تاریخ انتشار: 1آذر1394|15:34

| کد خبر: 55854
سخنگوی قوه قضاییه در هشتاد وهشتمین نشست

کسی حق تعرض به سخنرانی ها را ندارد/تایید بازداشت فرزند یکی از مسئولان پیشین

وکیل ملت: سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه کسی حق تعرض به سخنرانی ها را ندارد، گفت: حکم جیسون رضاییان صادر شده اما بصورت رسمی به وی ابلاغ نشده، تحمل حبس در حکم وی است اما از بیان جزییات آن معذورم.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در هشتاد وهشتمین نشست خبری خود افزود: 
دادگاه رسیدگی به اتهامات جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران در چهار جلسه در مرداد ماه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی و بصورت غیرعلنی و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام برگزار شد.
وی همچنین بیان کرد: در روزهای اخیر قطعنامه ای غیر الزام آور علیه ایران به بهانه رعایت نکردن حقوق بشر صادر کردند، که این قطعنامه خیلی مضحک و شرم آور است.
اژه ای اضافه کرد: خیلی مضحک و شرم آور است برای سازمان های بین المللی که امثال آمریکا و اسراییل ادعا کنند که مدافع حقوق بشر هستند و نسبت به ایران قطعنامه صادر می کنند.
وی ادامه داد: حداقل این روزها برای همه دنیا روشن شده کسانی که تروریست ها را ساخته و کسانی که داعش را ایجاد و مسلح کردند، داعشی که قصد کرده بود نفت عراق را بخرد که متاسفانه برای استخراج و فروش نفت عراق به آنها کمک کردند و با این فروش نفت چه ظلم ها که علیه مردم عراق و سوریه نشد و آنها مورد حمایت غرب، آمریکا، اسراییل و برخی کشورهای مرتجع منطقه بودند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: آنها موزه های شهرهای عراق را سرقت کردند و به کشورهای غربی و اروپایی فروختند و با اینکه می دانستند اشیای داخل موزه ها سرقتی است اما آنها را از داعش خریداری و نگهداری کردند.
وی به حادثه هفته گذشته در فرانسه نیز اشاره کرد و ادامه داد: یک اتفاق در فرانسه افتاد که از نظر ما هر نوع ترور علیه هر فرد بیگناه محکوم است، اما مهمتر اقداماتی است که بعد از این قضیه افتاد، می بینیم که چگونه مردم را به صرف مظلومیت دستگیر می کنند و هر کجا که حدس بزنند فردی وجود دارد در آن مکان بازرسی انجام می دهند.
محسنی اژه ای ادامه داد: بسیاری از اقداماتی که مدعی هستند غیرقانونی است، به بهانه این قضیه انجام می دهند، و پرونده اسراییل دیگر از نقض اولیه حقوق بشر پر است و حالا آمریکا و اسراییل ادعا می کنند که در جمهوری اسلامی حقوق بشر رعایت نمی شود و اگر بپرسند چرا، می گویند که ایران چرا قاچاقچیان مواد مخدر را اعدام می کند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: در آبان ماه در یک محموله در یزد، بیش از دو هزار کیلوگرم تریاک و 350 کیلوگرم هروئین کشف شده است. اگر این میزان مواد مخدر در کشور توزیع شود، چند نفر را آلوده می کند؟
وی ادامه داد: آنچه که علیه ایران ادعا دارند، نقض حقوق بشر است و ادعای دیگر علیه ایران این است که تروریست ها دست پرورده شما هستند. 
سخنگوی دستگاه قضا گفت: تروریست ها را کسانی که کمک مالی و تسلیحاتی می کنند، تحت تعقیب قرار می دهند نه تحت تعقیبی که پلیس شما می گیرد و می کشد، اما در ایران بر اساس قوانین داخلی و بر اساس قانون خود، مجازات می کند. 
محسنی اژه ای ادامه داد: در جریان ترورها، حدود 17 هزار نفر از مردم ایران را شهید کردند و تعداد زیادی از مردم کشور نیز مجروح و معلول شدند.
وی افزود: شما اینها را سالیان سال در کشور خودتان پناه دادید و به آنها اجازه تبلیغات می دهید، حالا این کشورها دارنده حقوق بشر و ایران ناقض حقوق بشر است؟

