تاریخ انتشار: 1آذر1394|18:13

| کد خبر: 55979

چرا زنجانی در دادگاه به دولت افترا می‌زند؟

وکیل ملت: سخنگوی دستگاه قضایی درباره اینکه چرا به بابک زنجانی اجازه افترا و توهین به مقامات دولتی داده می شود، گفت: به او بارها تذکر داده ایم ولی دهن متهم را نمی توانیم ببندیم.

در بخشی از این نشست خبری، خبرآنلاین از غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا پرسید: «چرا به بابک زنجانی به راحتی اجازه داده می شود در دادگاهی که افکار عمومی به آن حساس است، اسامی برخی از مسئولان دولتی را بیاورد و تهمت و افترا و توهین به آنها کند. در حالی که در پرونده های حساس دیگر، اصلا اجازه علنی برگزار شدن محاکمه داده نمی شود. نظر شما درباره شایبه سیاسی بودن این رفتار چیست؟»

محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت: نه اتفاقا، در بیشتر جلسه، قاضی به متهم تذکر می دهد. یکی دو بار من تذکر دادم که نه متهم حق توهین و افترا دارد و نه کسی دیگری حق دارد. متاسفانه در این مدت، شاهد هر دو طرف بودیم. برخی بیرون از دادگاه، به متهم حرفهایی را نسبت می دهند که صحیح نیست. قانون اجازه نمی دهد کسی که به حکم قانون بازداشت شده و به زندان رفته، توهین و تحقیر به او بشود. از ناحیه متهم نیز حق نیست این کار شود. کار را زیاد می کنند و سبب شکایت می شود و پرونده های جدید باز می شود.

او گفت: رئیس دادگاه در اکثر جلسات این تذکر را می دهد. لکن نمی شود وقتی متهم حرف می زند، دهن او را بست. ما تذکر می دهیم و اگر توهین به مقامات رسمی کند، مدعی العموم دنبال می کند. اگر شاکی خصوصی هم داشت، باز هم تکرار نمی کنم درباره علنی بودن، بسیاری از دادگاه ها علنی برگزار می شود لکن اجازه داده نمی شود محتویات دادگاه منتشر شود. در قانون جدید که از تیرماه اجرایی شود، این اجازه داده شده با مکانیزمی که با درخواست دادستان کل کشور به رئیس قوه قضایی و صدور مجوز رئیس قوه قضاییه، اجازه انتشار علنی دادگاه داده می شود.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top