تاریخ انتشار: 30آبان1394|20:17

| کد خبر: 55210

سئوالات قاضی صلواتی و پاسخ های بابک زنجانی در دادگاه دوازدهم

وکیل ملت: جلسه دوازدهم دادگاه بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده نفتی روز شنبه در شعبه 15 دادگاه انقلاب با سئوالات قاضی ابوالقاسم صلواتی رئیس دادگاه و پاسخ های میلیارد نفتی پایان یافت.

در این جلسه قاضی صلواتی سئوال اول خود را از بابک زنجانی اینگونه مطرح کرد که نحوه خرید بانک «اف آی ای بی» -
FIIB - و افزایش سرمایه ات به چه شیوه ای بوده است؟
بابک رنجانی در پاسخ به این سئوال گفت: بانک «اف آی ای بی» را در مالزی خریداری کردم و قبل از خرید بانک به مالزی مراجعه کردیم تا بتوانیم کارهای مالی خود را انجام دهیم و طبق بررسی ها در مالزی اعلام کردند که باید یک مجموعه بزرگ یا یک بانک دیگر سهام دار آن باشد.
وی تصریح کرد: به همین خاطر بانک «فرست» - FERST - اسلامی را به ما معرفی کردند و پیگیر بانک دیگری بودیم تا سهامدار «اف آی ای بی» باشد که در این راستا به تاجیکستان رفتیم و در آنجا مجموعه ارزش را خریداری کردیم و این مجموعه باید پس از سه سال سودآوری تبدیل به بانک می شد.
زنجانی افزود: بعد از انجام کارهای اولیه از رئیس جمهوری تاجیکستان اجازه گرفتیم و گفتیم می خواهیم در این کشور سرمایه گذاری کنیم و وی نیز اجازه داده و ما سال 88 شروع به سرمایه گذاری و راه اندازی مجموعه های مختلف از جمله اتوبوسرانی شهری کردیم.
متهم اصلی پرونده نفتی تصریح کرد: بعد از اینکه اجازه دادند بانک کنت شکل بگیرد، به منطقه لاب وان رفتیم و بانک «اف آی ای بی» را خریدیم و این بانک را با چهار میلیون دلار سرمایه اولیه خریداری کردم و پس از آن شروع به خرید ساختمان و راه اندازی اولیه کردیم.
زنجانی افزود: اینکه آقایان می گویند این بانک فقط سه اتاق داشته درست نیست، چرا که بیش از 40 اتاق دارد و منطقه لاب وان نیز یکی از امن ترین شهرهای مالزی است.
متهم اصلی پرونده نفتی در ادامه توضیحات خود گفت: به محض شکل گیری، سهام بانک را از چهار میلیون دلار به 104 میلیون دلار واریز شده افزایش دادیم و چون سهامدار، بانک کنت بود مجبور بودیم سرمایه کنت بانک تاجیکستان را هم افزایش دهیم.
زنجانی ادامه داد: بعد از اینکه بانک تاجیکستان و «اف آی ای بی» را راه اندازی کردیم، در حساب های تاجیکستان و بانک مالزی سرمایه داشتیم و آقایان بانک ملت آمدند و مشارکت کردند و 60 درصد سهام خریدند.
وی با بیان اینکه 100 درصد بانک مربوط به من است، اضافه کرد: افزایش سرمایه را شخص خودم انجام دادم و حتی یک یورو از این افزایش سرمایه مربوط به بانک ملت نبود.
میلیاردر نفتی تصریح کرد: پول اولیه کنت بانک تاجیکستان 32 میلیارد دلار بود که از خارج کشور و از تاجیکستان تامین کردم و هیچ وقت از بانک ملت پولی در این زمینه نگرفتم و خود افزایش سرمایه دادم و بانک ملت پولی در خارج از کشور نداشت که به من بدهد.

قاضی صلواتی سئوال کرد: شرکت «اس سی تی» بنکرز دبی وجود خارجی دارد یا نه؟
متهم اصلی پرونده نفتی در پاسخ به این سئوال نیز گفت: قبل از تاسیس شرکت «اس سی تی» - SCT - در کیش به منطقه «دی ای اف سی» - DIFC - دبی رفتیم و درخواست خود را دادیم اما به ما پاسخ دادند که شما نمی توانید در «دی ای اف سی» این مجموعه را ایجاد کنید، سپس در سال 87 شرکت «اس سی تی» کیش را تاسیس کردیم و شعبه آن را در منطقه «دی ای اف سی» دبی به ثبت رساندیم و از آن موقع فعالیت خود را آغاز کردیم.
