تاریخ انتشار: 1آذر1394|10:20

| کد خبر: 55492

شناسایی دو هزار مورد اراضی کشاورزی با تغییر کاربری غیر مجازدر خراسان رضوی

وکیل ملت: معاون امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: نیمه نخست امسال دو هزار و 30 مورد تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی در سطح این استان شناسایی شده است.

به گزارش وکیل ملت ؛ سعادت علی نیا گفت: این تعداد تغییر کاربری غیر مجاز در وسعتی به مساحت بیش از 232 هکتار انجام شده بود که به موقع از سوی بازرسان شناسایی و با آنان برخورد شد.

وی اظهار کرد: همچنین در این مدت تعداد 278 بنای ساخته شده غیر مجاز به مساحت بیش از 25 هکتار قلع و قمع شد.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون دو هزار و 267هکتار زمین در خراسان رضوی به منظور اجرای طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی و طرح های وابسته به کشاورزی واگذار شده است.

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:در راستای نظارت بر حسن اجرای طرح های واگذاری بیش از سه هزار و 194 بازرسی از اراضی واگذار شده انجام شده است.

وی اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد 308فقره له و 276 فقره علیه آرای صادره از مراجع قضایی در زمینه پرونده های تغییرکاربری و تصرف اراضی ملی در استان صادر شده است.

وی با اشاره به چالش های این بخش اظهار کرد: کمبود نیروی انسانی در ادارات امور اراضی شهرستان ها با توجه به بازنشسته شدن پرسنل این بخش از مهمترین مشکلات موجود است.

علی نیا افزود: به رغم جذب نیرو در شهرستان ها به دلیل ممنوعیت بکارگیری نیروهای جدید در مراکز معضل کمبود نیرو کماکان باقی مانده است.

وی گفت: همچنین کمبود اعتبارات تملکی استانی و عدم تخصیص به موقع اعتبارات استانی از دیگر مشکلات موجود در این بخش است.

وی در ادامه با بیان اینکه راه اندازی 9 اکیپ گشت حفاظت از اراضی و باغها در شهرستان های مشهد، چنارن، طرقبه، نیشابور و سبزوار با اعتباری بالغ بر هفت هزار میلیون ریال از ابتدای امسال تاثیر زیادی در مطلوبیت حفاظت از اراضی داشته است اظهار کرد: راه اندازی سامانه ارتباطی فوریت های اراضی 131 برای ارتباط و دریافت گزارشات مردمی در زمینه حفاظت اراضی کشاورزی و استقرار مرکز فرماندهی و کنترل گشت ها نیز اقدامی موثر در تقویت حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی است.

قانون حفظ کاربری اراضی متعلق به سال 1375 است و اصلاحیه آن در سال 1384 رقم خورده است که طبق این قانون هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی پس از شناسایی در مراجع قضایی مطرح و بر مبنای رای دادگاه برخورد می شود.

تاکنون 10هزار و 228 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در این زمینه در استان خراسان رضوی شناسایی شده است.
یک میلیون و 200 هکتار از زمین های خراسان رضوی زیر کشت کشاورزی است.

 

انتهای پیام/ی

 


 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top