۹۰ درصد فرارها از خانه به دلیل مشکلات درون خانواده است

وکیل ملت: معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از فعالیت ۳۱ خانه سلامت ویژه دختران در معرض آسیب و خشونت زیر ۱۸ سال در کشور خبر داد و گفت:۹۰ درصد فرارها از خانه به دلیل توهین، تحقیر و مشکلات درون خانواده است و ۱۰ درصد نیز به دلیل ارتباط عاطفی، دوستی، پولدارشدن دختران و ... انجام می‌شود.

تاریخ انتشار: 1آذر1394|16:03

۹۰ درصد فرارها از خانه به دلیل مشکلات درون خانواده است
| کد خبر: 55874

حبیب‌الله مسعودی فرید با اشاره به اینکه ۱۸۰ هزار خانواده زن سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند، گفت: در کل کشور ۲.۵ میلیون خانواده زن سرپرست وجود دارد که ۷۱ درصد آنها به دلیل فوت همسر و ۱۱ الی ۱۲ درصد آنها نیز به دلیل طلاق سرپرست خانوار شده‌اند.

فرید تصریح کرد: ۶۷ هزار زن به دلیل از کارافتادگی همسر، ۶۳ هزار نفر به دلیل فوت همسر و ۳۵ هزارنفر نیز به دلیل طلاق سرپرست خانوار شده‌اند.

به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، ۳۶ درصد زنان سرپرست خانوار بالای ۶۰ سال، ۴۰ درصد بین ۴۰ تا ۶۰ سال، ۱۶ درصد ۳۱ تا ۴۰ سال، ۸ درصد زیر ۳۰ سال هستند که ۱.۵ درصد از ۸ درصد زیر ۲۰ سال هستند.

وی گفت: با توجه به اینکه آمار طلاق رو به افزایش است، سهم سرپرستی زنان به علت این آسیب افزایش پیدا می‌کند، به همین دلیل علاوه بر خدمات اقتصادی، خدمات حمایتی، رواشناختی و مددکاری اجتماعی نیز باید به صورت حرفه‌ای برای این افراد در نظر گرفته شود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۵ هزار خانواده زن سرپرست از چرخه حمایت خارج شده‌اند، گفت: ۱۷ هزار دانشجو و ۸۴ هزار دانش‌آموز در خانواده‌های زن سرپرست از خدمات و حمایت‌های بهزیستی بهره‌مند می‌شوند و همچنین ۵۴ هزار زن شهری و ۴۶ هزار زن روستایی و عشایر سرپرست خانوار از بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند.

مسعودی فرید به آمار طلاق اشاره کرد و گفت: بر اساس آمارهای سال گذشته به ازای هر ۱۰۰ ازدواج ۲۲.۶ طلاق به ثبت رسیده است که مقایسه با کشورهای دنیا نشان می‌دهد که آمار طلاق رو به افزایش است، به همین دلیل دو راهکار برای توانمندسازی خانواده‌ها، آموزش مهارت‌های اجتماعی و همچنین اقدامات پیشگیرانه برای این افراد باید انجام داد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر متوسط مستمری که زنان سرپرست خانوار دریافت می‌کنند، کمتر از ۷۰ هزار تومان است، گفت: بر اساس قانون برنامه چهارم قرار بود ۴۰ درصد حداقل حقوق به خانواده‌های زن سرپرست اختصاص داده شود که متاسفانه این قانون اجرایی نشد و در حال حاضر میزان مستمری پرداختی ۱۰ درصد حداقل حقوق است که از ۵۳ تا ۱۰۰ هزارتومان به این خانواده‌ها ماهیانه مستمری پرداخت می‌شود.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از اجرای برنامه تامین مالی خرد و تشکیل گروه‌های خودیار خبر داد و گفت: تاکنون هزار و صد گروه خودیار در قالب این برنامه در ۱۵ استان کشور تشکیل شده است، به طوری که بانک کشاورزی بدون ضمانت و چک، به تعداد افراد گروه‌ها وام پرداخت می‌کند.

به گفته وی، این وام‌ها در سه مرحله تخصیص پیدا می‌کند به طوری که در مرحله اول یک و نیم میلیون تومان به هر نفر و در مرحله دوم ۲.۵ میلیون تومان به هر نفر و در مرحله سوم نیز ۳.۵ میلیون تومان به ازای هر نفر از اعضای گروه‌های ۱۵ تا ۲۵ نفره پرداخت می‌شود که بازپرداخت این وام با سود ۱۸ درصد نیز صددرصد بوده است.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است ۲ هزار و ۲۰۰ گروه خودیار تشکیل و پیش‌بینی ما این است در سال جاری در ۱۵ استان کشور این طرح اجرایی شود و در مجموع طی اجرای این برنامه ۱۵ میلیارد تومان از بانک کشاورزی وام دریافت کرده‌اند و حدود ۶.۵ میلیارد تومان نیز از صندوق گروه‌ها وام به افراد داده شده است و بانک کشاورزی اعلام کرده که سقف اعتبار برای پرداخت وام را تا هزار میلیارد تومان می‌تواند افزایش دهد.

