اخرین گزارش از ماجرای سرنگونی هواپیمای روسیه توسط ترکیه

پوتین:سرنگونی هواپیماخنجری از پشت توسط دولت‌های حامی تروریسم است/

وکیل ملت: بیانیه ستاد فرماندهی ارتش ترکیه اعلام کرد هواپیمای روسی در حمله دو فروند جنگنده ترکیه به آن، سرنگون شده است. خبرگزاری رویترز به نقل از ارتش ترکیه اعلام کرد دو فروند هواپیمای اف - 16 ترکیه در حمله به هواپیمای ساقط شده شرکت داشتند.

تاریخ انتشار: 3آذر1394|19:35

پوتین:سرنگونی هواپیماخنجری از پشت توسط دولت‌های حامی تروریسم است/
| کد خبر: 57518

هواپيماي روسيه با آتش جنگنده‌هاي ترکيه سرنگون شد/ ترکيه: ظرف 5 دقيقه 10 بار به هواپيماي روسيه هشدار داديم/ روسیه: مي توانيم ثابت کنيم جنگنده سرنگون شده در حريم هوايي سوريه بوده
تصویری از لحظه سرنگونی هواپیمای جنگی روسیه توسط جنگنده های اف 16 ترکیه

دفتر ریاست جمهوری ترکیه از سرنگونی یک جنگنده روسی در نزدیکی مرز با سوریه توسط نیروی هوایی ترکیه خبر دادند. در پی این اقدام سرگئی لاوروف سفر خود به آنکارا را که قرار بود فردا (چهارشنبه) انجام شود لغو کرد.

 

به گزارش انتخاب؛ به نقل از شبکه خبری الجزیره، این جنگنده در حومه استان لاذقیه در شمال غربی سوریه سرنگون شده که ارتش سوریه و نیروی هوایی روسیه مدتی است عملیاتی را برای سرکوب مخالفان در این منطقه آغاز کرده‌اند.

 

وزارت دفاع روسیه تایید کرد که یک جنگنده این کشور در نزدیکی مرز سوریه هدف قرار گرفته و خلبان‌های آن موفق به بیرون پریدن از هواپیما شده‌اند. روسیه تاکید کرده که هواپیمای روسی به هیچ وجه حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده و به وسیله سامانه‌های موشکی زمین به هوا هدف قرار گرفته است.

 

کاخ ریاست جمهوری روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: سرنگونی جنگنده روسیه در مرز سوریه اقدامی بسیار خطرناک است و پیامدهای زیادی به دنبال دارد اما هنوز زود است درباره دلایل آن سخن بگوییم.

جنگنده ساقط شده در منطقه ترکمان نشین سوریه که به "جبل ترکمان" مشهور است به زمین افتاده است و شبه نظامیان ترکمان که علیه دولت سوریه می‌جنگند و از آنکارا دستور می‌گیرند، اعلام کرده‌اند که یکی از خلبان‌ها را دستگیر کرده‌اند و به دنبال یافتن دومی هستند.

 

دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک جنگنده‌ اف‌16 ترکیه یک هواپیمای سوخو 24 روسیه را که وارد حریم هوایی ترکیه در نزدیکی مرزهای سوریه شده بود هدف قرار داده و سرنگون کردند.

 

ارتش ترکیه نیز اعلام کرد که دو هواپیمای جنگنده حریم هوایی ترکیه را شکسته‌اند و جنگنده‌های ترکیه‌ای یکی را سرنگون کردند. ترکیه می‌گوید: پیش از شلیک به سوی هواپیمای مذکور در مدت 5 دقیقه 10 بار به آن اخطار داده شد تا حریم هوایی ترکیه را ترک کنند اما جنگنده متجاوز پاسخی به هشدار‌ها نداده است.

 

شبکه‌های تلویزیونی ترکیه تصاویری از بیرون پریدن دو خلبان هواپیما و نیز در آتش سوختن آن منتشر کردند.

