عباس تدين در گفت و گو با « وكيل ملت»:

جبران خسارت معنوي در قوانين پيش بيني شده است

وکیل ملت: خسارت معنوي عبارت است از ضرري كه متوجه حيثيت ، شرافت و آبروي اشخاص يا بستگان او ( كه بالنتيجه متوجه او شده باشد ) شود . مطالبه خسارت‌ها‌ی معنوی یکی از موضوع‌های بحث‌برانگیز در رویه قضایی دادگاه‌ها است. به طور كلي حقوق معنوي همواره براي بشر با ارزش تر از حقوق مادي بوده است. با اين حال ، هميشه اين سوال مطرح بوده كه آيا مي‌توان در قبال تجاوز به حقوق معنوي مطالبه خسارت و پولي دريافت كرد .آيا قوانين ما به جبران خسارت معنوي نگاه ويژه‌اي داشته اند

تاریخ انتشار: 4آذر1394|02:09

جبران خسارت معنوي در قوانين پيش بيني شده است
| کد خبر: 57543

عباس تدين در رابطه با جبران خسارت معنوي  به «وكيل ملت» گفت:  در قوانين ما بحث مسئوليت مدني به ويژه بحث جبران خسارت مادي و معنوي پيش بيني شده است. به طور كلي اصل یکصد و‌ هفتاد و یکم قانون اساسی، مواد 2 ، 9 و 10 قانون مسئولیت مدنی، ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری جدید بر اصل قابلیت پذیرش مطالبه خسارت معنوی صحه می‌گذارد. در ماده دو قانون مسئوليت مدني اشاره شده است كه در موردى که عمل واردکننده  زیان موجب خسارت مادى یا معنوى زیان دیده باشد دادگاه پس از رسیدگى و ثبوت امر او را به جبران خسارات مزبور محکوم مي‌كند و چنانچه عمل وارد کننده زیان موجب یکى از خسارات مزبور باشد دادگاه او را به جبران همان نوع خساراتى که وارد نموده محکوم خواهد كرد.  در ماده 14  قانون آيين دادرسي كيفري هم قانونگذار به صراحت به شاكي اجازه داده است تا در واقع ضرر و زيان مادي و معنوي و منافع ممكن الحصول ناشي از جرم را از مراجع قضايي درخواست جبران كند كه در اين ماده عنوان شده است  شاکی می‌تواند جبران تمام ضرر و زیانهای مادی و معنوی و منافع ممکن الحصول ناشی از جرم را مطالبه کند.

رفع زیان از طريق عذرخواهی و درج حکم در مطبوعات

اين وكيل دادگستري عنوان كرد: دو نكته مهم در رابطه با اين موضوع مطرح است كه اولا در قوانين ما در قانون اساسي ، قانون مسئوليت مدني و قانون آيين دادرسي كيفري بحث جبران خسارات به ويژه خسارت مادي و معنوي پذيرفته شده است. ثانيا بايد توجه كرد كه منظور از خسارت معنوي چيست ؟ قانونگذار ما در قانون آيين دادرسي كيفري خسارت معنوي را  در تبصره ماده 14 تعريف كرده است كه  زیان معنوی عبارت از صدمات روحی یا هتک حیثیت و اعتبار شخصی، خانوادگی یا اجتماعی است. دادگاه می‌تواند علاوه بر صدور حکم به جبران خسارت مالی، به رفع زیان از طرق دیگر از قبیل الزام به عذرخواهی و درج حکم در جراید و امثال آن حکم كند.

وي ادامه داد: در واقع هم بعد مادي را در جبران خسارت در نظر گرفته  كه به كارشناس ارجاع داده است (كارشناس مبلغي را تعيين مي‌كند) و هم بعد معنوي را در نظر گرفته كه عذر خواهي كند و آن حكم براعت و بي گناهي را در روزنامه و مطبوعات منتشر ‌شود. هرچند آبروي از دست رفته يعني خسارت معنوي وارده شده امكان پذير نباشد ممكن است حداقل  يك گوشه از درد اين شخص را ما به اعضاي مادي يا معنوي جبران شود. در قوانين ما به اين موضوع توجه شده است.

دولت موظف است  خسارت معنوي را جبران كند

تدين در رابطه با اينكه اگر اشتباه قاضي در حكم باعث وارد شدن  ضرر مادي يا معنوي به فرد شود اين ضرر توسط چه كسي جبران مي‌شود  خاطر نشان كرد: قانون مسئوليت مدني ما صراحت دارد اگر كسي از رفتارش به ديگري خسارت بزند ملزم به جبران خسارت است چه آن شخص عادي يا قاضي باشد در قانون اساسي ما در اصل 171 پيش بيني شده است كه هر گاه در اثر تفسیر یا اشتباه قاضی در موضوع یا در حکم یا در تطبیق حکم بر مورد خاص، ضرر مادی یا معنوی متوجه کسی شود، در صورت تقصير، مقصر طبق موازین اسلامی ضامن است و در غیر این صورت خسارت به وسیله دولت جبران می‌شود، در هر حال از متهم اعاده حیثیت می‌شود.  در قانون آيين دادرسي كيفري و قانون مسئوليت مدني ما اين موضوع پذيرفته شده است اگر از رفتار قاضي يا راي كه صادر مي‌كند به فردي خسارت وارد مي‌شود دولت موظف است جبران كند. 

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top