زنجانی گفت: آقای «ط» که اظهاراتش خوانده شده مدیر هتل های من است و ما در دبی بسیاری از مجموعه ها را داریم که افراد از آن مطلع نیستند.
قاضی صلواتی بار دیگر سئوال کرد: پول ملک ایران زمین از کجا آمده است و این ملک را از کجا خریده اید؟
زنجانی در پاسخ به این سئوال نیز اینگونه جواب داد که این ملک را در سال 87 یا 88 از سپاه و بانک انصار خریداری کرده ام و در واقع اصل زمین آن را 280 میلیارد تومان خریدم و این زمین 9 هزار مترمربع تجاری است.
متهم اصلی پرونده نفتی گفت: همچنین داخل این ملک رستوران، فضای سبز، نانوایی و حتی بسیج حضور داشتند که حاضر به تخلیه آن نبودند و من این ملک را با این شرایط خریداری کرده بودم و پس از آن شروع به خرید مغازه های آن کردم.
زنجانی خاطرنشان کرد: پس از آن نوبت به خرید بخشی از این ملک که در اختیار بسیج بود رسید که 100 میلیارد تومان بیرون مجموعه های خود بانک انصار خریداری کرده بود و تمام تجهیزات بسیج را به آنجا بردند و پس از آن شروع به تخریب کردیم.
متهم اصلی پرونده نفتی با بیان اینکه حدود 40 میلیارد تومان در روز اول در سال 88 بابت خرید این ملک دادم، گفت: در این هنگام قاضی صلواتی پرسید این مبلغ را از کجا تامین کردید و زنجانی پاسخ داد یادم نیست.
رئیس دادگاه به زنجانی گفت: این مبلغ را از آن 32 میلیارد متعلق به شرکت نیکو واریز کرده اید که زنجانی گفت: از هر کجا که واریز کرده باشم این مبلغ مربوط به خودم است.
قاضی صلواتی خطاب به زنجانی گفت که این ملک را 225 میلیارد خریداری کرده اید اما زنجانی پاسخ داد که آن را به 280 میلیارد تومان خریداری کرده، در این هنگام قاضی صلواتی به زنجانی گفت چرا قیمت را بالا می بری؟ شما برای این ملک سه فقره چک 77.5 میلیارد تومانی صادر کردید که 225 میلیارد تومان می شود.
زنجانی پاسخ داد: من برای ملک ایران زمین 280 میلیارد تومان پرداخت کردم و چون حاضر نبودند ملک را نقدی بفروشند به زور گفتند باید چک بدهم و همه چک ها را نیز پاس کرده ام و هیچ چکی نزد آن مجموعه ندارم.
وی با بیان اینکه چک های سال 90 و 91 را پاس کردم اما هنوز موعد چک سال 92 نرسیده بود، افزود: وزارت نفت از من خواست که ملک را به نامش بزنم اما بانک انصار اعلام کرده بود که باید حتما چک سوم را هم پاس کند بعد واگذار کنید که برای اینکه واگذار شود حتمام باید سپرده نقدی به نام این بانک باز شود و من در کیش 80 میلیارد تومان به نام این بانک سپرده کردم و حساب ما به این شکل با این بانک برای این ملک صفر شد.
اما قاضی صلواتی به زنجانی گفت که الان بانک انصار چک سوم شما را به اجرا گذاشته است، که در این میان بابک زنجانی پاسخ داد: من از بانک انصار پروژه های دولت، انقلاب، ونک و ایران زمین را خریداری کرده ام و در پروژه ایران زمین 80 میلیارد تومان و یکی از ملک های ونک را دادم.
وی در پاسخ به سئوال قاضی صلواتی که این پول ها مربوط به شرکت نیکو بوده است، گفت: شرکت نیکو از سال 92 آمده و من این ملک را در سال 88 خریداری کرده ام. شرکت نیکو به من پول نداده و پول های من از محل تجارت و صادرات بوده است.
