بحران سرنگونی هواپیمای روسیه توسط ترکیه یک شبه حل و فصل نخواهد شد

احتمال وقوع جنگ میان ناتو و روسیه/ناتو : در کنار ترکیه خواهیم ایستاد

وکیل ملت: وزیر دفاع روسیه از اتخاذ تدابیر خبر داده ولی به ماهیت این اقدامات اشاره نکرده است. همچنین وی تاکید کرد پیام محکومیت روسیه به اطلاع مقامات ترکیه رسیده است. پس از اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره این حادثه شمار زیادی از مقامات این کشور موضع گیری کرده اند و همه این مقامات خواهان اتخاذ اقدامات قاطع علیه ترکیه هستند.

تاریخ انتشار: 4آذر1394|11:45

احتمال وقوع جنگ میان ناتو و روسیه/ناتو : در کنار ترکیه خواهیم ایستاد
| کد خبر: 57918

الجزیره گزارش داد: احتمال واکنش نظامی روسیه علیه ترکیه وجود دارد.

به گزارش «انتخاب»، مواضع کشورهای غربی نشان می دهد که آنان به دنبال آرام کردن اوضاع هستند و از دو طرف می خواهند محتاط باشند تا این حادثه به یک درگیری مسلحانه تبدیل نشود و شکی در این نیست آغاز این درگیری ها تهدیدی برای امنیت بین الملل خواهد بود.

وزیر دفاع روسیه از اتخاذ تدابیر خبر داده ولی به ماهیت این اقدامات اشاره نکرده است. همچنین وی تاکید کرد پیام محکومیت روسیه به اطلاع مقامات ترکیه رسیده است. پس از اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره این حادثه شمار زیادی از مقامات این کشور موضع گیری کرده اند و همه این مقامات خواهان اتخاذ اقدامات قاطع علیه ترکیه هستند.

برخی از مقامات روسیه خواهان آن شده اند تمام پروازهای غیرنظامی روسیه به ترکیه متوقف شود و همه گردشگران روسی از ترکیه به کشور بازگردند. نائب رئیس پارلمان روسیه نیز تاکید کرد اقدامات تروریستی در ترکیه کمتر از اقدامات تروریستی در مصر نیست و این که هیچ توجیهی برای رفتن شهروندان روسی به ترکیه وجود ندارد. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز از شهروندان این کشور خواست به ترکیه سفر نکنند. تا این لحظه موضع مقامات روسی وارد فاز واکنش نظامی نشده است. انتقادات زیادی از ترکیه درباره حمایت این کشور از گروه های مسلح مخالف نظام سوریه مطرح است.

برخی از مقامات روسیه ترکیه را متهم می کنند که نفت سوریه را از داعش خریداری می کند و رئیس جمهور روسیه نیز به این مسئله اشاره نکرده است. بنابراین واکنش ها در ترکیه محدود به مجازات های سیاسی است و شاید به سطح اقتصادی برسد. اگر قرار است واکنش نظامی صورت بگیرد احتمالا این واکنش پس از نشست نیروهای مسلح روسیه خواهد بود.

وی درباره اظهارات یکی از مقامات روس مبنی بر همکاری ترکیه و آمریکا در هدف قرار دادن این جنگنده روس گفت: سرگئی ملنیکف نائب رئیس دوما یکی از اعضای حزب کمونیست روسیه است و تاکید کرد اطلاعاتی را به دست آورده است که نشان می دهد هدف قرار دادن جنگنده روسیه بر اساس هماهنگی های اطلاعاتی و امنیتی ترکیه و آمریکا بوده است. این مقام روسیه تا این لحظه اسنادی را در این زمینه ارائه نکرده است و شاید این موضع مقام روس در چارچوب متشنج شدن روابط روسیه و ناتو مطرح شده است به ویژه آنکه رئیس جمهور روسیه در دیدار با پادشاه اردن در منطقه سوچی، ناتو را به حمایت از تروریسم متهم کرد. بنابراین این بحران از چارچوب تنش های دوجانبه ترکیه و روسیه خارج شده و وارد بحران بزرگ تری در سطح روابط روسیه و ناتو شده است. ترکیه یکی از اعضای مهم ناتو است.

الجزیره همچنین در گزارش دیگری نوشت: بسیار روشن است مقامات ترکیه ابعاد مختلف این حادثه را برای اعضای ناتو تشریح کرده اند و این که چرا خلبان روسی به هشدارهای ترکیه توجه نکرد. بعید به نظر می رسد این بحران یک شبه حل و فصل شود. این بحران دارای ابعاد ژئوپلتیکی عمیق است و شاید در برابر یک بحران واقعی را در روابط ترکیه و روسیه شاهد هستیم و در نشست ناتو تنها ابعاد فنی و نظامی این حادثه بررسی می شود و باید منتظر موضع پایتخت های غربی باشیم.

برخی ها می گویند این اقدام ترکیه اشتباه بوده است و در حال حاضر این کشور تلاش می کند ناتو را وارد درگیری در اراضی سوریه کند. عده ای دیگر نیز می گویند روس ها، آمریکایی ها، ترک ها و فرانسوی ها که در حریم هوایی سوریه فعالیت می کنند به هماهنگی های بیشتری نیاز دارند. بحران واقعی در روابط روسیه و ترکیه ایجاد شده و این بحران دارای ابعاد سیاسی عمیق جهانی است.

