عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

حضور زنان در مجلس لازم و انکارناپذیر است/در هر دوره مجلس در نهایت 20 زن حضور داشته است

وکیل ملت: محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اهمیت حضور زنان در مجلس و انتخابات گفت: «قطعنا حضور نمایندگان زن در مجلس یک ضرورت انکارناپذیر است.

تاریخ انتشار: 3آذر1394|02:52

حضور زنان در مجلس لازم و انکارناپذیر است/در هر دوره مجلس در نهایت 20 زن حضور داشته است
| کد خبر: 56596

اینکه چه تعداد باشند و در چه حوزه‌های تخصصی حضور پیدا کنند بحث دیگری است، اما حضور آنها برای جامعه لازم است.» نماینده فریدن، فریدون‌شهر و چادگان درباره دلایل این اهمیت افزود: «به این لحاظ که اولا نیمی از جامعه ما را زنان تشکیل می‌د‌هند و این نیمه فعال جامعه که نقش بسیار زیادی در تربیت نسل‌های آینده دارند حضورشان در عرصه قانونگذاری برای تسهیل مقدمات تربیت فرهنگ، تنطیم مقررات مربوط به خانواده، ارتباطات بین زوجین گرفته تا مباحث مهم علمی می‌تواند نقش‌آفرین باشند.» او با تاکید براینکه زنان ایرانی خود تمایل برای حضور در عرصه‌های انتخاباتی و  مجلس ندارند، عنوان کرد: «البته آن چیزی را که ما شاهد بودیم این است که خود خانم‌ها نسبت به حضور در این عرصه‌ها بی‌انگیزه هستند. در واقع مانع اصلی همین بی‌انگیزگی آنها است.» اسفنانی درباره موانع قانونی تاکید کرد: «خوشبختانه از لحاظ قوانین در کشور هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. حتی اگر 100 درصد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را هم زنان تشکیل دهند هیچ منع قانونی در این باره موجود نیست.»

او به برخی موانع عرفی که در بعضی از محیط‌ها و شهرستان‌های کوچک گریبان‌گیر زنان و مانع حضور آنها در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی می‌شود اشاره و مطرح کرد: «فکر می‌کنم علاوه براینکه خود زنان بی‌انگیزه هستند و تصورشان بر این است که زیاد نمی‌توانند نقش‌آفرین باشند. از لحاظ عرفی هم محدودیت‌هایی در شهرستان‌های کوچک وجود دارد. البته ما در همین دوره از یکی از محروم‌ترین مناطق کشور هم یک نماینده خانم داریم.» عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: «این نشان دهنده این موضوع است که اگر خود خانم‌ها انگیزه و تمایل برای حضور به عرصه انتخابات داشته باشند، می‌توانند مورد استقبال مردم هم واقع س‌شوند.»

اسفنانی در توصیه‌ای به زنانی که موفق می‌شوند به مجلس ورود کنند، گفت: «درخواستی هم که از خانم‌ها دارم این است که در هر حال اگر به انتخابات ورود پیدا کردند بیشتر از اینکه در عرصه سیاسی فعال باشند در عرصه علمی و قانونگذاری فعالیت کنند. چون ترکیبی که تا به حال از زنان در مجلس دیده شده بیشتر سیاسی بوده تا علمی و قانونگذاری و کاری مجلس.»

او درباره به وجود آوردن زمینه‌های لازم برای حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی تاکید کرد: «به نظر من زن یک واقعیت دارد که آن واقعیت باید به جامعه ارائه شود و جامعه هم باید واقعگرایانه به
آن نگاه کند. همان طور که این واقعیات در مورد مردان هم صادق است.» او افزود: «قطعا خصیصه‌هایی در وجود زنان است که هرگز در مردان وجود ندارد و برعکس آن هم صدق می‌کند. لذا اگر این تفاوت‌ها و واقعیت‌هایی که وجود دارد به همان اندازه که لازم است مطرح شود، هم به ایجاد انگیزه بیشتر، هم به فرهنگ‌سازی برای ایجاد فضای مثبت در این باره کمک خواهد کرد.»

اسفنانی درباره تعداد احتمالی زنانی که در دور دهم انتخابات به مجلس راه خواهند یافت، عنوان کرد: «به نظر می‌آید خیلی تفاوتی نخواهد کرد، چون کل 9 دوره مجلس را که نگاه و بررسی کنید در نهایت تا بیست نفر از اعضا در هر دوره را بانوان تشکیل داده‌اند. این حداکثر است و در نهایت هم فکر می‌کنم بیشتر از بیست نفر نخواهد بود.»

 

کلید واژه ها زنان/مجلس
دسته بندی حقوق اجتماعی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top