** دستگیری های اخیر شاخه ای از گروه های تکفیری هستند
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دستگیری های اخیر موجب نگرانی مردم شده و با توجه به برگزاری انتخابات، قوه قضاییه چه اقدامات امنیتی انجام می دهد، گفت: سیستم اطلاعاتی، امنیتی، انتظامی و مرزبانان ما مراقب هستند و قرارگاه های ما در مرزها نیز هشیارند اما طبیعی است هیچوقت نباید دشمن را کوچک بشماریم.
محسنی اژه ای افزود: بر اساس ارزیابی های انجام شده، امنیت کشور خیلی خوب است اما به این معنا نیست که مراقب نباشیم.
وی درباره اقدامات اخیر و دستگیری تعدادی از سوی وزارت اطلاعات گفت: روز گذشته وزارت اطلاعات اعلام کرد که تعدادی دستگیر شده و چند روز قبل نیز در ارومیه از دستگیری چند نفر خبر دادند، اینها از یک گروه نیستند بلکه شاخه هایی از گروه های تکفیری هستند و از طریق آمریکا حمایت می شوند.
معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: دو گروه که اخیرا دستگیر شده اند در حال بازجویی هستند که جزییات کار آنها به دادگاه خواهد رفت.

** پرونده دستگیر شدگان اخیر در حال بررسی است
محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر آخرین اطلاعات درمورد دستگیری تعدادی از خبرنگاران در کشور چیست، گفت: اطلاعات جدیدی ندارم اما برخی از آنها رسانه ای هستند و همه اینها خبرنگار نیستند، گزارش اولیه پرونده آنها تکمیل شده و دادسرا مشغول آخرین بازپرسی ها است.
وی ادامه داد: اگر تحقیقات زودتر تمام شود و اگر ارتباطشان بگونه ای نباشد که همه باهم با یک پرونده به دادگاه بروند، برخی از آنها سریع تر به دادگاه می روند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: آنطور که خبر گرفتم این کار شدنی است و تعدادی از آنان بصورت مجزا به دادگاه می روند.

** قوه قضاییه مدعی العموم تخریب محیط زیست بوده است 
وی درمورد سیاست های ابلاغی در حوزه محیط زیست و اینکه شعبه ای مستقیم برای تخلفات محیط زیست تشکیل شده، افزود: سیاست های کلی ابلاغ شده اما باید قوانین آن نوشته شود زیرا بخشی از آنها باید جرم انگاری شود.
محسنی اژه ای گفت: اما بطور کلی شاهدیم در طول سال های اخیر، قوه قضاییه نسبت به کسانی که محیط زیست را تخریب و آلوده می کنند بخوبی ورود کرده و بعنوان مدعی العموم است و حتما تلاش می کنیم در اولویت باشد.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: در بسیاری از استان ها موضوع محیط زیست به قاضی مخصوص داده می شود در مجموع پرونده محیط زیست به قضات خاص سپرده می شود.

** درباره بدهکاران عمده بانکی 
وی همچنین درباره بدهکاران عمده بانکی نیز گفت: آخرین اخبار را نگرفته ام زیرا زمانی که دادستان کل کشور بودم به عنوان عضو شورای پول و اعتبار، اطلاعات دقیق تری داشتم و با اطلاعات جدیدی که از دادستان کل کشور دریافت کردم بخشی از معوقات بانکی را بانک ها استمهال گرفته اند و برخی افراد در حال پرداخت بدهی خود هستند.
محسنی اژه ای افزود: تعداد محدودی از آنها نیز بازداشت هستند که با قرار وکالت آزاد هستند اما پرونده آنها بسته نشده است.
وی ادامه داد: بانک ها باید انضباط بیشتری داشته باشند، نظارت ها را بیشتر کنند و وثیقه های لازم را بگیرند تا مشکلات آنها کمتر شود.

** در مورد دیگر دلال نفتی در پرونده بابک زنجانی 
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوالی درمورد اینکه طی برگزاری جلسات دادگاه بابک زنجانی از دلال نفتی دیگری نیز سخنی به میان آمده، آیا در این خصوص شکایتی به دستگاه قضایی فرستاده شده و یا از وزیر نفت هم تحقیق به عمل آمده است، گفت: در این خصوص شکایتی نشده و از وزیر نفت هم پرس و جو و تحقیق نشده است. 

** حمایتی از بابک زنجانی نشده است
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا کسانی هستند که از پشت پرده به بابک زنجانی روحیه می دهند، نیز گفت: اگر چنانچه کسی یک حدسی می زند، من مسئول حدس دیگران نیستم و چنین چیزی را در دستگاه قضایی نمی بینم. ایشان حدود 20 ماه است که در زندان است که طی این مدت حمایتی از سوی کسی از وی انجام نشده است. به نظر من این حرف اگر حدس و گمان است باید از خود آنها پرسید و چنانچه اگر آنها اطلاعی از این موضوع دارند، باید به دستگاه قضایی اعلام کنند.

