حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در پایان سومین اجلاس سران دولت‌ها و کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز در نشست‌خبری، با اشاره به اینکه علاوه بر 22 کشور عضو و 6 عضو ناظر که یک عضو ناظر دیگر هم به مجمع صادرکنندگان گاز اضافه شد، گفت: با پیوستن جمهوری آذربایجان به این مجمع هم‌اکنون 12 عضو  و 7 کشور ناظر عضو کشورهای صادرکننده گاز هستند.

وی افزود: اجلاس اول این نشست در دوحه، اجلاس دوم در مسکو و هم‌اکنون اجلاس سوم در تهران برگزار شد و امشب تصویب شد که نشست چهارم در کشور بولیوی برگزار شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این اجلاس اولین اجلاس بین‌المللی کشورها در تهران پس از برجام بود، اظهار داشت: این موضوع نشان‌دهنده این است که همه کشورها در شرایط جدید به دنبال ارتباط در منطقه و جهان با ایران هستند.

روحانی گفت: در این اجلاس 9 تن از کشورها در سطح سران شرکت کرده بودند. همچنین شاهد سخنرانی 22 نفر از سران در این اجلاس بودیم.

وی خاطرنشان کرد: مسئله گاز به دلیل پاک بودن سوخت آن اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، به هر حال سوخت‌های فسیلی مشکلات زیادی برای کشورها به وجود آورده‌اند و اکنون به دنبال توسعه سوخت گاز طبیعی در دنیا هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه دنیا به این نکته توجه کرده که توسعه باید توسعه پایدار باشد و توسعه‌ای که توام با محیط زیس نباشد نمی‌تواند تداوم داشته باشد و سلامت انسان‌ها نمی‌تواند با سوخت‌های فسیلی تامین شود، تاکید کرد: برای رسیدن به انرژی‌های تجدیدپذیر باید راه‌های زیادی را طی کنیم. امروز ایران بالاترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد و باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کنیم.

روحانی با اظهار تاسف از این موضوع که به دلیل تحریم‌ها ایران نتوانسته شرایط مطلوبی را از نظر تولید طی کند، گفت: طبق برنامه‌ریزی که داریم بنا این است که تا ظرف دو سال آینده تولید گاز را به رقم هزار میلیون متر مکعب برسانیم. هم‌اکنون این رقم حدود 600 هزار متر مکعب است و تلاش خواهیم کرد آن را به یک میلیون متر مکعب برسانیم.

وی ادامه داد: مهم این است که در تولید گاز حرکت سریع‌تری داشته باشیم و در مصرف گاز نیز صرفه‌جویی کنیم تا صادرات آن را افزایش دهیم.

به گفته روحانی دولت برنامه صادرات گاز به آسیا، اروپا و کشورهای همسایه را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه در اجلاس سران امروز بیشترین تاکید بر این بود که همکاری و هماهنگی‌ها بین کشورهای عضو افزایش یابد، تصریح کرد:‌ باید در این زمینه بازار و فناوری‌های مورد نظر نیز مورد توجه قرار گیرد که در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس‌جمهور ضمن اظهار خوشحالی از انتخاب مجدد آقای عادلی به عنوان دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، گفت: خوشحال هستیم که در تهران هر سه اجلاس به خوبی برگزار شد. 9 نفر در سطح سران در این اجلاس شرکت کردند و این نشان‌دهنده این است که این همکاری‌ها باید افزایش پیدا کند.

روحانی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای تولید، صادرات و ال‌‌ان‌جی قدم‌های بزرگی برخواهد داشت، خاطرنشان کرد: قطعا این سیاست به نفع سلامت محیط زیست خواهد بود.

کلید واژه ها گاز/رئیس جمهور
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top