عبدالصمد خرمشاهي در گفت‌وگو با «وكيل ملت» مطرح كرد:

عدم برخورد مناسب و قاطع با متخلفان زمين‌خواري /تنها 6 درصدزمین خوارها داراي مدرك ليسانس و بالاتر هستند

وکیل ملت: اين‌ روزها شاهد افزايش ساخت‌و سازها در اراضي ملي دولتي و منابع طبيعي هستيم اين اراضي درحالي در تصرف زمين‌خواران قرار گرفته و تبديل به ويلا و... مي‌شوند كه محيط زيست در معرض خطر قرار گرفته و در آستانه نابودي است .

تاریخ انتشار: 2آذر1394|03:00

عدم برخورد مناسب و قاطع با متخلفان زمين‌خواري /تنها 6 درصدزمین خوارها داراي مدرك ليسانس و بالاتر هستند
| کد خبر: 55945

 دادستان عمومی و انقلاب تهران هفته گذشته  طي جلسه‌اي ویژه‌‌ براي مبارزه با زمین‌خواران با بيان اينكه دادستان‌ها باید احکام تخریب را بدون تبعیض اجرا کنند گفت: برخی دستگاه‌های اجرایی بدون رعایت مقررات و با صدور مجوز ساخت و ساز در اراضی زراعی تخلف می‌کنند و هنگام برخورد با تخلفات، همکاری لازم را به عمل نمی‌آورند. عباس جعفری دولت آبادی همچنين با انتقاد از برخی کندی‌ها در رسیدگی به پرونده‌های زمین‌خواری گفت‌بود:  برخی اوقات در برخورد با پدیده زمین‌خواری سرعت لازم اعمال نمی‌شود و رسیدگی به پرونده‌ طولانی می‌شود. بر همین اساس باید در رسیدگی به با این پرونده‌ها سرعت در دستور کار قرار گیرد تا هیچ کس فرصت سوء استفاده نداشته باشد.     اما دلايل افزايش اين جرم چيست؟ زمين‌خوارن چگونه مي‌توانند با توجه به حضور ماموران دولتي، به اراضي ملي و دولتي دست‌درازي كنند؟  و در آخر اينكه اصولا قوانين در مورد زمين‌خواري چگونه است؟ «وكيل ملت» در اين زمينه گفت‌وگويي با عبدالصمدخرمشاهي انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

عبدالصمدخرمشاهي حقوقدان و وكيل پايه يك دادگستري در رابطه با پديده زمين‌خواري گفت:  ابتدا بايد بدانيم زمين‌خواري يعني چه؟  بعد  توضيحاتي در مورد اين پديده كه سال‌هاي اخير شيوع زيادي پيدا كرده و معضل بزرگي  براي كشور شده كه توجه بالاترين مقامات مملكت را به خود جلب كرده است ارائه دهيم . اصولا زمين‌خواري بدين معناست كه فردي، زميني كه متعلق به ديگري است به هر شكل يا به هر نحو غيرقانوني از آن خود كند. به عبارت ديگر، مجموعه اقدامات متلقلبانه و غيرقانوني افراد، تشكل‌ها و گروه‌ها كه منجر به تصرف و تعرض به املاك و ارضي دولتي شخصي يا عمومي شود را زمين‌خواري گويند.

بيكاري ومنفعت طلبي دلايل افزايش زمين‌خواري

اين حقوقدان ادامه داد: معمولا زمين‌خواري  به دو شكل صورت مي‌گيرد يا به صورت گروهي يا باندي كه زمين‌خواران با دستگاه‌هاي دولتي ارتباط دارند يا به صورت انفرادي. زمين‌خواري سال‌هاي سال به لحاظ منافع مالي و با توجه به معضل بيكاري در جامعه و حس سودجويي افراد شروع و شكل گرفته و بعدها آنقدر علني شد كه پاي پليس آگاهي  با تشكيل معاونت مبارزه با جرائم اقتصادي در مهرماه 1386هم  به اين موضوع  باز شد. پليس آگاهي مبارزه با زمين‌خواري را در دستور كار خود قرار داد اما باوجود ورود پليس ناجا باز هم اين بزه در جامعه رواج داشت و درسال‌هاي اخير بخشي از  اراضي منابع طبيعي در شمال كشور و حتي اطراف تهران (لواسانات، شميران و دماوند) به شدت گسترش يافته‌ وپرونده‌هاي زيادي در اين زمينه تشكيل شده‌است. آمارها تحقيق و بررسي‌هاي صورت گرفته نشان مي‌دهد كه56 درصد از افرادي كه مبادرت به زمين‌خواري مي‌كنند زير مدرك ديپلم و تنها 6 درصدداراي مدرك ليسانس و بالاتر هستند.

