پیشنهادمعاون اول قوه قضاییه

آیین دادرسی ویژه مددجویان کمیته امداد ایجاد شود/نجفی توانا:شدنی نیست

وکیل ملت: معاون اول قوه قضاییه گفت: برای برخی طبقات به ویژه مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) می توانیم آئین دادرسی ویژه ای ایجاد کنیم.

تاریخ انتشار: 30آبان1394|22:46

آیین دادرسی ویژه مددجویان کمیته امداد ایجاد شود/نجفی توانا:شدنی نیست
| کد خبر: 55275

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای عصر شنبه در دومین مجمع حقوقدانان و وکلای نیکوکار در محل کمیته امداد، افزود: چرا آئین دادرسی برای افراد طبقات مختلف ویژگی خاص داشته باشد.
وی با بیان اینکه در برخی طبقات بر اساس پیش بینی قانون آئین دادرسی ویژه، مجتمع قضائی ویژه و قاضی ویژه وجود دارد، اظهارکرد: چه بسا می توانیم در این زمینه و برای افراد تحت حمایت کمیته امداد نیز آئین دادرسی ویژه داشته باشیم.

* * نگاه متفاوت به وکلای با حق الوکاله میلیاردی و وکلای بدون چشم داشت مادی
معاون اول قوق قضائیه خطاب به حقوقدانان و وکلای نیکوکار کمیته امداد، با بیان اینکه شما بدون هیچ چشم داشتی مادی و تنها برای رضای خدا و خدمت به این طبقه محروم و شایسته وارد میدان شده اید، افزود: پس مجموعه متولیان این نهاد مقدس و انقلابی و قوه قضائیه نوع نگاهشان به شما باید متفاوت با دیگر وکلا باشد.
محسنی اژه ای اضافه کرد: یک قاضی در دادگاه بدوی، تجدید نظر و دیوان عالی همان نگاهی را که به وکیل با حق الوکاله میلیاردی دارد را نبایستی به وکیلی که بدون هیچ چشمداشت مادی خدمات ارائه می کند داشته باشد و این امر یک مشوق نیز برای حقوقدانان و وکلای مددجویان کمیته امداد است.

** حضور سه قوه در این نشست بیانگر اهتمام همه دستگاه ها به کمیته امداد امام راحل است
محسنی اژه ای با بیان اینکه نمایندگانی از هر سه قوه و دستگاه های مختلف دعوت کمیته امداد را برای حضور در این نشست پذیرفته اند، گفت: شاید کمترین جمعی وجود داشته باشد که در دعوت از دستگاه های مختلف، همه دستگاه ها با کمال میل حضور داشته باشند و این بیانگر توجه و اهتمام همه دستگاه ها به کمیته امداد امام خمینی (ره) است.
وی با بیان اینکه عمل صالح مختص یک قشر و خانواده نیست، گفت: اگر جامعه ای دارای عمل صالح همراه با ایمان شد، آن جامعه دارای حیات طیبه خواهد بود و امروز چه عملی صالح تر و با ارزش تر از آنچه که در این نهاد انجام می شود.
وی افزود: معمولا انسان وقتی که می خواهد به کسی خدمت کند طمع دارد طرف مقابلش در قبال آن خدمت چیزی به او پرداخت کند و این عمل با اخلاص کمیته امداد مانند «یک گرم اورانیوم به غنای بالا رسیده» است.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: کار شما نوعا با اخلاص همراه است و این رو می تواند منشا برکات و آثار فراوانی برای خود و دیگران باشد.

** افراد تحت حمایت کمیته امداد انسان هایی هستند که توان و زبان بیان ندارند
این مقام قضایی با استناد به فرمایش امام راحل در اوایل انقلاب تصریح کرد: امام در آن زمان فرمود به فکر کسانی باشید که نه پای آمدن به ادارات، نهادهای دولتی و قضایی را دارند و نه زبان گفتن و نه قلم نوشتن؛ بسیاری از افرادی که این نهاد افتخار سرویس دهی و خدمت رسانی به آنها را بر عهده دارد، جزو همین طبقه هستند.
محسنی اژه ای افزود: بیشتر آنها افرادی هستند که توان و زبان بیان و قلم نوشتن و همچنین پولی که اقدام را انجام دهد، ندارند.
این مقام قضایی با بیان اینکه مشکلات بسیاراست،ادامه داد: اگربا کمک به همدیگر، با همفکری، اتکا به خداوند و اخلاصی که دراین نهاد وجود دارد، کارمان را دنبال کنیم هیچ مشکل رفع نشدنی وجود ندارد.
محسنی اژه ای اظهارکرد: انتظار داشتم الان لیستی مقابل من قرار دهند که با این عنوان که بررسی کردیم و ظرف یک سال این معضلات و مشکلات را در دستگاه قضایی رسیدگی کرده ایم اما در عوض نامه ای مقابلم گذاشتند که در آن مشکلات و پیشنهادات عنوان شده است.
وی اضافه کرد: اگر بررسی معضلات و مشکلات مورد بحث هم قرار گرفته باشد و من خبر نداشته باشم اما کار بیشتر و مشترکی باید انجام شود بدین صورت که تلاش کنید تا پایان سال 94 مثلا از 10 مشکل دو مشکل را رفع کنید.

