به گزارش وکیل ملت ، احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی در ساری، در نشست خبری که به مناسبت پنجمین همایش طب و قضا برگزار شده بود، درباره آخرین وضعیت بانک ژنتیک اظهار کرد: بانک بستری سخت افزاری و نرم افزاری دارد. بستر سخت افزاری ما در ۱۰ آزمایشگاه در کل کشور، دارای فضا و تجهیزات لازم و متخصصان مورد نیاز است که آزمایشات اولیه را انجام دهند و DNA را استخراج کنند و در برخی استانها کاملا فعال هستند و برخی کمتر فعال شده اند. 

  وی ادامه داد: درباره مرکزیت این بانک نیز اطلاعات از آزمایشگاه ها وارد شد  و پرونده های آینده از بانک درخواست شده است تا با نمونه ها تطابق داده شود. کارهای این مرکز عقب بود که الان کارها انجام شده و برنامه ای پیش بینی کرده ایم و به دولت گفته ایم اگر ۲۵ مییلیارد اعتبار به بانک دهید ما امسال  می توانیم ۵۰ هزار فایل DNA مجرمین را استخراج کنیم.    شجاعی تصریح کرد: این تعداد در ابتدا خیلی زیاد است. دولت نیز با تنگنا مواجه بود و هیچ بودجه‌ای به این بانک اختصاص نداد. ما از اعتبارات سازمان پیش بینی کردیم که ۱۰ هزار فایل ژنتیک از مجرمین سابقه دار تهیه کنیم. مجرمان خطرناک که جرایم خشن تکرار شونده دارند را تعریف کردیم که چه کسانی هستند و این تکلیف سال ۹۴ است که با دو ماه تاخیر انجام می دهیم. سال آینده این ظرفیت چند برابر می شود تا انشالله بتوانیم در قدم اول، اطلاعات ژنتیک مجرمان را در اختیار ما بگذارد.   وی درباره حادثه منا و اقدامات اخیر سازمان پزشکی گفت: حادثه منا نشان داد بانک ژنتیک چقدر لازم و ضروری است که برای آینده اقشار و گروه های مختلف را می آوریم و فایل DNA را آماده می کنیم. این بانک در حوادث مشابه نیز نیاز است. ما ۹۰ درصد جنازه های جانباختگان منا را که شناسایی کرده ایم. ۱۰ جنازه هنوز بلاتکلیف داریم که باید شناسایی شود. دولت به ما قول دادند هزینه شناسایی جنازه ها را بپردازند که پرداخت نشده است.  

وی تصریح کرد: برای شناسایی حداقل ۳ نمونه، یعنی ۲ نمونه از بستگان و یک نمونه از جسد نیاز است که هر آزمایش ۵۰۰ هزار تومان نیاز دارد که برای شناسایی هر جسد، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مورد نظر بود.

شجاعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تیم شناسایی شما به منا رفته است گفت:  متاسفانه به تیم شناسایی ما ویزا ندادند. ولی فایل DNA خانواده‌ها را به سازمان حج و زیارت دادیم تا به عربستان ببرد. عربستان نیز گفته بود آزمایشهای ژنتیک را انجام می دهد ولی ظاهرا هنوز برخی جنازه ها شناسایی نشده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت طرح دادپزشک گفت: این مساله را باید در نظر گرفت که عده ای با گرفتن وجه، گواهی فوت صادر می کنند. بنابراین برای حل این مشکل قرار شد طرح دادپزشک اجرا شود تاا بلاتکلیفی مردم برداشته شود. از طرفی با اجرایی شدن این طرح جسد بی دلیل به پزشکی قانونی نمی آید و تعداد زیادی آزمایش و تشریح جسد صورت نمی گیرد.

شجاعی تصریح کرد: برای جمع آوری آمار واقعی میزان فوتی نیز این طرح بسیار کارامد است وعلت فوت اشخاص در استانهای مختلف از این طریق جمع آوری می شود. ایده آل این است که برای کلیه کسانی که به مرگ طبیعی فوت می شوند، به راحتی جواز دفن و گواهی فوت صادر شود و از اعزام بی مورد اجساد به پزشکی قانونی جلوگیری شود. اما در حال حاضر گواهی فوت پزشک معالج را در هر شرایطی صادر می شود و بر همین اساس، جواز دفن صادر می کنند. اما  در مسیر اجرایی شدن ااین ط

طرح مخالفتهایی نیز هست از جمله اینکه برخی مواقع مهر برخی پزشکان دست راننده های آمبولانس بوده که هر روز ۷-۸ گواهی فوت صادر می کرده و برای هر کدام ۲۰۰ هزار تومان می گرفته که الان راه این درآمد بسته شده است.

  وی دربارله عمده ترین ابهامات قانون جدید مجازات اسلامی گفت: قانون در اختیار همه قرار دارد و همه می توانند مطالعه کنند. بحثهای قانون جدید دارای نقاط ابهام است اما از این نکته ها فراوان است. در برخی موارد قاضی نمی داند در قانون جدید چطور حکم کند بنابراین  برداشتها باید یکسان شود و موارد ابهام به قانونگذار منعکس شود اما گاهی  بین متخصصان رشته حقوق و فقه اختلاف وجود دارد.