فرید همچنین از فعالیت ۹۰۰ گروه همیار زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: این گروه‌ها در قالب ۵ نفر به بالا برای فعالیت در شغل و رشته‌ای تشکیل می‌شود که سازمان بهزیستی نیز برای کمک به آنها تا ۲۵ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌کند.

به گفته وی، گروه‌های خودیار می‌توانند خانواده غیر تحت پوشش کمیته امداد نیز باشند، اما گروه‌های همیار زنان سرپرست خانوار تمامی تحت پوشش بهزیستی هستند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۷۰ کلینیک مددکاری اجتماعی غیردولتی در بهزیستی فعال است که تاکنون ۱۳۰ هزار پرونده زنان سرپرست خانوار برای شناسایی نیازها و خدمات به آنها واگذار شده که سعی می‌کنیم در صورت تخصیص اعتبارات کافی، تمامی پرونده ۱۸۰ هزار زن سرپرست خانوار را به آنها بسپاریم.

فرید در مورد واگذاری خدمات حمایتی مانند زنان سرپرست خانوار به کمیته امداد، تصریح کرد: یک کارگروهی در این خصوص در مجلس تشکیل شده و تاکنون نیز چندین جلسه در وزارت رفاه برای بررسی طرح تفکیک وظایف بهزیستی و امداد برگزار شده است و در مجموع نظر ما این است که نمی‌توان خدمات حمایتی را از توانبخشی جدا کرد و این موضوع در کشورهای دیگر مشاهده نمی‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه تعدادی از زنان سرپرست خانوار همسر یا کودک معلول دارند، نمی‌توان گفت که ارائه خدمات حمایتی به زنان از سوی امداد و خدمات توانبخشی به همسر و فرزند معلول وی توسط بهزیستی انجام شود و در مجموع تفکیک وظایف به این شکل سیستم را دچار مشکل می‌کند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی تاکید کرد: از سوی دیگر مجلس نمی‌تواند کمیته امداد را به دلیل غیردولتی بودن برای پاسخگویی به مجلس فرا بخواند، در حالی که بهزیستی به دلیل دولتی بودن این امکان را دارد.

به گفته فرید، باید مسئولیت سیاست گذاری توسط بخش دولتی انجام شود و اقدامات به تشکل‌های غیردولتی واگذار شود.

وی در مورد مرکز فوریت‌های اجتماعی و اورژانس اجتماعی بهزیستی نیز تصریح کرد: اورژانس اجتماعی در ۴ بخش خط تلفن ۱۲۳، خدمات سیار، مراکز مداخله در بحران و اورژانس پایگاه خدمات اجتماعی فعالیت می‌کنند.

فرید با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۷۰ مرکز تلفن ۱۲۳ در کشور فعال است، اظهار داشت: سالانه حدود ۶۰۰ هزار تماس با این خط برقرار می‌شود که به طور متوسط ۱۵۰ هزار تماس مرتبط است و همچنین ۳۰۰ خودروی اورژانس اجتماعی وجود دارد که سال گذشته ۱۳۰ هزار ماموریت از سوی آنها انجام شد.

۸.۵ درصد تماس‌های خط ۱۲۳ مربوط به کودک‌آزاری و ۷ درصد نیز مربوط به همسرآزاری است    

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه ۱۷۰ مرکز مداخله در بحران نیز با یک تیم تخصصی فعال هستند، گفت: دو مرکز در تهران فعالیت می‌کند که مدت نگهداری افراد در این مراکز ۲۱ روز است که با حکم قضایی وارد و خارج می‌شوند که البته امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه آیین‌نامه فوریت‌های اجتماعی در سال ۹۲ به تصویب هیات دولت رسید، افزود: بر این اساس برای هر دستگاه وظایفی مشخص شد و همچنین تاکید شد که برای شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر اورژانس اجتماعی راه‌اندازی شود.

فرید گفت: در حال حاضر ۸۰ شهر بالای ۵۰ هزارنفر در کشور وجود دارد که اورژانس اجتماعی ندارند که این موضوع جزو اهداف سازمان بهزیستی محسوب می‌شود و البته وظیفه وزارت رفاه، توسعه اورژانس اجتماعی در کشور است.

