عليرضا دقيقي در گفت و گو با «وكيل ملت»:

حساسيت كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه به دليل متورم شدن اطلاعات در تلگرام است/ چت عمومي تلگرام اصلا امن نيست

وکیل ملت: در عصر ارتباطات که ابزار و وسایل فضای مجازی درحال توسعه و پیشرفت هستند شبکه هایی که با تنوع بسیار و پیشرفت روز افزون در حال گسترش در سطح بین الملل هستند. همانطور که بعد از فیلتر کردن برخي نرم افزارها، نرم افزارهاي ديگري جايگيزين آنها شد. در صورتي كه با فيلتر كردن يا محدود كردن يك نرم افزار تنها صورت مسئله پاک می شود که این مسئله توجه همگان را بر می دارد. مسئولین مربوطه به فکر راهکارهایی برای فرهنگ سازی به وسيله شبکه های اجتماعی هستند و برای آن برنامه ریزی مي‌کنند با این اوصاف متاسفانه سیاستی که تاکنون در قبال شبکه های اجتماعی گرفته شده بیشتر پاک کردن صورت مسئله بوده تا حل آن .

تاریخ انتشار: 28آبان1394|03:10

حساسيت كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه به دليل متورم شدن  اطلاعات در تلگرام است/ چت عمومي تلگرام اصلا امن نيست
| کد خبر: 53483

 با توجه به گسترش این شبکه ها دیگر فیلتر کردن کارساز نبوده و مسئولین کشور بیش از گذشته باید چاره اندیشی کنند. در جلسه دیروز کار گروه مصادیق مجرمانه هرچند تلگرام فیلتر نشد اما شرط هایی برای آن گذاشته شد که باید منتظر ماند و دید که آیا این شروط می تواند به دغدغه های مسولان پایان دهد و آيا اين که كارگروه تصمیم به فلترينگ اين نرم افزار مي‌گیرد؟ و به طور كلي اینکه فيلتر كردن نرم افزارها كار درستی است و یا بجای آن به فرهنگ سازی استفاده درست از فناوری های نوین اقدام کرد.

عليرضا دقيقي در گفت و گو با «وكيل ملت» در این خصوص گفت: به نظر مي‌رسد برخي مباحث غير اخلاقي در حيطه تلگرام بسيار رشد كرده است. با این حال تلگرام قابليت هاي خوبي دارد و از اين نرم افزار مانند نرم افزارهاي ديگر هم مي‌توان استفاده خوب و هم استفاده‌هاي نادرست كرد.

وي ادامه داد: البته بخش هايي كه مربوط به مسائل جنسي است خود تلگرام آن را فيلتر كرده است. يعني بر اساس توافقي كه وزارت ارتباطات با تلگرام داشته آن بخش عملا فيلتر است. بخش باقي مانده مربوط به بخش سياسي آن است. همانطور كه مي‌دانيم  بخش سياسي بخشي چالش برانگيز است كه اگر در تلگرام نباشد در نرم افزار ديگري رشد مي‌كند. به نظر بنده مشكل اينجا نيست. ما اگر به دنبال اين باشيم كه مشكل كار در اين بخش اين است كه مسائل امنيتي و سياسي و عدم ملاحظات سیاسی در تلگرام منتشر مي‌شود دغدغه بجایی است و باید برای آن فکر اساسی بکنند اما اين نگاه که یک فناوری مانند تلگرام را فیلتر کنند از اساس  به بيراهه رفتن است.

دقیقی ادامه داد: مشكل كار اين است حجم ديتايي كه در يك گيت وي خارج كشور از افراد تشكيل مي‌شود از حد مجاز تعيين شده بالاتر است. حالا اگر تلگرام نباشد و اين اطلاعات در نرم افزار ديگري به اشتراك گذاشته شود  فكر نكنم كشور و دولتمردان ما با اين موضوع مشكل داشته باشند. ولي اينكه اطلاعات افراد و دامنه وسيع افراد در يك گيت وي خاصي جمع شود اين خود مسئله ساز است.

حساسيت كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه به دليل متورم شدن  اطلاعات

اين وكيل دادگستري تصريح كرد:  نرم افزاري تحت عنوان هلا ( نمي‌دانم خوانندگان با آن آشنا هستند يا خير؟) اين نرم افزار است كه contacts  دنيا را به اشتراك مي‌گذارد خود گوگل اين نرم افزار را فيلتر كرده است. يعني گفته شده  درست است كه اين اطلاعات را خود مشتركين به اشتراك مي‌گذارند اما جمع شدن اين اطلاعات در يك گيت وي خاصي مسئله ساز است. فلذا به نظر بنده کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه از اين باب كه مسائل غير اخلاقي در تلگرام منتشر مي‌شود حساسيت نشان نمي‌دهند بلكه از اين باب است كه اطلاعات در آنجا متورم است .

چت عمومي تلگرام اصلا امن نيست

دقيقي در پايان  خاطر نشان كرد: به طور كلي نرم افزار تلگرام اگر  محدود ‌شود مردم به سوي نرم افزار ديگري به طور مثال لاين روي مي‌آورند و به هين صورت اين روند ادامه دارد نرم افزار هاي ديگر . مباحث ديگري در تلگرام وجود دارد كه همه فكر مي‌كنند كه قسمت عمومي و چت عادي آن امن است درحالي كه بخش چت عادي اصلا امن نيست . بخشي از تلگرام كه امن است مربوط به بخش  secretchat است كه امنيت خوبي دارد. ما بايد از اين زاويه مسئله را بشكافيم كه چرا مردم از تلگرام استفاده مي‌كنند ولي از mms يا sms استفاده نمي‌كنند كه كوتاهي اپراتورها و قيمت بالاي آنها است كه مردم به آنها روي مي‌آورند به اين نرم افزارها كه به وسيله بسته‌هاي اينترتي فعال هستند . در حالي كه تلفن و سيم كارت هاي ما  سيستمش آي تي بيس است يعني بيس آن  بر اساس فضاي مجازي است اگر اپراتورها تصميم بگيرند كه قيمت ها را پايين بياورند خود مردم كمتر به اين نرم افزار ها روي مي‌آورند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها فیلترینگ تلگرام
دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top