هواپيماي روسيه با آتش جنگنده‌هاي ترکيه سرنگون شد/ ترکيه: ظرف 5 دقيقه 10 بار به هواپيماي روسيه هشدار داديم/ روسیه: مي توانيم ثابت کنيم جنگنده سرنگون شده در حريم هوايي سوريه بوده
هواپيماي روسيه با آتش جنگنده‌هاي ترکيه سرنگون شد/ ترکيه: ظرف 5 دقيقه 10 بار به هواپيماي روسيه هشدار داديم/ روسیه: مي توانيم ثابت کنيم جنگنده سرنگون شده در حريم هوايي سوريه بوده

 

 

یک مقام در دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز اعلام کرد که هواپیمای سرنگون شده یک جنگنده سوخوی 24 بوده و بر اساس قوانین بین المللی پس از هشدار سرنگون شده است.

 

در همین حال دفتر نخست‌وزیری ترکیه اعلام کرد که احمد داوود اوغلو، نخست وزیر این کشور به وزیر خارجه دستور داده تا با ناتو، سازمان ملل و کشورهای ذی‌ربط، در رابطه با تحولات جاری در مرز سوریه با ترکیه مشورت کند.

 

علاوه بر این وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در پی سقوط هواپیمای روسی در مرز سوریه با ترکیه سفر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به آنکارا لغو شده است.

 

منابع سوری نیز به الجزیره گفته‌اند که یکی از خلبان‌های این جنگنده به دست مخالفان افتاده و خلبان دیگر کشته شده است. صدای تیراندازی شدید در منطقه سقوط هواپیما شنیده است و بالگرد‌های روسیه با پرواز در ارتفاع پایین در منطقه سقوط هواپیما به دنبال خلبان‌های آن می‌گردند.

پیشتر جنگنده‌های روسیه دو بار حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند و آنکارا در اعتراض به این مساله سفیر روسیه در ترکیه را احضار کرده بود. ترکیه همچنین به آنچه که "هدف قرار گرفتن ترکمان‌های سوریه توسط روسیه" می‌خواند معترض است.

 
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از اعلام وزارت دفاع این کشور در هدف قرار گرفتن هواپیمای جنگی سوخو 24 ارتش روسیه دستور نشست فوری شورای امنیت ملی را داد.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد، این هواپیما از حریم هوایی سوریه خارج نشده بود و تصاویر رادار نیز این موضوع را تایید می کند.

منابع ترکیه اعلام کرده اند که هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود و در مدت 5 دقیقه ده بار به این هواپیما هشدار داده شده و سپس هدف قرار گرفته است.

سخنگوی کرملین اعلام کرد ارزیابی نتایج سقوط هواپیمای روسی در سوریه نزدیک مرزهای ترکیه زود است. کرملین سرنگونی جنگنده روسیه نزدیک مرزهای سوریه با ترکیه را بسیار خطرناک توصیف کرد.

سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به ترکیه نیز که قرار بود فردا انجام شود لغو شد.

 «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین مقر ریاست جمهوری روسیه، امروز (سه شنبه) اعلام کرده است که جنگنده روسی بر فراز خاک سوریه هدف گرفته شده است در حالیکه به ترکیه تجاوز هوایی نکرده بود.

وی افزود: تصاویر ماهواره ای و اطلاعات ثبت شده پروازی نشان می دهد که هواپیما در حال پرواز بر فراز سوریه بوده است.

همزمان اعلام شد که بالگردهای روسیه در منطقه سقوط هواپیمای این کشور در مرز سوریه با ترکیه (لاذقیه)، در حال انجام عملیات جست وجو برای آگاهی از سرنوشت یکی از خلبانان هستند و بررسی های لازم هم برای تعیین وضعیت خلبان دیگر که گفته شده در اختیار شبه نظامیان مسلح ترکمن می باشد، آغاز شده است.

روسیه از 57 روز پیش با درخواست سوریه عملیات بمباران مواضع تروریست ها در این کشور را اجرا می کند که تاکنون شش هزار هدف را نابود کرده است.

پسکوف همچنین با اعلام اینکه هنوز اظهارنظر در باره این موضوع که ساقط شدن جنگنده روسی توسط ترکیه چه تاثیری بر روابط مسکو و آنکارا خواهد گذاشت، هنوز زود است؛ گفت: تاکنون تصمیمی برای برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت روسیه برای بررسی اقدام ترکیه گرفته نشده و این برنامه در دستور کار« ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری نیست.

