معاون اول قوه قضائیه در همایش قضات آذربایجان غربی خبر داد

جذب 4 هزار قاضی تا پایان برنامه پنجم توسعه

وکیل ملت: حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه قوه قضائیه تا پایان برنامه پنجم توسعه 4 هزار قاضی را جذب خواهد کرد بر ضرورت همراهی هر چه بیشتر دولت در جذب نیروی انسانی در دستگاه قضا تاکید کرد.

تاریخ انتشار: 28آبان1394|16:40

جذب 4 هزار قاضی تا پایان برنامه پنجم توسعه
| کد خبر: 53912

به گزارش وکیل ملت حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در همایش سراسری قضات آذربایجان غربی با بیان ضرورت توجه به موضوع نیروی انسانی گفت: چند موضوع از دوره قبلی و در این دوره پیگیری می‌شود. یکی از موضوعاتی که در برنامه ششم توسعه هم باید به آن توجه جدی شود موضوع نیروی انسانی است؛ چرا که عامل اصلی موفقیت و عدم موفقیت در نیروی انسانی است.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه جذب 4 هزار قاضی در برنامه پنجم توسعه لحاظ شد، اظهار داشت: شاید در ابتدا جذب این رقم زیاد و عدد بسیار بزرگ بود؛ اما هر چند در سال اول این برنامه عقب بوده‌ایم تلاش شد اقدامات خوبی در این برنامه لحاظ شود و ما تا پایان این برنامه 4 هزار قاضی را جذب خواهیم کرد.
وی این جذب از قضات را کافی ندانست و افزود: هر چند تمام تلاش خود را برای جذب این تعداد انجام می‌دهیم اما 4 هزار قاضی کافی نیستند؛ چرا که همزمان تعدادی از قضات بازنشسته می‌شوند.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: علاوه بر این جمعیت کشور نیز رو به افزایش است و بعضی از مواردی که جرم نبودند امروز جرم محسوب می‌شوند و این اقدام خوبی بود که تعداد 4 هزار قاضی استخدام شوند.   حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای از ضرورت لحاظ شدن جذب قضات بیشتر در برنامه ششم توسعه سخن گفت و افزود: باید بتوانیم قضات بیشتری را جذب کنیم؛ چراکه نیروهای جوان نیز باید وارد دستگاه قضا شده و فعالیت خود را آغاز کنند به همین منظور جذب قضات بیشتر ضروری است.
وی در خصوص وضعیت و ضرورت جذب کارمندان اداری نیز گفت: هر قاضی که استخدام می‌شود همزمان سه نیروی اداری را لازم دارد. بنابراین وقتی قرار است در طول برنامه پنجم توسعه 4 هزار قاضی استخدام شوند حداقل باید 12 هزار نیروی اداری نیز لازم داریم که این تعداد به جز نیاز، جایگزینی برای افراد بازنشسته است.
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به ضرورت همراهی هر چه بیشتر دولت در جذب نیروی انسانی در دستگاه قضا گفت: استخدام قاضی بر عهده خود قوه قضائیه است؛ اما استخدام کارمندان اداری فرآیند پیچیده‌ای دارد که همه آن به دست دستگاه قضا نیست و باید دولت نیز همراهی کند.
وی تصریح کرد: هنوز این نیاز واقعی قوه قضائیه برآورده نشده است و حتی نتوانسته‌ایم یک سوم از این نیازها را تأمین کنیم. بنابراین از دولت می خواهیم نگاه جدی تری داشته باشد؛ چرا که موضوع نیروی انسانی یک نیاز واقعی است و امیدواریم بتوانیم یک تعداد حداقلی نیروی اداری را امسال و در سال‌های آتی جذب کنیم.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه با این میزان بودجه عقب افتادگی‌هایی را در سطح فعالیت‌ها داشته‌ایم، گفت: یکی دیگر از موضوعات مورد توجه و مهم بحث بودجه است و این درحالی است که مأموریت های سنگینی بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است.
وی با بیان اینکه خدمات ارائه شده باید متناسب با توقع نظام و مردم باشد، عنوان کرد: در این راستا تلاش‌های فراوانی شده است و از مقام معظم رهبری نیز کمک‌هایی خواسته شد و ایشان با سفارشات خود به دولت و مجلس حمایت‌هایی را داشته اند. ما نیز از مجلس و دولت تشکر می‌کنیم؛ اما اینها کفاف عقب ماندگی‌ها را نمی‌دهد و ما معتقدیم باید یک جهشی در بودجه قوه قضائیه دیده شود.
حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای تصریح کرد: امید است در بودجه سال 95 این مسائل لحاظ شود و دولت و مجلس نیز کمک کنند و پس از قولی که دولت داده که بتواند به مشکلات مردم و معیشت آنها پس از برجام برسد، بتواند به بودجه قوه قضائیه نیز عنایت داشته باشد.
سخنگوی قوه قضاییه توجه به ساختارها را یکی دیگر از موضوعات و اولویت‌ها دانست و افزود: یکی دیگر از مسائلی که در این دوره مورد توجه بوده بحث ساختارها و تشکیلات بوده است.    حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای با بیان اینکه گردش پرونده در دستگاه قضا بالغ بر 15 میلیون پرونده است، گفت: با این همه نگاه و تلاش ما برای پیشگیری یک نگاه جدی بوده است. یک زمانی گفته می‌شود پیشگیری وقتی است که بر اساس حکم فردی را دستگیر می‌کنند اما آیا تنها این هدف از قانون اساسی در مورد پیشگیری است، واقعیت امر این است که این مقدار نیست و امروز هر فرد عاقل و منطقی می‌پذیرد که پیشگیری مقدم بر درمان است.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top