گاردین: احتمال رویارویی نظامی بین ناتو و روسیه

نشریه گاردین گزارش داد:احتمال رویارویی نظامی ناتو و روسیه وجود دارد.

 نشریه انگلیسی گاردین با اشاره به سرنگون شدن جنگنده روسیه نوشت: سقوط این جنگنده تاکید می کند خطر واقعی در آغاز درگیری میان طرف های دخالت کننده در بحران سوریه وجود دارد.

این نشریه افزود: این احتمال وجود دارد که درگیری هایی میان ناتو و روسیه آغاز شود. پیام ناتو به روسیه:در کنار ترکیه خواهیم ایستاد در همین حال ناتو با هدف تقویت مواضع ترکیه در قبال روسیه نشست فوق العاده تشکیل داده است و در این نشست عنوان شده که ناتو برای همبستگی با ترکیه در کنار این کشور می ایستد.

به گزارش .کیل ملت به نقل از بی بی سیینس استولتنبرگ گفت:شورای آتلانتیک شمالی (ناتو) نشستی فوق العاده برگزار کرده و سفیر ترکیه درباره حوادث اخیر گزارش داده است.من همچنین با احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه صحبت کرده ام. ترکیه به متحدان درباره سرنگون کردن هواپیمای نیروی هوایی روسیه که در حال نقض حریم هوایی ترکیه بود، اطلاع داد. من در گذشته نیز درباره پیامدهای اقدامات نظامی روسیه نزدیک مرزهای ناتو نگرانی های خود را ابراز کرده بودم.این (حادثه) اهمیت داشتن تمهیدات و احترام به آن برای اجتناب از چنین حوادثی در آینده را نشان می دهد.

وی افزود: همانطور که ما بارها روشن ساخته ایم ، برای همبستگی با ترکیه در کنار آن هستیم و از تمامیت ارضی ترکیه، متحد ناتو خود حمایت می کنیم. ما به دنبال کردن تحولات در مرزهای جنوب شرقی ناتو از نزدیک ادامه خواهیم داد. من بدنبال تماس های بیشتر بین آنکارا و مسکو هستم و خواهان حفظ آرامش و تنش زدایی هستم.دیپلماسی و تنش زدایی برای حل این وضع مهم است.
وی درباره امکان نقض حریم هوایی ترکیه گفت: ارزیابی جامع اعضای ناتو با اطلاعاتی که ترکیه در اختیار ما قرار داده است، همخوانی دارد.

دبیر کل ناتو گفت: ما خواهان آرامش و تنش زدایی هستیم. وضع جدی است و همه ما با دور اندیشی عمل و به کاهش شدت گرفتن اوضاع کمک می کنیم. من به همین جهت از تماس های بیشتر بین مسکو و آنکارا استقبال می کنم. تماس هایی انجام شده است و ما از تماس های بیشتربرای حل این حادثه شدید استقبال می کنیم. ما همچنین بر روی تحولات و تقویت مکانیسم برای اجتناب از چنین وضعی در آینده کار می کنیم.ما در داخل ائتلاف اکنون در حال صحبت درباره نحوه در پیش گرفتن اقدامات بهتر برای شفافیت،قابلیت پیش بینی و کاهش مخاطره هستیم زیرا ما می خواهیم از این نوع حوادث جلوگیری کنیم. ما باید از این وضع و این حوادث اجتناب کنیم.
دبیر کل ناتو گفت:این وضع جدی است اما فکر می کنم ما با فضای امنیتی جدیدی در مرزهای ناتو روبرو هستیم. به همین جهت ناتو بر اهمیت تمرکز بر قابلیت پیش بینی و شفافیت و اقدامات مختلف برای کاهش مخاطره تاکید دارد.

ینس استولتنبرگ گفت:دشمن مشترک باید داعش باشد و من از همه تلاش ها برای مبارزه با داعش استقبال خواهم کرد. مهم است همه ما از جمله روسیه در مسیرهدف جامع شکست داعش حرکت کنیم اما آنچه که ما دیده ایم این است که بیشتر حملات روسیه تاکنون اهدافی را در مناطق مختلف در سوریه هدف قرار داده است که داعش در آنجا حضور نداشته است. بنابراین ما از همه تلاش ها برای مبارزه با داعش استقبال می کنیم. دشمن مشترک ما داعش است و از همه تلاش ها برای تقویت نبرد با داعش استقبال می کنیم.

دبیر کل ناتو گفت: تماس هایی بین ترکیه و روسیه گرفته شد اما ناتو تاکنون تماسی با روسیه نداشته است. ما با ترکیه که متحد ناتو است ،تماس داشتیم.

وی درباره نحوه حمله به جنگنده های روسی گفت:من نمی خواهم درباره جزییات صحبت کنم اما آنچه که می توانم تایید کنم این است که ارزیابی متحدان با آنچه که ترکیه اوایل امروز به ما گزارش داده است، همخوانی دارد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top