5 محور اولویت‌دار پیشگیری از وقوع جرم مشخص شد

وکیل ملت: مدیرکل معاونت اجتماعی و پیشگیری‌‌ از وقوع جرم قوه قضائیه از مشخص شدن 5 محور زمین‌خواری، زیست‌ محیطی، پولی و بانکی، فضای مجازی، کودکان کار و خیابان به عنوان اولویت‌های پیشگیری از وقوع جرم خبر داد.

تاریخ انتشار: 3آذر1394|19:28

5 محور اولویت‌دار پیشگیری از وقوع جرم مشخص شد
| کد خبر: 57516

 علی افتخاری در حاشیه نشستی که با حضور قضات صاحب‌نظر در حوزه دادسرا، دادگاه‌های بدوی، تجدید‌نظر و دادستان‌های سراسر کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: معاونت پیشگیری از وقوع جرم در راستای تحقق برنامه‌ها از جمله مسائل پیشگیری از وقوع جرم در سال 94 برنامه‌های مصوبی دارد که یکی از این برنامه‌ها، تدوین سازوکارهای بهره‌مندی از ظرفیت دادستان‌ها برای پیشگیری از وقوع جرم است. 

وی خاطرنشان کرد: در راستای تحقق این برنامه، یکسری امور مطالعاتی اولیه در خود مجموعه با کارکرد بدنه کارشناسی صورت گرفته و در این کار، نقش و وظایف دادستان در قوانین و مقررات مبتنی بر رویکرد پیشگیری از وقوع جرم گرد‌آوری شده است.

افتخاری افزود: در جلسه‌ای که برگزار شد با جمع کردن همکاران قضایی و اخذ نظرات این افراد به دنبال این هستیم که قالب واحدی با شرایط موجود آماده کنیم تا بتوانیم به صورت کارگاه‌های علمی ـ کاربردی از طریق دادگستری‌‌ها و معاونان پیشگیری از وقوع جرم استان‌های کل کشور این موارد اجرایی شود. 

وی تصریح کرد: در این برنامه که در سال 94 در برخی از استان‌ها و در سال 95 در کل کشور اجرا خواهد شد، هماهنگی‌های لازم با دادستان کل کشور در خصوص اجرای کیفی و کمی برنامه صورت خواهد گرفت؛ در این برنامه با تشریح و تبیین وظایف پیشگیرانه دادستان در حوزه‌های اولویت‌دار، اقدامات کارآمد با رویکرد فعال، کارگاه‌های علمی ـ کاربردی در کل کشور اجرا خواهد شد.

افتخاری اظهار داشت: با توجه به اینکه نهاد دادستان با شرح وظایف قانونی اختیارات گسترده و سازنده‌ای در موضوعات با رویکرد پیشگیری از وقوع جرم برعهده دارد، این اداره کل با هدایت راهبردی شرایط فعال اجرای این وظیفه را در کشور تبیین و مورد اجرا قرار خواهد داد. 

مدیرکل معاونت اجتماعی و پیشگیری‌‌ از وقوع جرم اظهار داشت: در 5 محور زمین‌خواری، زیست‌محیطی، پولی و بانکی، فضای مجازی، کودکان کار و خیابان، تبیین وظایف قانونی دادستان در راستای پیشگیری از وقوع جرم اولویت دارد و قرار شد در این 5 محور قوانین و مقررات تهیه شود و مدیریت شهری دادستان‌ها در کارکرد قانونی از طریق پیشگیری به صورت فعال انعکاس داده شود. 

افتخاری در پایان گفت: در 7 استان این کارگاه‌ها تا آخر بهمن اجرایی می‌شود و در سال آینده نیز در تمامی استان‌ها اجرایی خواهد شد. 

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top