** مجازات قاچاق دارو و کالا در سه مورد تشدید شده است
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه معاون حقوقی سازمان تعزیرات اعلام کرده که مجازات ها درخصوص قاچاق دارو، کالا و نظایر آن تشدید شده، گفت: این مجازات ها متفاوت هستند اما در سه مورد تشدید شده اند.

** توهین متهم نفتی به افراد، از سوی مدعی العموم قابل پیگیری است 
محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید در روزهای گذشته شاهد برگزاری پرونده متهم نفتی بودیم که در برخی از این جلسات به متهم فرصت داده می شد که صحبت کند که طی آن صحبت ها متهم نفتی به وزرا و اعضای کابینه تهمت های را زد نیز افزود: در بیشتر جلسات قاضی دادگاه تذکراتی را به متهم می داد که نباید به افراد و مسئولان تهمت بزند. قانون اساسی اجازه نمی دهد که اگر کسی دستگیر شد و به زندان رفت به او توهین شود یا او نیز بتواند به دیگران در دادگاه توهین کند. 
وی یادآور شد: رییس دادگاه در اکثر جلسات به این متهم تذکر می داد و اگر احیانا متهم نفتی به کسی از مقامات کشوری و دولتی توهین کرده باشد، مدعی العموم می تواند به آن رسیدگی و پیگیری کند.

** حکم صادره و قطعی طبق قانون اعلام می شود
معاون اول قوه قضاییه همچنین در پاسخ به سئوالی خبرنگاری مبنی بر اینکه در رابطه با ماده 36 مجازات اسلامی که شما پیش تر فرموده بودید احکام متهمان بالای 100 میلیون تومان اعلام می شود نیز گفت: آنچه حکم صادر و قطعی شده طبق قانون اعلام می شود اما اگر مواردی است که قطعی نشده، بعدا اعلام خواهد شد. 


** بازداشت فرزند یکی از وزرای دوران اصلاحات
محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا پسر یک نفر از وزرای دولت اصلاحات بازداشت شده است و آیا این بازداشت به قضیه دکل نفتی ارتباط دارد نیز توضیح داد: بازداشت ایشان درست است و درخصوص همان پرونده است اما از جزییات کامل آن خبری ندارم.

** در مورد شکایت از بورسیه ها 
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در اوایل امسال، مصوبه ای شورای انقلاب فرهنگی داشت که بر اساس آن مصوبه کسی که شاکی بود نمی توانست به دیوان عدالت اداری وارد شود.
محسنی اژه ای گفت: یکی از شکایت هایی که شد در مورد بورسیه ها بود که تعدادی از دانشجویان شکایت کردند و شماری از اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز نامه ای برای رییس قوه قضاییه نوشتند که در این مورد نیز رییس قوه قضاییه نامه ای خدمت مقام معظم رهبری فرستادند و در آن نامه ذکر شد اگر در محکمه ای به یک مسئله رسیدگی می شود و اگر حکمی صادر می شود و آن حکم خلاف شرع بود بتوان در مورد آن پیگیری به عمل آورد که مقام معظم رهبری به صورت موردی اجازه دادند و فرمودند در مورد بورسیه های اخیر با این موضوع موافق هستم.

** باید بستر یک انتخابات پرشور و بانشاط در کشور فراهم شود
محسنی اژه ای همچنین یادآور شد: بالاخره مدت زیادی به انتخابات نداریم و لازم است در کشور امنیت و آرامش باشد و بستری فراهم شود تا یک انتخابات پرشور و با نشاط و با حضور حداکثری مردم و با سلامت برگزار شود و لازمه این مهم آن است تمام دستگاه ها، مردم، احزاب، تشکل ها و افرادی که نامزد می شوند و هواداران آنها ملتزم به رعایت اخلاق و قانون باشند.

** همه باید به نتایج انتخابات ملتزم باشند
معاون قوه قضاییه تاکید کرد: اگر این گونه باشد هم به نفع دولت، ملت و هم آنهاست و نتیجه انتخابات هر آنچه که باشد همه باید ملتزم به آن باشند.
سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در این خصوص قوه قضاییه، دولت و وزارت کشور هر کجا ببینند که اگر کسی بخواهد این آرامش را بر هم بزند باید آنجا ورود کنند و آنچه که قانون گفته است انجام دهند.