** وکلا و حقوقدانان نیکوکار کمیته امداد را برای سایر دستگاه ها الگو قرار دهیم
معاون اول قوه قضاییه با ارزش خواندن خدمت بیش از سه هزار وکیل به افراد تحت حمایت کمیته امداد امام راحل به صورت رایگان، اظهارکرد: تا الان نمی دانستم این تعداد حقوقدانان، وکلا و تحصیلکرده گان حقوق به این افراد تحت پوشش در حال کمک رسانی هستند و قاعدتا بسیاری از مسوولان و مردم و حتی خود افراد تحت پوشش از این موضوع خبر ندارند.
وی اضافه کرد: این کاربا ارزش را بایستی برای سایردستگاه ها اجرایی الگو قرار دهیم و چرا همین تعداد مهندس در جهت انجام امور مهندسی، معلم برای تربیت و قاضی در جهت معاضدت نباید باشد.
این مقام قضایی اضافه کرد: به نظر میرسد این یک کار فوق العاده باارزش، بااهمیت و دارای ظرفیت گسترده است.
محسنی اژه ای از حقوقدانان خواست در کنار ارائه مشاوره حقوقی رایگان، مجموعه خلاءها، کمبودها، کاستی هایی که در این راه برای این قشر وجود دارد را نیز آسیب شناسی کنند.
وی در ادامه با اشاره به نگاه برخی از افراد جامعه به افراد تحت پوشش کمیته امداد گفت: برخی از خانواده ها که تحت پوشش کمیته امداد هستند احساس کسری می کنند که این نگاه صحیح نیست و باید از بین برود.
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه حتی دیگرانی که متوجه دریافت برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد می شود و نگاه خاصی پیدا می کنند که این حالت نیز نباید وجود داشته باشد، اضافه کرد: کسی که به مددجویان تحت نظر کمیته امداد کمک می کند نباید منتی بگذارد بلکه این اتفاق موهبت الهی است و باید آن را افتخار بداند.
به گفته اژه ای افرادی که به مددجویان خدمات ارایه می دهند نباید احساس منت داشته زیرا این معامله ای است که با خدا انجام می دهد.
معاون اول قوه قضاییه با اشاره این فرد بازوی کمیته امداد نیست بلکه بازوی پروردگاراست بازوی نظام اسلامی، ولایت اسلامی است زیرا خدا متولی جامعه اسلامی است و حاکم مسلمین متولی جامعه است.
اژه ای خطاب به وکلای نیکوکار حاضر در این همایش گفت: شما احساس نکنید به کمیته امداد کمک می کنید بلکه احساس کنید به خدا، نظام جمهوری اسلامی و ولی امر مسلمین کمک می کنید.
وی توانمندسازی مددجویان کمیته امداد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با مستقل و توانمندکردن این افراد به اقتصاد جامعه کمک می کنیم.
وی در ادامه افزود: توانمند شدن این افراد سبب می شود بار اقتصادی زمین مانده برجامعه برداشته و به حل بسیاری از مسائل فرهنگی، امنیتی و حتی سیاسی کشور کمک می شود.
معاون اول قوه قضاییه درادامه با تاکید بر اینکه مسجدسازی و پل سازی بسیار خوب و مهم است، گفت: اما فعالیت کمیته امداد و حمایت شما حقوقدانان سبب رفع مشکلات و سازمان یافتن جامعه می شود.
محسنی اژه ای افزود: توانمندی و دانش و تجربه شما سبب مستقل و توانمند شدن افراد تحت پوشش کمیته امداد شود.
وی در ادامه با اشاره فعالیت های مطلوب کمیته امداد امام خمینی (ره) از بدو تاسیس تاکنون گفت: تاکنون این نهاد از مسوولان دلسوز خوبی برخوردار بوده و مسوولان دوره جدید افراد مخلص و دلسوزی هستند.
وی در ادامه افزود: با توجه به توقعی که از کمیته امداد وجود دارد امیدواریم بتوانیم از تشریفات بکاهید و به خدمت رسانی به مردم بیفزایید.
اژه ای در ادامه صرفه جویی در تجهیزات و امکانات و مکان برای ارائه خدمات بیشتر به محرومان را لازم دانست و گفت: کمیته امداد می تواند الگویی مناسب برای سرویس دهی حداکثری به مردم باشد.
سخنگوی قوه قضاییه اظهارداشت: کمیته امداد می تواند با کمترین امکانات و تجهیزات، بیشترین امکانات را در اختیار نیازمند قرار دهد.
اژه ای در ادامه افزود: قوه قضاییه آماده است با کمیته امداد برای رفع این نیازها همکاری کند.

این پیشنهاد در حالی مطرح شد که علی نجفی توانا در گفتگویی با خبرگزاری صدا و سیما ایجاد آیین دادرسی طبقات از جمله آیین دادرسی کمیته امداد را غیر تخصصی و نشدنی عنوان کرد. وی افزود: در همه جای دنیا آیین دادرسی  به همین صورتی است که هم اکنون در حال انجام است.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top