زنجانی با بیان اینکه نفت از سال 91 آمده است، ادامه داد: سال 89 و 88 که وزارت نفت در این قضیه وجود نداشته است و من در آن سالها از محل حوالجات بانک ها پول را گرفتم و اگر پولی داشته ام مال خودم بوده است و سه هزار و 300 نفر در این زمینه از من پول گرفته اند و اینها مربوط به شرکت نیکو نبوده است.
قاضی صلواتی سئوال کرد: آیا درست است که برای مشارکت در پروژه صدر، 12 میلیون یورو از منابع شرکت نیکو هزینه شده است؟
زنجانی در پاسخ به این سئوال گفت: این موضوع که مشکلی ندارد چون من «ال سی» - LC - باز کردم و از محل شرکت «اس سی تی» - SCT - بنکرز بوده است که در قبال آن جرثقیل آوردم و ما به شهرداری بیش از 60 تا 70 میلیون یورو در این زمینه پول دادیم.
وی با بیان اینکه حتی اگر از پول نفت هم باشد، ایرادی ندارد، افزود: مگر اینها روی پول هایشان علامت گذاشته اند که می گویند این پولها مربوط به شرکت نفت بوده است و بازهم می گویم که این پول مربوط به شرکت «اس سی تی» بوده است.
قاضی صلواتی از زنجانی پرسید که در مقابل این کار از شهرداری چه گرفته است و زنجانی ادامه داد: حدود 280 تا 300 میلیارد تومان به شهرداری صورت وضعیت دادیم اما گفتند پول نداریم و گفتند می توانید از املاکشان بردارید که قرار بود سینمای پردیس را به ما بدهند و من گفتم تراکم یا پروانه ساخت بدهید که ملک ایران زمین را بسازم.
صلواتی از زنجانی پرسید که آیا 70 میلیارد تومان بابت پروانه پرداخت کردید یا نه، که زنجانی پاسخ داد: بیشتر از این مبلغ دادم، 280 میلیارد تومان پول پروانه می شد اما به خاطر اینکه پول من دو سال دست شهرداری بود، سود آن را محاسبه کردند و گفتند با 220 میلیارد تومان تسویه کنید.
رئیس دادگاه خطاب به متهم گفت شما می خواهید قیمت را بالا ببرید در صورتیکه این قیمت واقعی نیست و زنجانی در پاسخ به سئوال قاضی صواتی گفت که شما چرا دوست دارید قیمت را پایین بیاورید، دوباره قاضی صلواتی پرسید که ملک ایران زمین به چه مبلغی کارشناسی شد و زنجانی گفت که این ملک را هنگامی که خریدم 200 میلیارد تومان به سپاه دادم و پول شهرداری را نیز پرداخت کردم.
رئیس دادگاه ادامه داد: ملک ایران زمین در 30 اردیبهشت سال 92، حدود 826 میلیارد تومان ارزش گذاری می شود اما با اعتراض شما در 30 مرداد 92 این ملک در هیات سه نفره کارشناسی و به مبلغ یکهزار و 760 میلیارد تومان قیمت آن تعیین می شود. چگونه این کار صورت گرفته است؟
زنجانی افزود: کارشناس ها را من تعیین نکردم هم در مرحله اول و هم در مرحله دوم، کارشناسان از سوی وزارت نفت تعیین شدند و من فقط در یک مرحله به قیمت گذاری اعتراض کردم.
قاضی صلواتی به همین منظور از معاون دادستان تهران تقاضا کرد تا از طریق هماهنگی با رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری، کارشناسی صورت گرفته در خصوص ملک ایران زمین مورد ارزیابی قرار بگیرد و اگر کسی به عنوان متخلف شناخته شد به مرجع مربوطه معرفی شود و باید اختلاف قیمت فاحش دو کارشناسی انجام شده مورد بررسی قرار گیرد.
بابک زنجانی ادامه داد: ملک را به آقایان دادم و رفتند ارزیابی کردند و گفتند چون پروانه شما در شهرداری مورد تایید نیست، فقط خود زمین را ارزیابی کرده ایم و من پروانه شهرداری را به آقایان نشان دادم و رفتند از شهرداری تایید آن را دریافت کردند و موضوع به یک هیات کارشناسی سه نفره ارجاع شد که یکی از وزرای سابق هم در این هیات حضور داشت و دو نفر دیگر از کارشناسان نیز از سوی وزارت نفت معرفی شده بودند.