مجازات مقرر درقانون بازدارنده نيست

اين وكيل دادگستري خاطرنشان كرد: از منظر قانوني صرف‌نظر از قوانين ريز و درشت جسته گريخته، در مورد زمين‌خواري تنها مي‌توان به ماده 690 قانون تعزيرات اشاره كرد،كه براي زمين‌خواران مجازات یک ماه تا یک سال حبس درنظر گرفته شده است. كه اين ماده قانوني بسيار صريح، شفاف و دقيق به مقدمات زمين‌خواري اشاره شده و تقريبا مفصل به همه موارد اشاره كرده است. البته مشكلي كه در اين ماده  مشاهده مي‌شود  بحث قلت مجازات است و بايد گفت مجازات مربوطه باتوجه به گسترش و كيفيت جرم متناسب نبوده و همانطور كه درعمل  هم مشاهده مي‌شود اين مجازات كارايي چنداني ندارد.

زمين‌خواري در برابر ديده‌گان ماموران دولتي!

وي با اشاره به اينكه كسب درآمد و انگيزه مالي آنچنان در زمين‌خواري زياد بوده كه اين قبيل مجازات هرگز سوداگران زمين‌خواري را از اهداف ومقاصدي كه دارند منصرف نمي‌كند، توضيح داد: طي چندين ماه گذشته اراضي گردنه حيران به طرز وحشتناكي مورد هجوم زمين‌خواران قرار گرفت اين درحالي است كه اين ميسر در معرض و محل عبوري  ماموران است حال اين سوال مطرح است چطور  امكان دارد مكاني كه مرتبا ماموران دولتي و محافظان محيط زيست در آن در تردد  يا عبور از آن هستند به اين شكل به صورت گسترده مورد تجاوز زمين‌خواران قرار گيرد؟

خرمشاهي با اشاره به اينكه جرم زمين‌خواري زيرگروه جرائم اقتصادي است خاطرنشان كرد: نكته مهم اينجاست كه متاسفانه و دركمال تعجب مشاهده مي‌كنيم در كشور ما وقتي جرمي يا پديده‌اي شيوع و انعكاس پيدا مي‌كند آنقدر اين قضيه ادامه پيدا مي‌كند و مسئولان زماني متوجه مي‌شوند كه ساختمان‌هاي زيادي در اراضي ملي و دولتي ساخته مي‌شود. قطعا اين بزه نمي‌تواند گسترش و استمرار يابد مگر اينكه دست‌اندكاران و مقامات و مسئولان دولتي در اين رابطه همكاري با افراد داشته باشند.

ضعف عملكرد دستگاه‌هاي نظارتي

وي با بيان اينكه چند نكته در رابطه با زمين‌خواري مي‌توان مطرح كرد خاطرنشان كرد:  اولا طي اين سال‌ها ضعف عملكرد دستگاه‌هاي نظارتي و عدم برخورد مناسب و قاطع با متخلفان يكي از عوامل عمده پديده زمين‌خواري است. ثانيا اينكه بعضا تباني افراد با برخي از دستگاه‌هاي ذي‌ربط مانند شهرداري، ثبت اسناد، منابع طبيعي با متخلفان و زمين‌خواران  است كه موارد متعددي در اين زمينه وجود دارد پرونده‌هاي فراواني در محاكم قضايي مطرح شده كه يك‌طرف  آن سهل‌انگاري مسئولان است برخي نيز مشاركت معاونت، همكاري و همياري ماموران اين دستگاه‌ها با افراد متخلف بوده

خرمشاهي در خاتمه يادآور شد: نكته آخر اينكه عدم تعيين مجازات شديد براي اين جرم در قوانين است به عبارت ديگر مجازات مقرر در قانون به هيچ عنوان نتوانسته  در مورد اين بزه از بازدارندگي لازم برخوردار باشد. سير زمين‌خواري نشان داده كه مجازات كوچكترين تاثيري بر اين پديده نداشته‌است. البته يكي از دلايل گسترش اين پديده و جرم شگردهايي است كه زمين‌خواران فرا گرفته‌اند كه  از طريق جعل سند و ساير جرائم ديگر به اراضي منابع طبيعي، ملي و اراضي عمومي و دولتي مورد تعرض زمين‌خواران قرار گرفته است. ضمن اينكه برخي از افرادي كه در موضع قدرت قرارداشتند از موقعيت دولتي به نحوي براي انتقال منافع و عوايد نامشروع زمين‌خواري به نفع خود و وابستگان خود استفاده كردند و به هيمن ديل اين جرم به سرعت در جامعه افزايش يافته است.در آخر بايد گفت كه تشديد مجازات در اين زمينه مي‌تواند تا حدودي باعث كاهش اين جرم شود البته مسئولان نيز بايد دقت و حراست بيشتري از منابع طبيعي ملي و دولتي داشته باشند.

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها زمین خواری - محيط زيست
دسته بندی حقوق شهروندی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top