وزارت کشور عربستان، دیروز، یکشنبه حکم اعدام تعزیری را برای سه تبعه ایران اجرا کرد!

پایگاه "سبق" سعودی ضمن اعلام این خبر، مدعی شد: وزارت کشور سه تبعه ایران را در حین قاچاق مقادیر زیادی مواد مخدر به عربستان از طریق دریا بازداشت کرده و پرونده آنها را به دادگاه ارجاع داده است.

بنا به گزارش این رسانه سعودی، دادگاه عربستان برای این سه فرد حکم قتل تعزیری صادر کرد که اجرای آن امروز در منطقه الشرقیه انجام شد.

وزارت کشور عربستان در بیانیه ی مزبور اسامی این سه فرد را این طور اعلام کرد «نبی بخش جوس، ومحمد أکرم بلوح، وأومید بولید» و گفته است که این سه نفر ملیت ایرانی داشتند.

در پایان بیانیه وزارت کشور عربستان آمده است که «همچنانکه این وزارتخانه درباره تمایل شدید خادم الحرمین الشریفین در مبارزه با انواع موارد مخدر تاکید می‌کند، همه کسانی را که به قاچاق مواد مخدر اقدام کنند، از عواقب آن بر حذر می‌دارد».

در بیانیه ی وزارت کشور سعودی ادعا شده ست که این سه نفر بر روی آب دستگیر شده اند و قصد قاچاق مواد مخدر به این کشور را داشته اند!

هرکشوری بر اساس صلاحیت سرزمینی حق دارد جرمی را که در خاکش مرتکب شود را فارغ از بررسی شرایط مجرم مورد بررسی و محاکمه قرار دهد. کشتی ها نیز بعنوان بخشی از قلمرو حاکمیت محسوب می شوند (در حکم قلمرو حاکمیت هستند) هر زمان جرمی در کشتی ارتکاب پیدا کند براساس صلاحیت سرزمینی در مورد جرم ارتکابی اعمال صلاحیت می شود. دولت صاحب پرچم کشتی صالح به رسیدگی به جرایم کشتی است. وقتی کشتی داخل آبهای ساحلی و داخلی کشور باشد صلاحیت رسیدگی با دولت ساحلی است.

جرايم ارتكابي داخلي كشتي‌هايي كه در حال عبور از درياي سرزميني هستند.اصولاً تابع قانون كشور متبوع كشتي است. (مطالعات حقوق بین الملل- صلاحيت سرزميني- عزیزاله معیری)

با توجه به توضیحات بالا و با اشاره به این که در بیانیه کشور سعودی اشاره شده است که این سه نفر قصد ارتکاب قاچاق را داشتند باز هم زوایای مبهم این بیانیه بر ملا میشود.

آیا عربستان نیت خوانی کرده و کشتی حامل بار قاچاق را به مقصد کشور خودش متوقف و عاملین آن را بازداشت کرده است؟!

چرا در بیانیه محل دقیق ارتکاب جرم ذکر نشده است!

چه در آب های عربستان و چه در غیر آن، وقتی جرمی صورت نگرفته عربستان به چه مجوزی سه نفر را اعدام کرده است؟!

مگر در حقوق بین الملل کشتی جز خاک کشور صاحب پرچم محسوب نمی شود؟!

در واقع باید گفت با توجه به ابهاماتی که در بیانیه و اصل ماجرا وجود دارد نهایتا بشود این سه نفر را به ارتکاب شروع به جرم قاچاق متهم کرد؛ نه خود قاچاق.

همه ی این ها حاکی از این است که حقیقتی پنهان شده در پستوی جنایات سعودی جای گرفته است.

نکته بعدی که به ذهن هر خواننده ای میرسد این است که فرمان شاه سعودی مبنی بر مبارزه با مواد مخدر نباید کمی مفصل تر و منطقی تر باشد؟!  به عنوان مثال آیا نوع مواد مخدر و مقدار آن در قانون به این سفت و سختی نباید ذکر شود؟ و این که اصلا چرا در بیانیه وزارت این کشور، به نوع  ومیزان مواد مخدر قاچاق شده اصلا اشاره ای نشده است ؟!

طبیعتا پاسخی برای سوالات بالا پیدا نخواهیم کرد مگر با تشخیص نیت خبیث پنهان شده پشت چهره ی به ظاهر مسلمان به اصطلاح خادمین حرمین شرفین !

 

 

 

میزان

 

 

 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top