زنجانی خاطرنشان کرد: این هیات سه نفره کارشناسی وقتی ملک را یکهزار و 760 میلیارد تومان ارزیابی کردند، اعتراض کردم و گفتند اشتباه است زیرا 140 هزار متر از این زمین تجاری بود و اگر متری 10 میلیون هم پیش فروش می کردم از این قیمت ها بیشتر می شد اما مسئولان نفت قبول نکردند و در نهایت به همین مبلغ موافقت شد.
وکیل بابک زنجانی نیز در این دادگاه در مورد ملک ایران زمین گفت: شما نکته مهم و قرارداد مهمی را مدنظر دارید که شاید حل برخی از ابهامات باشد که آن این است که چرا ملک ایران زمین ارزیابی شد.
رسول کوهپایه زاده افزود: به دلیل تحریم ها موکلم قادر به پرداخت یا بازپرداخت مطالبات مورد ادعای شرکت نفت نمی شود و در وزارت نفت کارگروههای تشکیل می شود تا حقوق بیت المال استیفا شود.
وی تصریح کرد: نهایتا شرکت نفت و وکلم نشستی برگزار کردند و در این نشست راهکاری ارائه شد که ضمانتی برای بازپرداخت پول صورت گیرد و همه این مذاکرات به تصویب قرارداد 15 اردیبهشت سال 1392 منجر و ملک با یکهزار و 170 میلیارد تومان ارزیابی شد اما کارشناسی اولیه 824 میلیارد تومان انجام شد که کارشناس معرف شرکت نفت بود که موکلم اعتراض کرد و پس از آن توسط یک هیات سه نفره از وزارت نفت آن را ارزیابی کرد و قیمت آن را یکهزار و 760 میلیارد تومان عنوان کردند.
وی ادامه داد: چه اتفاقی افتاد که ظرف سه ماه دو قیمت ارائه شده است، آیا موکل من در انتخاب کارشناسات موثر بوده است که جواب آن خیر است و موکلم در ارزیابی تاثیری نداشته است.
وکیل میلیاردر نفتی گفت: در واقع گفته اند قرارداد اچ کی در 15 اردیبهشت سال 92 مورد استناد طرفین است و اگر تخلفی صورت گرفته باید با متخلفان برخورد شود و تا زمانی که قرارداد ابطال نشده است باید مورد استناد قرار گیرد.
رئیس دادگاه در این میان از بابک زنجانی سئوال کرد که کار سند را در کدام دفترخانه انجام دادید چرا که قیت ملک ایران زمین 703 میلیارد تومان قید شده و سند آن نیز موجود است، که زنجانی پاسخ داد در یک دفترخانه در هفت تیر انجام شده است.
قاضی صلواتی در سئوال دیگری از زنجانی پرسید که چرا همان روز دوباره سند به نام شما زده می شود؟ زنجانی پاسخ داد: 15 اردیبهشت سال 92 به دستور وزیر نفت یک جلسه ای برگزار شد که قرار شد دو میلیارد طلب شرکت نفت را که به دلیل تحریم قابل انتقال از بانک مالزی نبود را طی مدت یک سال انتقال بدهیم و ضمانت این کار نیز به عهده من قرار گرفت و این قرارداد امضا شد و قرار شد یک فقره چک به تاریخ 15 اردیبهشت سال 93 به وزارت نفت تحویل دهم.
زنجانی افزود: یک فقره چک از بانک اقتصاد نوین برای وزارت نفت صادر کردم اما وزیر نفت از من خواست که به نسبت مبلغ این چک یعنی دو میلیارد و 66 میلیون یورو یک وثیقه هم قرار دهم، از این مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون یورو پول نفت و 800 میلیارد نیز پول خودشان بود و بابت این 800 میلیارد ضمانت می خواستند.
در این هنگام قاضی صلواتی خطاب به بابک زنجانی گفت که در سندی که موجود است قیمت ملک 703 میلیارد تومان عنوان شده است و وزارت نفت نیز آن را امضا کرده و زنجانی پاسخ داد: در دفترخانه مسئولان وزارت نفت به من گفتند که ملک نمی خواهند و فقط به خاطر ضمانت چک، ملک را قبول کرده ام.