** کسی حق تعرض به سخنرانی ها را ندارد 
وی خاطرنشان کرد: اگر چنانچه با رعایت موازین یک جمعی خواستند سخنرانی کنند یا میتینگ داشته باشند، کسی حق ندارد معترض آنان شود، بنابراین این چیزی است که وزارت کشور، نیروی انتظامی و دستگاه اطلاعاتی و امنیتی باید در تحقق آن تلاش کنند.
محسنی اژه ای گفت: ان شاءالله که همه رعایت کنند تا بتوانیم تا زمان برگزاری این انتخابات آرامش داشته باشیم و تا پایان برگزاری این انتخابات این آرامش استمرار داشته باشد.

** در مورد قضیه قرچک تحقیقات تمام نشده است
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه هفته گذشته در راستای نشست های انتخاباتی به آقای موسوی لاری تعرضی صورت گرفته، گفت: همه از جمله سخنران، دعوت کننده و برگزار کننده باید موازین و قانون را رعایت کنند؛ در خصوص قضیه قرچک تحقیقات تمام نشده، وزیر کشور نامه ای را به مسئولان ذیربط نوشته و در حال پیگیری قضیه هستند اما مجموع این موارد به قوه قضاییه گزارش نشده است.

** شکایتی از آتش سوزی جایگاه کارتن خواب های هروی ارسال نشده است 
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوالی درمورد ارائه گزارش یا شکایتی از آتش سوزی جایگاه کارتن خواب ها در خیابان هروی تهران به دستگاه قضا نیز افزود: از این موضوع اطلاعی ندارم و شکایتی نیز در این خصوص به دستگاه قضایی ارسال نشده است.

** قدردانی از ناجا به خاطر برخورد با جرایم مشهود
معاون اول قوه قضاییه از فرمانده نیروی انتظامی به خاطر برخورد جدی با جرایم مشهود قدردانی کرد. 
وی گفت: از ناجا می خواهیم این اقدامات را قاطعانه دنبال کنند و استمرار داشته باشد و نباید این برخوردها محدود به چند هفته باشد و بعد رها شود و ما هر نوع کمکی را انجام خواهیم داد.

** بسیج یادگاری ماندنی از امام(ره) است
معاون اول قوه قضاییه در این نشست ضمن گرامیداشت هفته بسیج گفت: بسیج یکی از نهادهای پر خیر و برکت و یک یادگار ماندنی از امام راحل است.
وی خاطرنشان کرد: تعبیری که امام خمینی(ره) فرمودند مبنی بر اینکه «بسیج لشکر مخلص خداست»، تعبیر کاملا گویایی برای این مجموعه است.
محسنی اژه ای، بسیج را نهادی بسیار پر ثمر و کم هزینه دانست و گفت: امیدوارم همه ما بسیجی و در راه اعتلای کلمه اسلام و برای پیشبرد نظام و در خدمت مردم باشیم.

** آمادگی قوه قضاییه برای حمایت جدی از هر نوع فعالیت سالم اقتصادی
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: قوه قضاییه آمادگی دارد از هر نوع فعالیت سالم اقتصادی و از فعالان اقتصادی بخصوص در امر تولید و سرمایه گذاری حمایت جدی کند.
وی گفت: از تمام بانک ها جهت وصول معوقات، بانک مرکزی جهت ساماندهی موسسات پولی و اعتباری و شرکت های تعاونی اعتبار و دولت جهت رفاه مردم کمک می کنیم.
محسنی اژه ای افزود: مردم انتظار دارند با وعده هایی که دولت پس از توافق هسته ای داده، گشایشی در کار روزمره ایجاد شود، به همین علت قوه قضاییه حاضر است در چارچوب وظایف به دولت کمک کند.

** افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی
سخنگوی قوه قضاییه گفت: بانک مرکزی و دولت باید خود قدم اصلی را بردارند تا مشکلات مردم بگونه ای حل شود.
وی تصریح کرد: بر اساس گزارش ها در سال 94، بدهی دولت به بانک مرکزی و دیگر بانک ها افزایش پیدا کرده است.
محسنی اژه ای با بیان اینکه همچنین بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز افزایش یافته، گفت: این موضوعات در اقتصاد، تولید و گره گشایی کار مردم آثار خوبی ندارد.
سخنگوی دستگاه قضا افزود: در بحث معوقات بانکی حاضریم کمک کنیم، اما شما بانک ها نیز باید کاری کنید که دیگر معوقات اضافه نشود و باید علت این مشکلات نیز ریشه یابی شود.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top