شناسایی پنج هزار محله آسیب پذیر کشور در زمینه اعتیاد

وکیل ملت: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پنج هزار و 300 تیم، پنج هزار محله آسیب پذیر کشور با جمعیت 15 میلیون نفر را برای جلوگیری از شیوع اعتیاد و افزایش تعداد معتادان زیر پوشش قرار داده است.

تاریخ انتشار: 28آبان1394|22:21

شناسایی پنج هزار محله آسیب پذیر کشور در زمینه اعتیاد
| کد خبر: 54019

انوشیروان محسن بندپی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران زنجان افزود: مقابله با شیوع آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد و بزهکاری از مهمترین برنامه ها و وظایف سازمان بهزستی کشور محسوب می شود.
وی اظهار کرد: سازمان بهزیستی یکی از برکات انقلاب اسلامی است که همپای نظام اسلامی تشکیل شده و رشد کرده است.
محسنی بند پی اذعان کرد: سازمان بهزیستی با رسالت پیشگیری و شیوع آسیب های اجتماعی، خدمت رسانی به معلولان، استاندارد کردن خدمات به جامعه هدف خود که همان اقشار در معرض آسیب اجتماعی هستند و استفاده از ظرفیت های ارزشمند مردمی موجود شکل گرفت.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بهزیستی توانست از ظرفیت های مردم با اهداف نیکوکارانه و فراهم کردن بستر و شرایط بهره برداری از آنها در راستای خدمت رسانی مطلوب به جامعه هدف گام های موثری بردارد.
وی تصریح کرد: بهزیستی در بعد پیشگیری از تنبلی چشم که از سال 74 آغاز شد اقدامات قابل توجهی را انجام داد و توانست از شیوع مشکلی که مهمترین معضل منجر به نابینایی و کم بینایی افراد زیر 20 سال می شود، تا 70 درصد جلوگیری کند.
محسنی بند پی افزود: این سازمان اقدامات موفقی را در زمینه جلوگیری از کم شنوایی و نا شنوایی کودکان انجام داد و توانست تا 90 درصد تاثیر گذار باشد.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خدمات دهی به معلولان را از مهمترین وظایف سازمان بهزیستی کشور برشمرد و علت ابتلای افراد به معلولیت را سه موضوع ژنتیکی، تصادفات و بیماری هایی همچون دیابت عنوان کرد.
وی با بیان اینکه افرادی که بر اثر تصادف یا بیماری دچار معلولیت می شود عمر طبیعی خود را داشته اند، پیشگیری علمی را مهمترین روش برای جلوگیری از ابتلای افراد به معلولیت از بدو تولد خواند.
محسنی بند پی تاکید کرد: هم اکنون ایران اسلامی این ظرفیت را دارد که بتواند با بهره گیری از آخرین دانش روز، میزان ابتلای کودکان تازه متولد شده به معلولیت را به حداقل برساند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: موضوع آسیب های اجتماعی منحصر به جامعه ما نیست و تمام جوامع جهانی با این موضوع درگیر هستند اما این موضوع شایسته جامعه اسلامی که اتکای آن به مبانی دینی است، نمی باشد.
وی به پیگیری بهزیستی برای مقابله با شیوع و گسترش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و یادآورشد: این سازمان در وهله اول ارتقای دانش و آگاهی عموم مردم جامعه را در دستور کار دارد و و از همین رو پنج هزار و 300 تیم در پنج هزار محله آسیب پذیر کشور را پیش بینی کرده است که 15میلیون نفر را تحت پوشش خدمات مشاوره ای و آگاهی بخشی خود قرار می دهند.
محسنی بند پی از راه اندازی اورژانس اجتماعی به منظور ارائه خدمات اثر بخش و با هدف مداخله به موقع برای جلوگیری از وقوع رخدادهایی که می تواند عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد، خبر داد.
معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: شناسایی آسیب های اجتماعی در هر منطقه ای و هر مکانی هم اکنون در دستور کار این سازمان قرار دارد و با این اقدام تلاش می شود تا نسبت به شناسایی عواملی که می تواند منجر به شکل گیری معلولیت، آسیب، اعتیاد و یا ناهنجاری اجتماعی شود وارد عمل شده و از وقوع آنها جلوگیری کرد.
وی تاکید کرد: زنجان از جمله استان هایی است که همکاری خوبی در این زمینه داشته و توانسته اقدامات اثر بخش و خوبی را تا کنون در همین حوزه انجام دهد.
** رئیس جمهوری بیشترین حمایت را از سازمان بهزیستی و جامعه معلولان دارد
محسنی بندپی به هدف خود از سفر به زنجان اشاره کرد و از حمایت و پشتیبانی چشمگیر رئیس جمهوری از جامعه معلولان و سازمان بهزیستی خبر داد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طی دو سال گذشته رئیس جمهوری بیشترین حضور را در مناسبت های مختلف در واحدهای وابسته به این سازمان داشته اند و در هر موقعیت به حمایت و پشتیبانی از جامعه معلولان پرداخته اند.
** بررسی لایحه جامع حمایت از معلولان در دستور کار دولت است
وی اظهار کرد: در آخرین لایحه تقدیم شده به دولت از سوی سازمان بهزیستی کشور، قانون جامع حمایت از معلولان در دست بررسی است.
محسنی بند پی تاکید کرد: این لایحه تمام نیازهای قانونی جامعه معلولان را مد نظر قرار داده و بسیاری مشکلات اقتصادی، مختص اشتغال و معیشتی و بیمه ای را در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی مرتفع می کند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدواریم که این لایحه به عنوان قانون تصویب شود و بتوان برای اجرای آن در سال 95 بودجه مورد نیاز را دریافت کرد.
وی تاکید کرد: با حمایت و پشتیبانی که مجلس از معلولان نشان داده است این لایحه مصوب و به عنوان قانون ابلاغ و با تصویب این قانون جامعه 250 هزار نفری معلولان از منافع آن بهره مند می شوند.
محسنی بند پی به کمبود اعتبار پیش بینی شده سالانه برای این سازمان اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد، با تصویب این لایحه بودجه مورد نیاز اجرای آن تامین شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در صورتی که این قانون تصویب و اجرا شود به حتم دریافتی جامعه هدف این سازمان بر اساس قانون کار خواهد بود.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر با تصویب این لایحه، بهزیستی ملزم به تامین تجهیزات توانبخشی معلولان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی مکلف به تامین بودجه مورد نیاز آن می شود.
لایحه جامع حمایت از معلولان، دستگاه های دولتی و پیمانکاران را موظف به مناسب سازی اماکن عمومی می کند.
محسنی بند پی به الزام مناسب سازی تمامی اماکن عمومی و خودروهای عمومی برای استفاده معلولان با تصویب قانون جامع حمایت از معلولان اشاره کرد و گفت: در صورت تصویب این لایحه به هیچ پیمانکاری برای ساخت اماکن عمومی مجوز پایان کار صادر نمی شود مگر آنکه الزامات قانونی مناسب سازی رعایت شده باشد.
وی تاکید کرد: با خودروسازان نیز مذاکراتی برای تجهیز خودروهای عمومی به امکانات مناسب سازی و بهره مند کردن معلولان از خودروهای نقلیه انجام شده است.

دسته بندی حقوق اقتصادی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top