وی افزود: آقایان وزارت نفت گفتند این ملک را از شما می خریم و دوباره به شما می فروشیم و اگر چک را پاس کردید آن را برمی گردانیم و در سندی که در دفترخانه تنظیم شد ملک را به قیمت هشت هزار میلیارد تومان به من فروختند.
قاضی صلواتی در پاسخ به اظهارات زنجانی گفت: همان روز برای شما سند قطعی مشتمل بر رهن صادر می شود، فقط به خاطر اینکه بدهی تسویه شود. در حالی که قیمت ملک 73 میلیارد تومان بود و به هشت هزار میلیارد تومان به شما فروخته شود تا به صورت صوری بدهی وزارت نفت تسویه شود.
صلواتی ادامه داد: در دفترخانه مسئول وقت حقوقی شرکت نفت بابت سند قطعی مشتمل بر رهن دو میلیارد و 500 میلیون تومان پول می گیرد که پرونده این فرد در دادسرا مفتوح است و برای بررسی به دادگاه خواهد آمد.
در این هنگام بابک زنجانی نام این فرد را «م.ن» اعلام کرد و وکیل وزارت نفت نیز در پاسخ به اظهارات قاضی صلواتی گفت: این فرد مسئول حقوقی وزارت نفت نیست و هیچ سمتی در وزارت نفت نداشته و فقط مشاوره حقوقی می داده است.
نماینده دادستان نیز در همین ارتباط به قاضی صلواتی گفت: این فرد هیچ قراردادی با وزارت نفت ندارد و معلوم نیست چگونه با این وزارتخانه کار می کرده است.
قاضی صلواتی گفت: در ماجرای نقل و انتقال ملک ایران زمین سردفتر شماره 819 به جای دریافت 10 میلیون تومان، هشت میلیارد و 800 میلیون تومان از زنجانی پول گرفته است.
وی همچنین در مورد پرداخت دو میلیارد و 500 میلیون تومانی به فردی که خودش را مسئول حقوقی وزارت نفت معرفی کرده است، گفت: در تاریخ 15 اردیبهشت 92 آقای وزیر و «س.ج» قراردادی را تنظیم و آقای «ن» را به عنوان مسئول حقوقی وزارت نفت معرفی کردند و قرار بود آقای «ن» قرارداد را نوشته و تنظیم کند و وقتی کارها تمام شد این فرد اعلام کرد که هزینه حقوقی قرارداد چهار تا پنج میلیارد تومان می شود و به آقای «ج» گفتم این آقا می گوید پنج میلیارد تومان هزینه شده است.
زنجانی تصریح کرد: در این ارتباط به اطلاعات سپاه زنگ زدم و گفتم چه باید کار کنم که آنها اعلام کردند که مبلغ را پرداخت نکنم اما آنها دوباره دو روز بعد زنگ زدند شما فقط مبلغ حدود سه میلیارد بیشتر را به آنها بده که حتی به آن فرد گفتم من بیشتر از ا ین مبلغ ندارم که در نهایت با 2،5 میلیارد تومان موافقت شد و ندارم و او نیز در نهایت به دریافت 2.5 میلیارد تومان رضایت داد و در قالب چکی به این فرد تحویل داده و چک پس از حدود دو هفته پاس شد.
قاضی صلواتی از زنجانی پرسید که در دفترخانه از شما چه مبلغی دریافت شده است، گفت: دقیقا به یاد ندارم.
صلواتی اضافه کرد: کل هزینه دفترخانه 10 میلیون تومان می شده است در صورتی که سردفتر شماره 819، از شما مبلغ هشت میلیارد و 800 میلیون تومان پول گرفته است.
در این هنگام قاضی صلواتی به نماینده دادستان گفت: اگر سردفتر در این ارتباط به دادسرا احضار نشده سریع تر احضار شود که نماینده دادستان نیز پاسخ داد این فرد احضار شده است.
رئیس دادگاه از بابک زنجانی سئوال کرد که شما در شرکت «اس سی تی» چقدر سرمایه داشتید که زنجانی پاسخ داد در حال حاضر اطلاع دقیقی ندارد.
