نماینده مردم مشهد در مجلس در همایش ملی حقوق و نظام بانکی

عملیات بانکی در کشور بدون ربا نیست مراجع نگرانند

وکیل ملت: نخستین همایش ملی حقوق و نظام بانکی با هدف ارائه راه­ حلهای حقوقی و قضایی در زمینه بن بست های موجود بانکی، دفاع عالمانه از برخی نسبت های وارد شده به بانکها و بسترسازی برای تهیه لایحه جامع حقوق بانکی از روز گذشته در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز و امروز جمعه به پایان می رسد.

تاریخ انتشار: 29آبان1394|07:11

عملیات بانکی در کشور بدون ربا نیست مراجع نگرانند
| کد خبر: 54146

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در نخستین همایش ملی حقوق و نظام بانکی در دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد گفت که این تصور که گرفتن هرگونه سود از تسهیلات بانکی ربا می باشد غلط است.

وی اظهار کرد: در عین حال نمی توانیم بگوئیم عملیات بانکی در کشور ما بدون رباست و علت نگرانی مراجع تقلید هم همین امر است.

مجلس آئین نامه ها را بازنگری می کند

وی گفت: قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) که بعد از انقلاب اسلامی در کشور تصویب شد قانون خوبی است چون همه چیزش از فقه گرفته شده و قانونگذار نخواسته است نوآوری کند اما همین قانون وقتی آئین نامه و دستورالعمل و رویه های اجرایی برایش تدوین شد از ماهیت اصلی خود خارج گشت.

این نماینده مجلس افزود: هم اکنون بازنگری این آئین نامه ها و دستورالعملهای اجرایی در مجلس آغاز شده تا امکان سوء استفاده بعدی از آن فراهم نشود و در این بازنگری بخشی از این آئین نامه ها و دستورالعملها را حذف کرده ایم.

وی اظهار کرد: برخی نیز به غلط تصور می کنند که گرفتن دیرکرد بانکی حرام است در حالی که وقتی کسی پولی را از موسسه ای گرفته و تعهد کرده که آن را در سر رسید بازگرداند باید به تعهدش عمل کند و خلاف آن یک مشکل اجتماعی ایجاد می کند.

حسین زاده بحرینی ادامه داد: طبق مفهوم یکی از آیات قرآن به کسی که توانمند است و در عین حال بدهی خود را پرداخت نمی کند نباید فرصت داد و طبق برخی احادیث کسی را که پول دارد و در سر رسید بدهی خود را نمی دهد می توان مجازات کرد.

بدهکاران بانکی را باید تنبیه کرد

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی بسیاری از بدهیهای عقب مانده کلان بانکی تبدیل به یک بازی دو سر سود برای بانکها و مشتریان دارای اقساط معوق شده است و بانکها با عقد قراردادهای جدید با مشتریان دارای بدهی معوق سودهای بیشتر از آنها می گیرند.

وی افزود: بدین ترتیب می توان ادعا کرد که خیلی از تسهیلات جاری اعطایی بانکها در واقع همان تسهیلات معوقی است که با قرارداد جدید تبدیل به جاری شده است.حسین زاده بحرینی اظهار کرد: چون تسهیلات بانکی ثروت ملی یک کشور است باید گرفتن وجه التزام از کسانی که تسهیلات دریافت می کنند را به یک فرهنگ قانونی تبدیل کرد.

وی ادامه داد: قانونگذار یا باید در خصوص دارندگان معوقات بانکی جرم انگاری کند یا برای سهولت بخشیدن به کار، تخلف انگاری نماید اما جریمه اخذ شده نباید به جیب بانکها برود که سود کنند و این بازی را همچنان ادامه دهند بلکه باید این جریمه را حکومت دریافت کند.

وی تاکید کرد: برای کسانی که بدهی معوق بانکی دارند و آن را پرداخت نمی کنند حتی باید تنبیه های غیربانکی نیز در نظر گرفت زیرا معنا ندارد که این همه منابع بانکی تحت عنوان معوقات مسدود باشد.

کلید واژه ها ربا - عملیات بانکی
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top