محمدرضا فقيهي در گفت‌وگو با «وكيل ملت» مطرح كرد:

مشكلات تهيه دارو و بازار سياه ناشي از اجراي قوانين است

وکیل ملت: وقتي از او مي‌پرسم چرا از بازارسياه دارو را تهيه مي‌كني؟ در جواب مي‌گويد :به هر داروخانه‌اي سر زدم گفتند اين دارو را نداريم. پدرم روي تخت بيمارستان است و دكتر گفته هرچه زودتر بايد اين داروها را تهيه كنم. مسئله مرگ ‌و زندگي پدرم مطرح است مجبورم هرچه پول مي‌خواهند بپردازم تا بتوانم پدرم را نجات دهم». اينها سخنان يكي از افردي است كه براي تهيه دارو به خيابان ناصرخسرو مراجعه كرده تا بتواند نسخه زندگي پدرش را از دلالان و فروشندگان غيرمجاز دارو تهيه كند. حال اين سوال مطرح است چرا خانواده‌هاي بيماران براي تهيه دارو كه از حياتي‌ترين اموربيماران است با مشكلات فراوان مواجه‌هستند؟ قوانين در اين زمينه چگونه است؟ چرا با متخلفان برخورد نمي‌شود؟ «وكيل ملت» در اين زمينه گفت‌گويي با محمدرضا فقيهي حقوقدان و وكيل پايه يك دادگستري انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

تاریخ انتشار: 29آبان1394|07:33

مشكلات تهيه دارو و بازار سياه ناشي از اجراي قوانين است
| کد خبر: 54151

محمدرضا فقيهي با اشاره به اينكه تهيه، توزيع و خريدوفروش دارو از يك نظام حقوقي قانوني تبعيت مي‌كند گفت: در قانون تشكيلات و وظايف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي مصوب سال ، 1367 قانون‌گذار، وظايف وزارت بهداشت را احصا كرده است.طبق اين قانون، تدوين، ارائه سياست‌ها، خط‌مشي‌ها و برنامه‌ريزي در مورد فعاليت‌هاي مربوط به تربيت نيروي انساني گروه پزشكي خدمات بهداشتي، درماني، دارويي، بهزيستي و تامين اجتماعي برعهده وزارت بهداشت است. اين حقوقدان افزود: اصولا تهيه و ساخت داروهايي كه دركشور مورد استفاده قرار مي‌گيرند از دو حال خارج نيست. داروها يا در داخل كشور (از سوي شركت‌ها و سازمان‌هاي داراي مجوز از وزارت بهداشت) صورت مي‌گيرد، يا به جهت عدم امكان توليد آن داروها در كشور، از خارج  وارد كشور مي‌شوند،.اما در صورت واردات، بايد پس از ورود داروها با مكانيزم‌هايي كه وزارت بهداشت تعيين مي‌كند به شكل عادلانه منصفانه و درست در اختيار مراكز توزيع (داروخانه‌ها ) و مراكز پزشكي قرار گيرد.

شبكه توزيع و فروشي به نام ناصرخسرو نداريم 

اين وكيل دادگستري با بيان اينكه توزيع و فروش دارو بايد از طريق داروخانه‌ها به عنوان مراكز مجاز صورت گيرد و داروخانه‌ها نيز تابع نظامات قانوني خودشان هستند كه بايد مطابق آن نسبت به توزيع و فروش دارو مبادرت كنند خاطرنشان كرد: اما اينكه درحال حاضر شاهد فروش برخي از اقلام دارويي (داروهاي كمياب و ناياب) در ناصرخسرو و ساير اماكني  هستيم امر بسيار غيرمتعارف و مغاير با قانون است. زيرا مطابق قانون فقط داروها بايد از طريق داروخانه‌ها  و مراكز درماني در اختيار بيماران نيازمند قرار گيرد.  و اصولا ما شبكه توزيع و فروشي به نام ناصرخسرو و... نداريم.  فقيهي با بيان اينكه بيماران طي اين سال‌ها با واقعيتي تلخ به نام بازار سياه دارو مواجه هستند كه مشخص نيست داروها از چه طريق در اختيار اشخاص غيرذيربط قرار مي‌گيرد و اين امر تحت چه ضوابطي صورت مي‌گيرد تصريح كرد: آنچه مسلم است اين است كه برخي از  افراد با ارتباطات و رانت به بهاي گزاف انحصار توزيع  داروها ر در دست گرفته  و مبادرت به  عرضه دارو مي‌كنند. در اين راستا نقش وزارت بهداشت و قوه قضاييه در شناسايي دلالان، واسطه‌ها و فروشندگان و برخورد قانوني و شايسته با آنها از جهت پيشگيري از تكرار اين قبيل اعمال حايز اهميت خواهد بود. مطابق قانون مربوط به مقررات امور پزشكي و دارويي و .... مصوب سال 1334 نظامات ناظر به تهيه و توزيع مواد دارويي خوردني و آشاميني و عواقب و مجازات تخطي از اين نظامات پيش‌بيني شده بود. در مواد 14 15 در قانون جديد ورود هرگونه سرم، واكسن، مواد غذايي شيرخواران و داروهاي اختصاصي از خارج از كشو و ساختن هرگونه داروي تخصصي در داخل كشور را مستلزم اجازه قبلي اداره بهداري وقت و اخذ پروانه لازم در مورد هر قلم از داروهاي مزبور مي‌دانست.