 

یک مقام ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است که هدف قرار دادن هواپیمای سوخوی روسیه، اقدام علیه هیچ کشور خاصی نبوده، بلکه تنها دفاع از حریم هوایی ترکیه بوده است.


دبورا هینز، دبیر امور دفاعی روزنامه تایمز نوشته است: ترکیه خواهان برگزاری نشست فوق العاده شورای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شده تا اعضا را در جریان جزئیات سرنگون کردن هواپیمای روسیه قرار دهد. این نشست ساعت پنج امروز به وقت محلی در بروکسل برگزار می شود.

سلین گیریت، خبرنگار بی‌بی‌سی در ترکیه می‌گوید برخی از گزارش‌ها از آن حکایت دارد که یکی از خلبانان به اسارت شورشیان ترکمان درآمده اما منابع مستقل این گزارش‌ها را تایید نمی‌کنند. برخی از گزارش‌ها هم حاکی است که بقایای هواپیما در محل اسکان گروهی از پناهجویان ترکمان فرو افتاده است. ترکمان‌ها از حملات هوایی روسیه و از جنگ با نیروهای بشار اسد فرار کرده‌اند. ترکیه قبلا هم در باره سرنوشت ترکمان‌های سوریه که به لحاظ قومیتی به ترکیه نزدیک هستند، اظهار نگرانی کرده بود.

هواپيماي روسيه با آتش جنگنده‌هاي ترکيه سرنگون شد/ ترکيه: ظرف 5 دقيقه 10 بار به هواپيماي روسيه هشدار داديم/ روسیه: مي توانيم ثابت کنيم جنگنده سرنگون شده در حريم هوايي سوريه بوده  

نقشه ای که ارتش ترکیه منتشر کرده و می گوید که مسیر حرکت هواپیمای سرنگون شده روسی (خط قرمز رنگ) را نشان می دهد که به حریم هوایی ترکیه وارد شده است.

روایت‌های ترکیه و روسیه از ماجرا با هم تناقض دارد. در حالی که ترکیه صحبت از سرنگونی یک هواپیما بر فراز حریم هوایی خود می‌کند، روسیه می‌گوید هواپیمای این کشور در کل مدت پرواز در حریم هوایی سوریه بوده است. روسیه مدعی است که می‌تواند این موضوع را ثابت کند. رسانه‌های دولتی روسیه هم این امکان را مطرح می‌کنند که هواپیما با یک موشک زمین به هوا توسط شورشیان سرنگون شده است. این با آنچه ارتش ترکیه می‌گوید، کاملا فرق دارد. به گفته ارتش ترکیه، دو جت F-۱۶ این کشور چندین بار تلاش کردند با هواپیمایی که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود، تماس برقرار کنند و بعد این هواپیما را سرنگون کردند.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، دیمیتری پسکف، سخنگوی دفتر رئیس جمهور روسیه گفت که هنوز زود است که در باره تیره شدن روابط روسیه و ترکیه بر سر سرنگون شدن هواپیمای روسیه سخن گفت. او همچنین حاضر به تأیید این شایعه نشد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قصد داشته دستور برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت روسیه را صادر کند. آقای پسکف البته گفت که آقای پوتین احتمالا موضوع را امروز در شهر سوچی در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن مطرح خواهد کرد.

گزارش‌های حاکی از این است که خلبانان این هواپیما با چتر بیرون پریده‌ است.

این هواپیما توسط جنگنده‌های اف-۱۶ ارتش این کشور ساقط شد.

وزرات دفاع روسیه اعلام کرده است که هواپیمای سرنگون شده از نوع سوخو-۲۴ و متعلق به این کشور بوده است. در بیانیه این وزارت اعلام شده که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده است. در ادامه این بیانیه با اعلام اینکه خلبانان هواپیمای مذکور با چتر بیرون پریده‌اند گفته شده که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه نیز می‌گوید این هواپیما طی ۵ دقیقه ۱۰ بار برای خروج از حریم هوایی ترکیه اخطار گرفت اما پس از اینکه این اخطارهای را نادیده گرفت توسط دو جنگنده اف-۱۶ ترکیه هدف قرار گرفت.

