت مبتلا بودن به سرماخوردگي توصيه مي‌شود که از رفتن به سونا پرهيز شود. تصور اينکه از طريق عرق کردن بدن ويروس‌ها هم از بدن خارج مي‌شوند، تصوري نادرست است.

شير گرم با عسل براي تسکين گلودرد

در صورتيکه حس مي‌کنيد ناحيه حلق و گلويتان خشک و گرفته است، نوشيدني‌هاي داغ مي‌توانند اثري تسکين‌بخش داشته باشند. غرغره کردن با آب نمک و چاي بابونه که دماي ولرم دارند نيز بسيار مؤثر است.

 

 

 

تسنیم

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top