معاون دادستان:ترامادول کامیون کامیون وارد کشور می شود

مجلس فهرست مواد مخدر جدید را تصویب کند

وکیل ملت: معاون دادستان کل کشور با بیان اینکه مواد مخدری مانند ترامادول که جرم زایی نشده است، کامیون کامیون وارد کشور می شود، گفت: از مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام می خواهیم فهرست مواد مخدر جدید را تصویب کنند.

تاریخ انتشار: 28آبان1394|22:25

مجلس فهرست مواد مخدر جدید را تصویب کند
| کد خبر: 54020

حسین ذبحی روز پنجشنبه در حاشیه دومین روز از همایش طب و قضا که در مجتمع آموزشی فرهنگی قوه قضائیه در ساری برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: از مجمع تشخیص مصلحت نظام یا مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که هر چه سریع تر نسبت به تصویب فهرست مواد نوظهور و مخاطره آمیز اقدام کنند.
وی ادامه داد: از آنجا که برخی از مواد مخدر و روانگردان نوظهور در قانون به تصویب نرسیده است، توانیم با این مواد و قاچاقچیان آنها مقابله کنیم؛ لذا این افراد از این موضوع سوء استفاده کرده و درحال شیوع موادروانگردان نوظهور هستند.
معاون قضایی دادستان کل کشور برای نمونه به قرص ترامادول اشاره و اظهار کرد: قرص ترامادول به دلیل اینکه در فهرست مواد قرار نگرفته و جرم زایی نشده است با کشفیات چندصدهزارتایی و کامیونی این ماده در کشورمواجه هستیم.
وی ادامه داد: در حالی که در کشورهای همسایه یک ایرانی به دلیل حمل تراما دول به چند سال به حبس محکوم شدده است اما ده ها هزار قرص در کشور قاچاق می شود و پلیس و دستگاه قضا نمی تواند کاری در مقابل آن انجام دهد.
ذبحی اضافه کرد: درحالیکه ترامادول هم خطرناک و آسیب رسان است و هم عرصه ای برای فعالیت قاچاقچیان می باشد.
این مقام قضایی تصریح کرد: خواسته ما از دستگاه تقنینی این است هر چه سریعتر فهرست جامعی از موادی مخاطره آمیز را تصویب کند تا دستگاه های انتظامی و قضایی بتوانند با آن مقابله کنند.
وی ادامه داد: اگر قرار باشد یک سری مواد را کنترل کنیم و یک سری مواد در کنترل ما نباشد، روشن است که قاچاقچیان آن دسته از مواد را توزیع و مردم نیز گرایش به آن مواد پیدا می کنند.

** چرا حکم اعدام مواد مخدر در ملاء عام اجرا نمی شود
معاون قضایی دادستان کل کشور درخصوص عدم اجرای حکم اعدام در ملاء عام، اظهار کرد: در این امر اختلاف نظر وجود دارد برخی معتقدند اجرای علنی اعدام ها خوب نیست و موجب آسیب روحی آفراد بویژه کودکانی می شود که این صحنه را مشاهده می کنند؛ مدعیان حقوق بشر نیز می گویند جلوه علنی اجرای حکم اعدام، خود مجازات جداگانه برای شخص متصور می کند و آن را مغایر اصول حقوق بشری می دانند.
وی اضافه کرد: اما در عین حال عده ای مدعی هستند برای کاهش بازدارندگی جرم و تنبه مجرمان باید این احکام مخصوصا موارد مهم و خاص به صورت علنی اجرا شود.
ذبحی با بیان اینکه، دستگاه قضا مجری قانون است، گفت: قانون در برخی موارد به تشخیص دادگاه صادر کننده رای، اجرای علنی حکم اعدام را پیش بینی کرده است؛ بعنوان مثال ماده 9 قانون مبارزه با مواد مخدر می گوید اگر کسی جرم مواد مخدر یا روانگردان را برای چهار بار تکرار کند و در اثر تکرار این جرم بیش از 30 گرم مواد از او کشف شود، مجازات این فرد اعدام است که اگر مشمول عفو نشود و تصمیم بر اعدام باشد، مجازات این دادگاه باید علنی باشد.
وی ادامه داد: در این تشخیص لزومی ندارد قاضی باید همه ملاحظات را درنظر بگیرد و قانون این ابزار را در اختیار او قرار داده است که در موارد نادر و زمانی که ضرورت توجیهی داشته باشد آنهم با رعایت تدابیر لازم مانند این مورد که مشاهده کنندگان اعدام نباید افراد صغیر باشند، اجرا شود.
معاون قضایی دادستان کل کشور با استناد به قانون آیین دادرسی کیفری جدید، تصریح کرد: قانون آیین دادرسی کیفری جدید نیز ماده ای این موضوع را پیش بینی کرده و اجرای علنی احکام را منوط به موارد ضروری، خاص و تشخیص قضایی قرار داده است.
وی افزود: از این رو، اصل بر عدم اجرای علنی احکام است و در مواردی که بنا باشد حکمی علنی اجرا شود باید در چارچوب قانون و به تشخیص مرجع قضایی و قاضی و براساس مصالح و مقتضیات انجام شود.