قاضی صلواتی از زنجانی سئوال کرد که آیا مدرکی بر وجود شرکت «اس سی تی» در دبی وجود دارد یا نه، که گفت: اگر چنین شرکتی وجود نداشت، از سوی اتحادیه اروپا تحریم نمی شد.
نجفی نماینده دادستان تهران نیز در این باره گفت: در رابطه با شرکت «اس سی تی» ما گزارش بانک مرکزی امارات و اظهارات آقای «ط»را داریم و آقای «ط» مدیر هتل نبوده است و طبق نامه این فرد زنجانی وی را مامور به ایجاد این شرکت در دبی کرده است اما با توجه به اینکه این شرکت پیش از این در سال 88 در کیش به ثبت رسیده بود به همین منظور تاسیس دوباره آن در دبی انجام نمی شد.
وی ادامه داد: براساس استعلامی که از بانک مرکزی امارات داشتیم مدیران امارات به صراحتا اعلام کردند که این شرکت با مستندات وجود ندارد و این شرکت ثبت نشده و هیچ مجوزی برای سوئیفت نداشته است.
قاضی صلواتی خطاب به بابک زنجانی گفت: با دادگاه صداقت داشته باش و شما با لفظ نفی و انکار به جایی نمی رسی و اگر قرار باشد بدون سند و مدرک حرف بزنی کار پیش نمی رود.
زنجانی نیز در پاسخ به نماینده دادستان گفت: نماینده دادستان برای وجود نداشتن شرکت «اس سی تی» دلیلی دارد که به خاطر استناد به اظهارات آقای «ط» است اما باید بگویم وزارت اطلاعات از من خواست که ادامه پیگیری کار شرکت «اس سی تی» را به این فرد ندهم چرا که وی در کیش با یک خانم رابطه داشته و از من خواسته شد که این فرد را فعالیت های کاریم خارج کنم گرچه وی هتلدار و سنگ فروش در دبی بوده است.
قاضی صلواتی در ادامه خطاب به زنجانی با بیان اینکه «اس سی تی» ساخته ذهن شما است، گفت: این شرکت وجود ندارد و ساخته ذهن شما است و نمی دانم شما چه اصراری دارید که ارزش کار افراد را پایین بیاورید.
رئیس دادگاه در ادامه از زنجانی سئوال کرد که «ال سی» های گشایش شده از سوی شرکت دبی بوده است که زنجانی این موضوع را تایید کرد و گفت: شرکت های «اس سی تی» دبی و کیش هر دو یکی هستند و دبی شعبه «اس سی تی» در کیش محسوب می شود.
نماینده دادستان در این میان از زنجانی سئوال کرد که شرکت «اس سی تی» بنکرز کیش مجوزی از بانک مرکزی نگرفته است پس شما حق صدور «ال سین را نداشته اید و این شرکت در دبی و کیش هیچ قراردادی برای واسطه گری بین دیگر شرکت ها مانند اچ کی نداشته است و این مطالب را خانم «م.م» مطرح کرده است که در زنجانی در پاسخ به این سئوال نماینده دادستان گفت: این مطالب دقیقا همان مطالبی است که بازپرس از این فرد خواسته تا بنویسد.
قاضی صلواتی نیز در این زمینه خطاب به زنجانی گفت: شما عقل کل هستید که می خواهید همه را کوچک کنید و شما حق ندارید به دیگران توهیم کنید که بابک زنجانی گفت من دوره گردم که رئیس دادگاه گفت شما حق ندارید حتی به خودتان نیز این لفظ را بگویید.
زنجانی در پاسخ به سئوال قاضی صلواتی که بانک «اف آی آی بی» را از کجا آورده اید و در مورد افزایش سرمایه آن چه مدرکی دارید و پول آن را از کجا تهیه کرده اید؟ گفت: 100 درصد منابع آن مال خودم است و این بانک و کنت سرمایه گذاران مختلفی دارد و من یک بانکی داشتم که حساب های کارگزاری و منابع مختلفی دارد و منابع من از طریق وام و سپرده جمع شده است و اصلا برای چه باید بگویم از کجا وام گرفته ام و من از جاهای مختلف پول آورده ام.
