هشدار زنگنه به مردم

وکیل ملت: وزیر نفت مصرف داخلی را تهدیدی برای صادرات گاز خواند و با پیش بینی مصرف روزانه 700 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال افزود: اگر به این موضوع و بهینه کردن مصرف داخلی توجه نکنیم کمتر از 20 سال آینده وارد کننده گاز خواهیم شد.

تاریخ انتشار: 3آذر1394|14:01

هشدار زنگنه به مردم
| کد خبر: 57299

به گزارش وکیل ملت بیژن زنگنه در گفتگوی ویژه خبری افزود: بیشترین هزینه ای که برای صادرات نفت وجود دارد 6 تا 7 دلار برای هر بشکه است اما کمترین قیمتی که فروخته می شود 45 دلار است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی گفت: این سود در گاز وجود ندارد و میانگین قیمت گاز برای داخل 4.5 سنت و برای صادرات آن 29 سنت است.

زنگنه با بیان اینکه گاز باید جایگزین انرژی مصرفی تولید در کشور شود، افزود: صادرات گاز زمانی جدی است که میدان مشترک وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه کشورهای عضو مجمع کشورهای صادر کننده گاز رقابت دارند یا رفاقت؟ گفت: در اوپک هم چنین وضعی وجود دارد اما مهم این است که بتوانیم در دنیای رقابت رفاقت نیز داشته باشیم.

وزیر نفت افزود: در اوپک کشورهای عضو افزون بر رقابت با یکدیگر همکاری می کنند.

آیا اروپا خط قرمز روسیه در زمینه صادرات گاز است؟

زنگنه در پاسخ به اینکه آیا اروپا خط قرمز روسیه در زمینه صادرات گاز است گفت: جای دیگری است که خط قرمز دارد و در کسب و کار هر کس می تواند قیمت کمتری بدهد.

وی در عین حال افزود: بازار هر کشوری برای آن مهم است و برای ایران بازار کشورهای همسایه و ال ان جی که به دیگر کشورها صادر می کنیم اهمیت دارد.

زنگنه با بیان اینکه اقتصاد خط لوله گاز هر چه دورتر شود ضعیف تر می شود گفت: درباره خط لوله پاکستان با طرف مقابل قرارداد امضا شده اما هند در 8 - 9 سال اخیر علاقه مندی به خط لوله نشان نداده است.

وی گفت: خط لوله ای که از عسلویه به ایرانشهر امتداد دارد از نظر قطر پاسخگوی درخواست هند نیز هست.

وزیر نفت درباره چگونگی قیمت گذاری گاز در دبیرخانه مجمع کشورهای صادر کننده گاز (جی سی اف) افزود: تا کنون این دبیرخانه وارد بحث قیمت نشده است و بیشتر اطلاعات را جمع آوری و تبادل می کند.

زنگنه گفت: دبیرخانه تا کنون فرمولی را ارائه نکرده است که کشورهای عضو بر اساس آن عمل کنند.

وی با بیان اینکه قیمت گاز منطقه ای است و قیمت جهانی ندارد افزود: هزینه حمل گاز بسیار بالا و با صادر کننده است.

او عامل تعیین کننده بازار گاز را قراردادهای بلندمدت خواند که طرفین نمی توانند از قیمت های مشخص شده در آن تخطی کنند.

زنگنه با اشاره به اینکه قرارداد درازمدتی در زمینه نفت با هیچ کشوری نداریم افزود: ممکن است قرارداد یک ساله ای داشته باشیم اما قیمت نفت در آن روزانه تعیین می شود.

وی گفت: مصرف کنندگان گاز این کالا را به سمت بازار بورس و تک محموله هدایت می کنند و تولید کنندگان نگران آینده هستند.

وزیر نفت افزود: ابزار اوپک برای دستیابی به یک قیمت، میزان عرضه نفت است. در گاز دو بازار ال ان جی و خط لوله وجود دارد و اقتصاد ال ان جی مسافت خط لوله را مشخص می کند.

وی افزود: فناوری در خط لوله پیشرفت چندانی نداشته و هزینه ها در این عرصه بسیار بالاست اما در زمینه فشرده سازی، ذخیره سازی و انتقال ال ان جی فناوری های پیشرفته ای وجود دارد.برای فواصل بیشتر از 2000 کیلومتر صادرات گاز بهتر است به صورت حمل ال ان جی انجام شود.

زنگنه درباره حضور کمرنگ یکی از کشورها که جزو مؤسسان مجمع کشورهای صادر کننده گاز نیز نیست افزود: آنها در سطح بالا شرکت نکردند و ما نیز در سطح بالا در اجلاس های آنها شرکت نمی کنیم.

وزیر نفت گفت: آنها باید بپذیرند که با جمهوری اسلامی ایران زندگی کنند و این رفتار آنها در درازمدت خوب نیست.

زنگنه افزود: در گذشته برای دستیابی به میزان مشخصی از تولید گاز برنامه ریزی بلندمدت داشتیم اما در دوران تحریم باید به فوریت ها توجه کنیم.

وی گفت: طرح های 35 ماهه عسلویه خوب بود اما ما باید این کار را تمام کنیم زیرا همان ابتدا نیز کسانی که قراردادهای طرح های 35 ماهه را امضا کردند می دانستند که نمی توانند در این مدت آن طرح ها را تمام کنند.

مصرف داخلی؛ تهدیدی برای صادرات گاز

زنگنه مصرف داخلی را تهدیدی برای صادرات گاز خواند و افزود: اگر به این موضوع و بهینه کردن مصرف داخلی توجه نکنیم کمتر از 20 سال آینده وارد کننده گاز خواهیم شد. تا دو سال آینده سوخت گاز جایگزین سوخت مایع در کشور خواهد شد.میزان مصرف گاز برای زمستان امسال 700 میلیون مترمکعب است.

وزیر نفت با بیان اینکه سهم گاز در سبد انرژی 70 درصد است گفت: مردم در زمینه مصرف انرژی کاملا اقتصادی رفتار می کنند اما گاهی ما به آنها علامت نادرست نشان می دهیم که در نهایت به ضرر منافع ملی خواهد شد.

وی افزود: ناوگان حمل و نقل کشور حدود 40 سال عمر دارد و 15 سال است که مستهلک شده است. نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش اشتغال خواهد شد.همچنین نیروگاه ها باید به سیکل ترکیبی تبدیل شوند و راندمان آنها افزایش یابد.

وزیر نفت با بیان اینکه راندمان مصرف برق در کشور 39 درصد است گفت: ساختار مصرف انرژی صنعت کشور باید بهبود یابد.

زنگنه افزود: یکی از قویترین شبکه های توزیع گاز جهان را داریم. نوع قراردادهای گازی؛ مشارکت در تولید (PS) نیست و جمهوری اسلامی ایران به دلیل داشتن فناوری های پیشرفته بومی در این زمینه نیازی به این قراردادها ندارد.

زنگنه اوپک را تجربه بی نظیر در جهان سوم دانست و افزود: این سازمان در جهان سوم بی نظیر و تنها سازمانی است که در جهان سوم می تواند بر اقتصاد جهانی تأثیر بگذارد.

وی گفت: ماده اولیه پتروشیمی های پرسود، گاز طبیعی نیست.

وزیر نفت افزود: مجمع کشورهای صادر کننده گاز (GCF) تقویت شده است و دستاوردهای خوبی دارد.

کلید واژه ها هشدار زنگنه - گاز
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top