** حقوق محکوم علیه در مجازات رعایت شود
این مقام قضایی در پاسخ به این سئوال اگر اعدام در جمع زندانیان مواد مخدر انجام شود، می تواند در کاهش ارتکاب مجدد این جرم در بین زندانیان موثر باشد، ادامه داد: اجرای حکم اعدام در زندان، محیط محصورتری است اما در هر حال معتقدیم در همان اعمال مجازات باید حقوق محکوم علیه رعایت شود؛ حتی محکوم علیهی که جنایت کرده و بزرگترین جرم را مرتکب شده است باید حرمت او نیز حفظ شود.
ذبحی با بیان اینکه، وظیفه ما پیش بینی پیشگیری و تا حد امکان ممانعت از ترویج این است، گفت: روانگردان جدید مخاطرات افزونتری دارند و اگر وارد کشور شوند، شناسایی برخورد و کنترل آنها نیرو می برد و هزینه هایی بر کشور تحمیل می کند.
وی ادامه داد: هر روز با مواد مخدر جدید روبرو هستیم و مافیای مواد مخدر برای یافتن بازارهای جدید، به ایجاد جذابیت روی می آورد و سعی می کند موادی با ترکیبات، شکل و نوع جدید وارد کند تا اگر یک تعدادی ناخواسته برای کنجکاوی و تست و به عنوان دارو و آدامس و غیره به آن روی بیاورند و متعاقب آن، اعتیاد آوری این مواد سبب می شود مصرف کننده گرفتار شود.
ذبحی با ذکر مثالی افزود: مثلا جوز هندی یا معجون که شیوع پیدا کرده است، نوعی قرص بود که یک عده شروع کردند بخرند و برخی فکر می کردند خواصی دارد، مقوی و نشاط آور است در حالی که این قرص حشیش بود و باعث آسیب هایی به مغز و مشکلات جسمی می شد.
این مقام قضایی تاکید کرد، از آنجا که این موادی که به روز وارد کشور می شود، تا شناسایی شود، تا مردم متوجه شوند تا پلیس دستگیر کنند، طول می کشد، پس دستگاه های اطلاعاتی و انتظامی مراقبت کنند و هر ماده جدیدی که می آید را فورا آزمایش کنند.
معاون قضایی دادستان کل کشور، تعیین مجازات مواد نوظهور را براساس ماهیت آن ها عنوان کرد و ادامه داد: اگر ماهیتی مانند روانگردان حشیش یا مشتقات آن داشته باشند، مجازات مانند مواد 4 و 5 قانون مجازات اسلامی است و اگر مواد روانگردان مانند شیشه یا هروئین داشته باشند، براساس مجازات همین مواد با مواد نوظهو برخورد می شود.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top