شیر بها

وکیل ملت: آیا شیر بها چیز خوبی است؟آیا شیربها را باید به خانواده عروس پرداخت کرد؟مبلغ شیربها چقدر است؟! همه این ها در نظرات مراجع برای پرسش و پاسخ این شماره جمع آوری شده است که از نظرتان می گذرد.

تاریخ انتشار: 30آبان1394|13:29

شیر بها
| کد خبر: 54923

سؤال: گرفتن شیربها توسط پدر یا نزدیکان دختر چه حکمی ‌دارد؟
پاسخ: امام خمینی (ره) و تعداد دیگری از مراجع نظیر حضرات آیاتگلپایگانی، سیستانی و صافی‌گلپایگانی می‌فرمایند: اگر شیربها را در مقابل عملی مثل سعی در ازدواج می‌گیرد یا با رضایت به او می‌بخشند، حلال است.

آیت‌الله تبریزی گرفتن شیربها را مورد اشکال می‌دانند، اما معتقدند: اگر به صورت شرط ضمن عقد برای غرض صحیح دیگری شرط هبه کنند برای پدر دختر و غیره یا در مقابل عمل مباح برای غیر دختر مالی را به عنوان جعاله و مانند آن قرار دهند، جایز است. آیت‌اللهمکارم‌شیرازی نیز می‌فرمایند: اگر به صورت شرط ضمن عقد به هنگام خواندن عقد نکاح قید شود، جایز است.

آیت‌الله بهجت معتقدند: اگر جزو مهریه باشد یا به عنوان جعاله باشد یا شرط ضمن عقد باشد، لازم‌الوفاء است. همین‌طور آیت‌اللهنوری‌همدانی در صورتی‌که آن را به عنوان جعاله یا هدیه دهند، بلااشکال می‌دانند.

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی در پاسخ به این سؤال چنین توضیح می‌دهند: اگر به عنوان جعاله اخذ شود، یا براى جلب رضایت پدر دختر، یا جلب رضایت خود دختر پرداخته شود، شرعاً اشکال ندارد و حلال است و اگر پول را جهت تهیه جهیزیه بگیرد و با آن جهیزیه تهیه کند، و همراه دختر به منزل زوج بفرستد، با رضایت زوج اشکالى ندارد، اما اگر پسر و دختر راضى به ازدواج باشند و پدر هم اصل ازدواج را اجازه دهد، ولى مبلغى را با زور و اجبار به عنوان اینکه رسم است، از زوج بگیرد، گرفتن آن جایز نیست و باید آن را به زوج پس بدهد و حتى اگر تلف شده باشد، باید مثل آن را پس بدهد.

اما در هر صورت بنابر نظر آیت‌الله تبریزی: وجود این امر در ازدواج، ناشی از دلیل شرعی نبوده و نمی‌توان شوهر را ملزم به پرداخت آن کرد.

سؤال: آن مقدار از لوازم جهیزیه که از پول شیربها تهیه شده است، متعلق به کیست؟


پاسخ: آیت‌الله فاضل‌لنکرانی می‌فرمایند: اگر داماد شیربها را به‌عنوان پیش‌کشی و هبه داده است و از طرف عروس با آن جهیزیه خریده‌اند، جهیزیه متعلق به عروس است نه داماد و اگر هدیه نکرده، بلکه داده است که جهیزیه بخرند و همراه عروس کنند، در این‌صورت متعلق به داماد است. آیت‌الله بهجت نیز به همین معنا اشاره داشته و می‌فرمایند: به کیفیت جعل شیربها بستگی دارد.

  سؤال: آیا مرد، حق رجوع از شیربها و پس گرفتن آن را دارد؟


پاسخ: آیت‌الله بهجت می‌فرمایند: اگر به طوری که بیان شد لازم‌الوفا باشد، نمی‌تواند پس بگیرد. آیت‌الله فاضل‌لنکرانی در پاسخ به این سؤال به تفصیل توضیح داده‌اند: آنچه به عناوین مختلف غیر از مهریه و زاید بر آن گرفته می‌شود، چند صورت دارد:
1ـ اگر به عنوان جعاله، اخذ شود، شرعاً اشکال ندارد و حلال است و زوج هم بعداً حق رجوع ندارد.

2ـ اگر براى جلب رضایت پدر دختر، یا جلب رضایت خود دختر می‌پردازد، گرفتن آن جایز است، ولى اگر زوج بخواهد می‌تواند آن را تا وقتى موجود است، پس بگیرد.

کلید واژه ها شیربها - مراجع
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top