وي با اشاره به ماده  15اين قانون خاطرنشان كرد:  در ماده 15 نيز آمده بود: اگر افرادي بدون اجازه وزارت بهداشت اقلام دارويي و غذايي را وارد كشور كنند يا بسازند به نفع وزارت بهداري ضبط و در صورت لزوم معدوم مي‌شود و مرتكبان نيز به مجازات جزاي نقدي محكوم مي‌شدند. پس از پيروزي انقلاب نيز يكي از قوانين  در رابطه با متخلفان و مجرمان  دارويي، قانون تعزيراتي حكومتي امور بهداشتي و درماني مصوب 23/12/1367 مجمع تشخيص مصلحت نظام بود كه اين قانون در حال حاضر هم حاكميت دارد و لازم‌الاجراست. بخش يك از فصل دوم اين قانون به دارو اختصاص دارد در مواد 13 تا 23 اين بخش  آمده كه دارور بايد داراي پروانه ساخت و مجوز ورود از وزارت بهداشت باشد و عرضه و فروش داروهاي فاقد پروانه ساخت و مجوز ورود از طرف داروخانه، جرم محسوب مي‌شود.  همچنين عرضه و فروش دارو بايد با حضور مسئول فني داروخانه انجام شود داروخانه بايد دارو را از شبكه توزيع تعيين شده از وزارت بهداشت تهيه و تدارك كند درغير اين صورت مجرم است.

فقيهي با اشاره به اينكه مطابق اين قانون دارو بايد طبق قانون رسمي به متقاضي عرضه شود و در صورت عرضه با قيمت بالاتر تخلف محسوب و فرد مجرم محسوب مي‌شود توضيح داد: داروخانه مكلف است كليه كلاهاي خريداري شده را مستمرا تا اتمام موجودي عرضه كند (بحث احتكار دارو)  باز اگر خوددراي كند به مجازات‌هاي مقرر محكوم خواهد شد. دارو به عنوان يكي از مسائل حياتي مردم و شهرونداني كشور  مورد توجه قانون‌گذار بوده و هركسي توان توزيع و فروش دارو در خارج از چارچوب قانوني و با قيمت‌هاي گزاف غيرمنصفانه را ندارد و دارو بايد در مراكزي كه قانون تعيين كرده به مردم عرضه شود تا همه به‌طور يكسان اين داروها را دراختيار داشته تا ناگزير نباشند به براي خريد دارو به بازار سياه و ناصرخسرو متوسل شوند.

اين وكيل دادگستري درپاسخ به اين سوال كه با توجه به قوانين موجود، چرا باز هم شاهد فروش دارو در ناصرخسرو و بازار‌هاي سياه هستيم به نظر شما در اين زمينه نياز به بازنگري قانون وجود ندارد، خاطرنشان كرد: بخشي از مشكل، ناظر به عدم اصلاح قوانين و اصلاح  قوانين با اقضائات روز جامعه است، اما بخش ديگر ناظر به اجراي قوانين حاكم است. به علبارت ديگر اگر متوليان امر به درستي و بي‌كم‌وكاست قوانين را اجرا كنند همان قوانين حداقلي هم شايد بتواند مشكل مردم و جامعه را حل كند. بنده منكر اصلاح  و بازنگري قوانين موجود در اين زمينه نيستم  زيرا معتقدم  مجازات‌هاي درنظر گرفته شده از بازدارندگي لازم برخوردار نيستند پس بايد مجازات‌ها با نوع جرم تناسب داشته باشد تا از بروز اين نوع مشكلات جلوگيري شود.

فقيهي در خاتمه يادآور شد: فهم اين مساله دشوار نيست كه داروها چگونه در اختيار  واسطه‌ها، دلالان و فروشندگان قرار مي‌گيرد. داروها را قطعا از مراكزي كه داروها ابتدا به آنجا مي‌رسد تا توزيع شود در دستان اين افراد قرار مي‌گيرد يا  گاهي اوقات نيز از واسطه‌ها تهيه مي‌كننددر اين راستا باز هم بنده معتقدم  اگر همان مقررات و قوانين  حداقلي از حيث تهيه، توزيع و فروش در زمينه دارو اجرا شود و كنترل‌هايي كه بايد در مورد دارو انجام شود صورت گيرد ميزان ارتكاب جرائم و تخلفات به حداقل ممكن خواهد رسيد.

 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top