وی تصریح کرد: اورژانس اجتماعی در سه سطح راه‌اندازی می‌شود که ما قصد داریم برای شهرهای با جمعیت کم، ابتدا سطح ۳ که خدمات روزانه ارائه می‌دهد را راه‌اندازی کنیم و در صورت نیاز ۲ سطح دیگر تشکیل شوند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۸.۵ درصد تماس‌های خط ۱۲۳ مربوط به کودک‌آزاری و ۷ درصد نیز مربوط به همسرآزاری است، گفت: به خانواده‌ها باید در مورد حقوق کودکان آموزش‌های لازم ارائه شود، چون هر نوع تنبیه، تحقیر، تکان دادن، بهداشت و تغذیه و محل زندگی نامناسب و ... جزو مواردی از کودک‌آزاری محسوب می‌شوند که خانواده‌ها اطلاعی از این موارد ندارند.

به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، بیشترین تماس‌ها (۲۵ درصد) مربوط به مشکلات خانوادگی مانند طلاق و... است که خشونت خانگی نیز جزوی از آنها محسوب می‌شود.

فرید گفت: برای جلوگیری از خشونت خانگی باید مهارت‌های زندگی و توانمندسازی از کودکی به فرزندان آموزش داده شود که بهترین زمان در بدو تولد برای کنترل خشم والدین است و پس از آن در مهدکودک‌ها و سپس در آموزش و پرورش و در کتب درسی باید این موضوعات گنجانده شود.

وی از راه‌اندازی مهد دوستار خانواده خبر داد و تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قصد داریم با تشکیل مهد دوستار خانواده، مهارت‌های زندگی و فرزندپروری را به کودکان و والدین آموزش دهیم.

وی اظهار داشت: بیشترین آزارهای کودکان جسمی و فیزیکی است، کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد، در حالی‌که کسی از این ماده قانونی کسی اطلاعی ندارد و باید اطلاع‌رسانی کافی انجام شود.

بیشترین آزارهای کودکان جسمی و فیزیکی است، کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد، در حالی‌که کسی از این ماده قانونی کسی اطلاعی ندارد و باید اطلاع‌رسانی کافی انجام شود.    

فرید گفت: در حال حاضر ۱۷۰ پایگاه خدمات اجتماعی نیز در مناطق و محلات حاشیه‌نشین در کشور فعالیت می‌کنند که البته نیاز به توسعه دارند، به طوری که بر اساس بررسی‌های انجام شده ۹۰۰ محله و منطقه حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن مناطق آسیب‌خیز، تعداد آنها به بیش از ۱۵۰۰ منطقه می‌رسد.

وی تصریح کرد: اعتقاد ما این است که در تمامی مناطق حاشیه‌نشین، یک پایگاه اجتماعی ایجاد شود که برای تحقق این موضوع حداقل برای هر پایگاه نیاز به ۳۰ میلیون تومان داریم که در صورت تامین نسبت به این امر اقدام خواهیم کرد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از فعالیت ۱۸ خانه امن برای زنان در معرض آسیب خبر داد و گفت: در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف این خانه‌ها وجود دارند و در صورتی که استانی این مرکز را نداشته باشد، فرد موردنظر به مراکز بحران منتقل می‌شود و هدف کارشناسان ما این است که فرد در معرض آسیب، به خانواده خود بازگردد و در غیر این صورت در مراکز نگهداری می‌شوند.

فرید افزود: بر اساس نیاز باید خانه‌های امن در استان‌های مختلف راه‌اندازی شود و تا اواسط سال آینده قصد داریم در همه استان‌ها این خانه‌ها را احداث کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۲۰۰ زن در معرض آسیب و خشونت خانگی در این مراکز نگهداری شده‌اند، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۸۰۰ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در پاسخ به این سئوال که کدام استان دارای آسیب بیشتری است، گفت: در کل کشور و کلانشهرها مانند تهران، فارس، خوزستان، اصفهان و خراسان رضوی آسیب اجتماعی بیشتری وجود دارد که البته به این دلیل است از استان‌های دیگر به کلانشهرها مراجعه می‌کنند.

وی افزود: در مورد کارتن‌خواب‌ها نیز در تهران و شهرهای زیارتی تعداد آنها بیشتر است چون از استان‌های دیگر کشور به تهران مراجعه می‌کنند.

فرید از فعالیت ۳۱ خانه سلامت ویژه دختران در معرض آسیب و خشونت زیر ۱۸ سال در کشور خبر داد و تاکید کرد: سال گذشته ۵۰۶ نفر در این مراکز پذیرش شده‌اند که در ۶ ماه اول سال نیز تعداد افراد مراجعه کننده ۲۶۰ نفر بوده است.

به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، ۹۰ درصد فرارها از خانه به دلیل توهین، تحقیر و مشکلات درون خانواده است و ۱۰ درصد نیز به دلیل ارتباط عاطفی، دوستی، پولدارشدن دختران و ... انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: ۶۰ الی ۷۰ درصد دختران به خانواده‌های خود بازمی‌گردند.

دسته بندی حقوق اجتماعی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top