حميد جنتي در گفت و گو با وكيل ملت:

صدور چک بلامحل در جامعه بیداد می کند

وکیل ملت: ماده 310 قانون تجارت ایران، چک را به این صورت تعریف کرده که «چک سندی است که به موجب آن، صادر‌کننده مقدار یا کل وجهی را که پیش مخاطب چک دارد مسترد می‌کند». به عبارت دیگر( مقدار پولی در بانک وجود دارد و یک سندی نوشته مي‌شود كه گفته مي‌شود فلان مقدار را از آن حساب به کسی که من حواله شده بدهند، یعنی از پول موجود یک مقداری را برداشته مي‌شود) .

تاریخ انتشار: 5آذر1394|02:37

صدور چک بلامحل در جامعه بیداد می کند
| کد خبر: 58248

در کشور ما چک به وسیله‌ای برای معامله اعتباری تبدیل شده است. اما در رابطه با چك بلا محل بايد گفت  هرگاه صادرکننده چک در تاریخ مندرج در آن معادل مبلغ مذکور در بانک مورد نظر  وجه نقد نداشته باشد یا پس از صدور چک تمام یا قسمتی از وجهی که به اعتبار آن چک صادر کرده به صورتی از بانک خارج كند یا دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد، اصطلاحا چک بی‌محل یا بلامحل صادر شده است. متاسفانه صدور چک بلامحل از موضوعات مبتلا‌به جامعه است به طوری که امروزه اشخاص حقیقی و حقوقی بدون داشتن پشتوانه اقدام به صدورچک می‌كنند.

 

حميد جنتي در گفت و گو با « وكيل ملت» در مورد چك بلا محل گفت: همان طور كه مي‌دانيم قانون چك بلا محل تغيير و تحولاتي داشته است. يعني در گذشته صدور هر نوع چكي جرم بود. به طور كلي چك برخلاف سفته و برات وسيله پرداخت است. سفته و برات نوعي تعهد است يعني كسي كه سفته مي‌دهد مشخص است كه آن فرد نمي‌خواهد پولي امروز بدهد يا زماني كه فرد برات مي‌دهد مي‌خواهد 3 ماه ديگر پول خود را بدهد. ولي در خصوص چك بايد گفت زماني كه فردي چكي مي‌دهد اساسا بايد تاريخ روز باشد يعني آن فرد مبلغ چك را در بانك دارد به موجب آن حواله فرد دريافت كننده مي‌تواند پول را دريافت كند. اما اگر دروغ بگويد و يك امر موهومي را به فرد القا كند آن كلاهبرداري محسوب مي‌شود يعني صدور چك بلامحل جرمي است در حكم كلاهبرداري.

چك بلامحل در گذشته راه دفاع نداشت

وي ادامه داد:  قبل از سال 56 در رابطه با چك قانون خيلي صريح بود و هر كسي چك بلا محل صادر مي‌كرد راه دفاعي نداشت و بايد به زندان مي‌رفت. سال 56 قانوني به نام گوگوش وضع شد. در سال 1353 یا 1354، خواننده مشهوری (گوگوش) چکی به دارنده یکی از هتل‌ها و کاباره‌های مشهور آن زمان بابت تضمین حضور و ادامه کارش در آنجا داده بود،  دست شخصي بود و چون نظام در آن زمان نمي‌خواست گوگوش به زندان برود قانون چك را عوض كردند.  پس اين قانونی که به اصطلاح از آن با عنوان «گوگوش» نام برده می شود همان ماده 13 قانون فعلی چک است که گفته در موارد زیر صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری نیست. الف - در صورتی که ثابت شود چک سفید امضا داده شده. ب - هرگاه در متن چک وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی شده باشد.ج - چنان چه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.د - هر گاه بدون قید در متن چک ثابت شود که وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی بوده یا چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی بوده است. ه - در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد.

تاريخ چك اگر توسط فرد ديگري زده شود جنبه جزايي آن منتفي مي‌شود

اين وكيل دادگستري تصريح كرد:  از جمله شروطي كه براي چك در آن زمان گذاشتند اين بود كه چكي كه مشروط، بدون تاريخ، معجل و تضميني باشد اينها جرم نيست. به طور كلي يك مفري باز شد كه متاسفانه همين‌طور ادامه پيدا كرد. به نظر بنده قانون چك درست آن‌طور كه بايد اجرا نمي‌شود. به طور مثال( موكل بنده براي واردات اوليه مواد، ارز مي‌خواست كه ارز خريده‌بود كه ارز آن نرسيد با وجود اينكه آن افراد پول نقد براي ارز گرفته بودند اما پول را برنگردانند به جاي پول چك دادند در صورتي كه صاحب حساب چك داده بود اما برادر او آن چك را تاريخ زده بود همين امر كه تاريخ چك را فرد ديگري زده باعث شد  از جنبه جزايي خارج شود يعني آن چك قابل وصول نيست). كافي است كه تاريخ و متن چك توسط يك نفر صادر نشده جنبه جزايي آن منتفي است.

قانون چك درست اجرا نمي‌شود

جنتي افزود: قانون چك به نظر بنده درست اجرا نمي‌شود البته ممكن است براي برخي اين مسئله وجود داشته باشد. بنده معتقدم كه قانون چك بايد تغيير كند و اين مسائل از آن حذف شود. يعني كسي كه پولي در حسابش ندارد حق صدور چك را هم نداشته باشد و چنانچه صادر كرد براي او جرم تلقي شود.

اين وكيل دادگستري خاطر نشان كرد: امروزه صدور چك بلامحل بيداد مي‌كند. تعداد آن آنقدر زياد است و چون در زندان ها كمبود جا داريم آنها را آزاد مي‌كنند. اين باعث مي‌شود به طور مثال  فرد چندين  دست چك بگيرد و هزاران نفر را بدبخت ‌كند. زماني كه چك بلا محل صادر مي‌شود بانك مركزي ليستي از آن افراد مي‌دهد يا خير بايد گفت تا دو برگشتي در دست شعبه است. بايد توجه كرد به طور مثال فردي 10 چك دارد در 10 شعبه  هر كدام در دو شعبه ناديده گرفته شود كه 20 چك در اينجا مهم شمرده نمي‌شود.

وي در پايان ذكر كرد: در خارج از كشور چنين چيزي وجود ندارد. به طور مثال در ژاپن كسي سفته بدهد و پول به موقع ندهد به زندان مي‌رود. سفته‌اي كه جنبه جزايي در ايران ندارد و چك دارد برخي افراد حاضرند سفته آنجا را دريافت كنند اما چك ايران را دريافت نكنند. اين مسائل در نحوه اجرا و قانون است. 

کلید واژه ها چک - گوگوش
دسته بندی با وکلا , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top