شجاعی افزود: وقتی ماده قانونی طوری است که دو عالم سر تفسیر آن اختلاف دارند که یکی رئیس قوه قضاییه و دیگری قاضی شعبه دیوان عالی کشور است، مفهوم آن این است که قانون روشن نیست. هر چند زیربنای این مواد و قوانین  در قوه قضاییه گذاشته می شود و در مجلس تصویب می شودٰ این در حالی است که رئیس قوه قضائیه نیز امروز به عنوان یک متخصص و دانشمند فقهی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در قانون مجازات اسلامی درباره مواد مربوط به ستون فقرات، دیه اعضای داخلی بدن دو نکته عمده ای است که تفسیرهای مختلف دارد. در شکستگی استخوانها، دو ماده با همدیگر تناقض دارد و باید تفسیر کرد که اینها تناقض نیست و برخی نظر می دهند یک ماده باید حذف شود. این قانون به صورت آزمایشی در حال اجرا است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده شده است در برخی شهرها، کسی برای استخدام در آزمون استخدامی حاضر نشده است. چنین چیزی صحت دارد تصریح کرد: امسال ۵۰ مجوز استخدام به ما دادند. ما فقط در دو شهر در سیستان و بلوچستان و خوزستان متقاضی نداشتیم و در اکثر شهرها متقاضی چند برابر داشتیم.

شجاعی گفت:  برای سال ۹۴  یک مجوز استخدام ۱۱۰ نفری داریم که در آزمون جذب می شوند. ما ۲۸۰۰ پست داریم اما حدود ۲۰۰۰ پست خالی وجود دارد. با توجه به اجرای طرح تحول سلامت و افزایش حقوق در سیستم تامین اجتماعی پزشکان رغبتی برای کار در سازمان پزشکی قانونی ندارند. ما حداکثر تلاش مان رامی کنیم  همکارانی که تقاضای رفتن دارند، در صورتی که پیمانی باشند یک ماه قبل اعلام می کنند و می روند. برای رفتن پزشکان استخدام رسمی نیز مجوز نمی دهیم.  حدود ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان متوسط پرداختی ما است که این یک سوم پرداختی سیستم بهداشت و درمان به پزشکان است.

وی درباره تخلفات در سازمان پزشکی قانونی گفت: زمینه خلاف در این سازمان وجود ندارد و تخلفات پزشکی در کل سال ۹۳

یکی دو مورد بیشتر نبوده است.

شجاعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در دوره پساتحریم، چه تجهیزاتی برای سازمان شما وارد خواهد شد گفت: ما در دوران تحریم یا پساتحریم هرگز مشکل نداشتیم ولی قیمتها که عمدتا درباره کیت های ژنتیک و تجهیزات ژنتیک است و ساخت کشور آمریکاست عمدتا بالاست.

رئیس سازمان پزشکی قانونی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمار تجاوز به عنف چقدر است؟ گفت: آمار ما در خصوص  فوتی های حوادث غیر طبیعی بسیار دقیق است. مثلا درباره تصادف و غرق شدگی اینکه چقدر آمار داشتیم را دقیق می توانیم بگوییم. اما در مورد خودکشی، باید ابتدا مشخص کرد چه تعدادی اقدام به خودکشی بوده؟ چقدر به بیمارستان می رود؟ چقدر با نام دیگری به بیمارستان معرفی می شود؟ چقدر داروی اشتباه خورده است و مشکوک به خودکشی است؟ اینه سوالاتی است که باید مشخص شود.

وی ادامه داد: درباره تجاوز به عنف نیز کار قضایی لازم است که بررسی شود به همین  دلیل در  آمارها اختلاف است و نمی توان آمار دقیق گفت. درصد زیادی سرپوش روی این مسایل می گذارند و مراجعه نمی‌کنند  برخی هم برای مسایل دیگری مراجعه می کنند و عنوان می کنند که تجاوز شده استٰ.

شجاعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه درباره برخی پرونده خاص مانند فوت بازیگران و ورزشکاران، اخباری در رسانه ها پخش می شود و این در حالی است که وضعیت پرونده را پزشکی قانونی نیز  شفاف نمی کند گفت: اتفاقا بنده اولین خبر مربوط به هادی نوروزی را خودم به خبرنگاران دادم. اما باید در نظر داشت برخی مسایل بار فرهنگی دارد. ما  به محض اینکه مطلع شدیم ناراحتی قلبی داشته، سریع اعلام کردیم.  اما بعضی وقتها هم نمی شود خبری را  بلافاصله اعلام کرد به عنوان مثال شاید آمار  خودکشی ما در دنیا کمتر از همه باشد ولی وقتی آمار اعلام می شود همه فکر می کنند ما وضعیت بدی داریم بنابراین باید در اطلاع رسانی نهایت دقت را داشت.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top