زنجانی تصریح کرد: منابع پولی که سال های 88 و 89 اشخاص مختلف در مجموعه پولی ما آورده اند این اسناد را چرا باید در اختیار دادگاه قرار دهم و ما مشکل اسناد نداریم و چند کارگزار داریم که پول های زیادی دارند و کارگزاری های بانک مربوط به مشتریان است و من دلم نمی خواهد کسی مشتری های من را بشناسد و نمی توانم بگویم که چه کسی مشتری ما است.
قاضی صلواتی در ادامه از زنجانی سئوال کرد که کارگزاری های «اف آی آی بی» چه کسانی هستند، که وی پاسخ داد درات بانک، بانک مرکزی تاجیکستان، دویچه بانک، اسلام بانک و عرب ترک بانک و شرکت «اس سی تی» هم به از کارگزاری های بانک «اف آی آی بی» هستند و در این هنگام قاضی صلواتی از وی خواست که مستنداتی از این بانک ها را بیاورد که زنجانی پاسخ داد این کار آسانی است.
قاضی صلواتی در ادامه نامه ای از سوی بازپرس پرونده متهم نفتی که در آن لحظه به دستش رسید را قرائت کرد که در آن توضیحاتی در خصوص ادعای جلسه قبل بابک زنجانی مبنی بر واریز 200 میلیارد تومان در پرونده ای به سفارش بازپرس، ارائه کرد.
رئیس دادگاه گفت: طبق نامه بازپرس، قراردادی بین بنیاد تعاون ناجا و بابک زنجانی امضا شده که بر اساس آن، چند فقره سفته به مبلغ 200 میلیارد تومان صادر و تحویل بابک زنجانی می شود و از آنجا که صحبت های زنجانی دروغ بوده باعث شده بنیاد تعاون ناجا در سال 87 علیه وی و سایر متهمان شکایت کند.
قاضی صلواتی گفت: براساس نامه بازپرس، پس از انجام پیگیری های لازم در دادسرای امور اقتصادی، با ارسال نیابت قضایی، زنجانی در تبریز دستگیر و همان جا به زندان می رود و هیچ گاه به تهران اعزام نمی شود و بعد از تحویل سفته ها نیز آزاد می شود و بر اساس این نامه، نامبرده به هیچ وجه در سال 88، پولی به مبلغ فوق نداشته است.
رئیس دادگاه همچنین قبل از ارائه پاورپوینت توسط کارشناسان بانک مرکزی افزود: کارشاسان بانک مرکزی، از مجرب ترین زبده ترین کارشناسان و مورد تایید دادگاه هستند. ضمن اینکه این افراد دارای درجه بین المللی هستند و به عنوان نماینده بانک مرکزی در دادگاه حضور ندارند.
نماینده دادستان نیز در ادامه با بیان اینکه اینکه می گویند افزایش سرمایه صورت گرفته است، گفت: اگر مستنداتی دارید ارائه دهید که زنجانی گفت: یک تیمی درست کردید که یک سناریویی را ساختند که همین پاورپوینتی است که توسط کارشناس بانک مرکزی ارائه می شود.
وی بازپرس را انسانی درست دانست و افزود: امکان ندارد وی تخلف کند ولی یک موقع باورهای انسانی انسان را به جایی دیگر می برد و کارشناس بانک مرکزی در پاورپوینت اعلام کرده است که زنجانی یک چیز خود ساخته دارد و و من با مدرک حرف می زنم و حرف منطق را می زنم، حال شما فکر کنید که من پول نداشته ام آیا می شود من در سال 91 از شرکت نیکو پول گرفته ام اما آن را در سال 88 هزینه کرده باشم.
در این حین قاضی صلواتی خطاب به زنجانی گفت شما یک بدهی به وزارت نفت دارید آن را بپردازید همه مسائل حل می شود، زنجانی نیز در پاسخ گفت: من قبول دارم که به وزارت نفت بدهی دارم.
نماینده دادستان همچنین گفت: آیا اصولا بانک های سرمایه پذیر حق سپرده پذیری از مشتریان را دارند، که قاضی صلواتی نیز گفت: دو تن از کارشناسان بانک مرکزی از مجرب ترین کارشناسان و افراد مورد اعتماد ما در دادگاه حضور دارند و به عنوان شاکی علیه پرونده در دادگاه حضور ندارند.