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، بلافاصله پس از این رویداد از وزارت خارجه این کشور خواست درباره تحولات مرز این کشور با سوریه با ناتو، سازمان ملل و کشورهای مربوطه به مشورت بپردازند. خبرگزاری دولتی آناتولی می‌گوید این هواپیمای در منطقه بایربوجاک سوریه، نزدیک مرز ترکیه، سرنگون شده است.

شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک نیز گزارش داده که خلبان این هواپیما در اختیار ترکمن‌هایی است که در چادرهای اردوگاه مرکزی ساکن هستند.

در سال ۲۰۱۳ نیز اف‌-۱۶‌های ترکیه یک جنگنده میگ-۲۳ سوریه را ساقط کرده بودند.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: بالگردهای نظامی ارتش روسیه با گشت زنی در ارتفاع پایین در محل سقوط جنگنده این کشور نزدیک مرزهای سوریه با ترکیه برای یافتن خلبانان این جنگنده تلاش می کنند.

منابع سوری به الجزیره گفته‌اند که یکی از خلبان‌های این جنگنده به دست مخالفان افتاده است و صدای تیراندازی شدید در منطقه سقوط هواپیما شنیده می‌شود. 

به گزارش شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای تاکید کرد این هواپیما در ارتفاع شش هزار متری پرواز می کرد که پدافند زمینی آن را هدف قرار داد.

وزارت دفاع روسیه در حال بررسی جزئیات این حادثه است.

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم لحظاتی پیش گزارش داد: منابع مخالفان سوریه از کشته شدن دو خلبان جنگنده سرنگون شده روسی پس از درگیری با افراد مسلح مخالف خبر دادند. به گفته این منابع، دو خلبان روسی مقاومت کردند و با افراد مسلح درگیر شدند که هر دو آنها در درگیریها کشته شدند.

هواپيماي روسيه با آتش جنگنده‌هاي ترکيه سرنگون شد/ ترکيه: ظرف 5 دقيقه 10 بار به هواپيماي روسيه هشدار داديم/ روسیه: مي توانيم ثابت کنيم جنگنده سرنگون شده در حريم هوايي سوريه بوده
 


به نقل از جروزالم پست، یک مقام دفاعی آمریکا اعلام کرد ترکیه به آمریکا اطلاع داده است که یک فرونده هواپیمای جنگی روسیه را امروز (سه‌شنبه) پس از نقض حریم هوایی این کشور سرنگون کرده است اما نیروی آمریکایی در این اقدام نقشی نداشته‌اند. این مقام آمریکایی از ارائه جزئیات بیشتر دراین باره خودداری کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه طی دیدار با ملک عبدالله، پادشاه اردن و در واکنش به حادثه سرنگون شدن یک فروند جنگنده این کشور در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه گفت که این حادثه خنجری از پشت توسط دولت‌های حامی تروریسم است.

وی گفت که این جنگنده در زمانی که ساقط شد در فاصله یک کیلومتری از مرز ترکیه بود. این جنگنده بر فراز پناهگاه‌های تروریست‌هایی در پرواز بود که از روسیه به سوریه آمده بودند.

 

به نقل از اسکای نیوز، دولت ترکیه پس از سرنگون کردن جنگنده روسیه در دو نامه جداگانه به دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت سازمان ملل، آنها را در جریان حادثه امروز قرار داد.
 

در این راستا پرس تی‌وی در خبری فوری اعلام کرد: «سرگئی لاوروف،» وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی، تأکید کرد خطر تروریسم در ترکیه کمتر از مصر نیست.   

وی خواستار لغو پرواز گردشگران روس به ترکیه در پی سرنگونی جنگنده روسی شد.

به نقل از النشره، وابسته نظامی ترکیه در روسیه امروز سه شنبه توسط وزارت دفاع این کشور فراخوانده شد.

بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه به منظور اعلام مراتب اعتراض مسکو در خصوص هدف قرار گرفتن جنگنده روسی توسط ترکیه، وابسته نظامی این کشور را فراخوانده است.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top