در ادامه، کارشناس بانک مرکزی پیش از ارائه گزارش خود، به مصاحبه های اخیر وکیل زنجانی و زیرسئوال بردن کارشناسان اشاره کرد و گفت: اگر قرار بود جانبدارانه کارشناسی کنیم، قطعا از آنجایی شروع می کردیم که شما چهره کارفرمای مرا مخدوش کردید و آن خدمت سربازی ناکرده در بانک مرکزی است، متوسط سن کاری ما بالای 20 سال است و ما سابقه ای از وی در بانک مرکزی به یاد نداریم.
وی ادامه داد: عنوان شده که کارشناسان بانک مرکزی، احساسی برخورد می کنند از دادگاه تقاضا دارم هرگاه چنین احساسی داشت به ما تذکر بدهد.
وی تصریح کرد: در مالزی چهار بانک تجاری، اسلامی، سرمایه گذاری و سرمایه گذاری اسلامی می توانند فعالیت کنند که دو نوع سرمایه گذاری و سرمایه گذاری اسلامی اجازه جذب سپرده را ندارند بلکه کار این بانک ها تجاری است و سپرده مردمی می گیرند و تجهیز منابع می کنند و بانک سرمایه گذاری مانند شرکت های تامین سرمایه در ایران در بازار سرمایه فعال هستند و اینها به موسسات سرمایه پذیر برای فروش اوراق بهادار و سهام و ... کمک می کنند.
معاون دادستان تهران همچنین آمارهایی از حساب های بانکی بابک زنجانی در کشورهای مختلف ارائه کرد و گفت: بسیاری از این حساب ها صفر است.
بابک زنجانی همچنین در این باره گفت: با کارشناسان مشکلی ندارم بلکه با نحوه سئوال از آنها مشکل دارم، شما کارشناس بی طرفی هستید که در این میان قاضی صلواتی از زنجانی خواست که از خودش دفاع کند و و تصریح کرد: شما اکنون برای خودت دادگاهی تشکیل داده اید.
در پایان این نشست قاضی صلواتی زمان بعدی (سیزدهم) دادگاه را با توجه به اینکه 15 صفحه از دفاعیات بابک زنجانی باقی مانده است فردا(یکشنبه) اعلام کرد.
تاکنون 12 جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی و «م.ش» و «ح.ف.ه» دو متهم دیگر این پرونده، در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شده است.
نماینده دادستان در سه جلسه نخست، کیفرخواست 238 صفحه ای متهمان نفتی را قرائت کرد و بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی از جلسه چهارم شروع به قرائت دفاعیات 200 صفحه ای خود کرد که قرائت این دفاعیات همچنان ادامه داد.
در هفتمین جلسه دادگاه، مرتضی تورک معاون دادستان و مسئول نظارت و پیگیری اموال بابک زنجانی برای ارائه پاره ای توضیحات نسبت به گلایه های متهم مبنی بر کارشناسی غیرواقعی اموال، در دادگاه حاضر شد و توضیحات لازم را ارائه کرد.
در جلسه هشتم نیز وکیل شرکت نفت «اچ کی» به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران، طرح شکایت را تقدیم دادگاه کرد و سپس بابک زنجانی به ادامه قرائت دفاعیات پرداخت.
قاضی صلواتی در جلسه چهارم دادگاه، خطاب به بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی گفته بود که اتهام شما براساس کیفرخواست صادر شده در دادگاه انقلاب، افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با تشکیل و رهبری سازمان یافته بمنظور ارتکاب جرایمی مانند جعل سند، پولشویی با علم به موثر بودن در ضرر به کشور، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت نفت، سازمان تامین اجتماعی و بانک مسکن، جعل 24 فقره اسناد و صورت حساب بانکی، استفاده از اسناد مجعول و پولشویی به مبلغ 1967 میلیون یورو عنوان شده است.
در جلسه نهم، وکیل بانک مسکن و نماینده حقوقی سازمان تامین اجتماعی، طرح شکایت خود را در دادگاه ارائه کردند و سپس بابک زنجانی به ادامه قرائت دفاعیات خود پرداخت.
سخنگوی قوه قضاییه در هشتاد وهفتمین نشست خبری خود گفته بود، هنوز هیچ پولی از سوی بابک زنجانی به حساب شرکت نفت واریز نشده است.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top