د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كتر حسن فد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ايي در گفت و گو با « وكيل ملت»:

سكوت قانون در برابر عدم برقراري رابطه زناشويي از سوي مرد

وکیل ملت: تمكين يكي از مباحث حقوق خانواده است. تمكين به معناي انجام وظايف زناشويي و نشوز مقابل آن است. اين موضوع وابستگي عميق به مبحث رياست خانواده دارد، و مباني پذيرفته شده در آنجا روشنگر حريم اين موضوع است.

تاریخ انتشار: 5آذر1394|02:55

سكوت قانون در برابر عدم برقراري رابطه زناشويي از سوي مرد
| کد خبر: 58255

تمكين غالبا نسبت به زن به كار مي رود و آثار آن در مورد زن، منظور نظر فقيهان و حتي حقوقدانان بوده است. يعني هميشه از تمكين و نشوز زن سخن گفته مي‌شود نه مرد!!  هرگاه زن نسبت به وظایف زناشویی تمکین نکند و ناشزه باشد ، شوهر می تواند به دادگاه مراجعه کرده ، الزام زن را به تمکین بخواهد. در این صورت  او نمی تواند از شوهر مطالبه نفقه کند. ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی می گوید : ” هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود “. بنابر این اگر زن مانع مشروع و عذر موجهی در عدم تمکین داشته باشد ، حق وی نسبت به نفقه ساقط نخواهد شد. مثلا اگر زن به علت خطری که از جانب شوهر متوجه اوست از ماندن  در خانه شوهر خودداری کند، یا به علت ابتلای شوهر به امراض مقاربتی از رابطه جنسی  با او امتناع نماید ، این امتناع مانع حق نفقه نخواهد بود. آيا در قوانين حرفي از عدم تمكين مرد زده شده است ؟ هرگاه مرد نسبت به وظایف زناشویی تمکین نکند، آيا زن می تواند به دادگاه مراجعه كند و طلاق بخواهد؟ كه در اين زمينه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كتر حسن فد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ايي، مد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ير آموزش كرسي حقوق بشر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر گفت و گو با « وكيل ملت » گفت:  زن و شوهر به مجرد ازدواج مطابق 1102 داراي حقوق و تكاليفي هستند.به طور كلي  چون حق و تكليف دو روي سكه‌اند بنابراين زوج و زوجه تكاليفي را در قبال هم دارند. كه در ماده 1102 آمده است كه  همين كه نكاح به طور صحت واقع شد روابط زوجيت بين طرفين موجود و حقوق و تكاليف زوجين در مقابل همديگر برقرار مي شود.

در عقد دائم نفقه به عهده زوج است

وي اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌امه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: معناي تمكين مرد و زن كمي متفاوت است. به طور كلي آنچه در مورد تمكين زوجه بيشتر مطرح مي‌شود و رايج تر است آن رابطه زناشويي كه به نوعي  تمكين خاص است و تمكين عام هم همان امور جاري منزل است.

فد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ايي تصريح كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: اما اگر بخواهيم در خصوص تكاليف مرد از آن به عنوان تمكين ياد كنيم و عدم انجام آن تكاليف را عدم تمكين تعريف كنيم بايد بگوييم  مطابق ماده 1106 در عقد دائم نفقه‌ی زن به عهده شوهر است. پس مي‌توان گفت يكي از تكاليف مرد پرداخت نفقه است. يعني در عقد دائم نفقه به عهده زوج و او مكلف است در هر وضعيتي، آن نفقه را پرداخت كند و فرقي ندارد كه زن فقير يا غني باشد و نمي‌تواند به هيچ بهانه‌اي از اين مسئوليت شانه خالي كند. حالا اگر مردي نفقه همسر خود را نپردازد يعني زن تمكين كرده و تمام وظايفش را انجام داده (همانطور كه نفقه منوط به تمكين است) در اين صورت مرد بدون دليل از پرداخت نفقه امتناع مي‌كند يا مدت ها است منزل را ترك كرده است.

با ندادن نفقه، مرد به حبس تعزيري محكوم مي‌شود

اين وكيل د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گستري عنوان كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: يكي از حقوقي كه زن دارد مي‌تواند مرد را الزام به پرداخت نفقه و آن را از دادگاه درخواست كند. يعني زن مطابق ماده 1111 مي‌تواند نفقه خود را درخواست كند كه در اين ماده آمده است «زن می‌تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع کند. در این صورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم خواهد کرد.» يا مطابق ماده 53 قانون حمايت خانوداه جديد اگر كسي با داشتن استطاعت نقه زن خود را ندهد به حبس تعزيري درجه شش محكوم مي‌شود.  ترك انفاق آنقدر مهم است كه علاوه بر پيگيري حقوق زن مي‌تواند شكايت كيفري عليه همسر خود داشته باشد.

اگر مردي به وظايفش عمل نكند زن حق طلاق دارد

وي خاطر نشان كرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌:  اگر اين الزام مفيد فايده نباشد مطابق ماده 1129 مي‌تواند از دادگاه تقاضاي طلاق كند و دادگاه به استناد اين مورد طلاق را صادر كند كه در اين ماده آمده است (در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه، زن می‌تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق مي‌كند. همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.) به طور كلي  در قباله هاي ازدواج اگربه شروط اين قباله مراجعه كنيم مي‌توانيم موارد آن را مشاهده كنيم كه يكي از موارد ترك نفقه و ديگري ترك منزل.  اگر مردي آن شروط و وظايف خودش را عمل نكند زن مطابق آن شروط مي تواند خود را مطلقه كند.

قانون صريحا در رابطه با  روابط زناشويي از سوي زوج صحبت نكرده است

فداي در پايان خاطر نشان كرد: مردي كه اين تكاليف را انجام نمي‌دهد مي‌توان گفت نوعي عدم تمكين است و راهكار‌ها و ضمانت اجرايي‌هايي در قانون  براي آن پيش بيني شده است. به طور كلي بايد به اين موضوع هم اشاره كرد كه بندي هم به نام ساير حقوق در قباله هاي ازدواج وجود دارد كه مي‌توان به آن هم استنباط كرد. حقوقي مثل در كنار همسر بودن يا هر 4 ماه يكي بار آن روابط زناشويي را برقرار كردن، كه در اين مورد بايد گفت شايد قانون نسبت به اين موضوع ساكت باشد اما در مواردي با رجوع به فقه اماميه و اصول اساسي خودمان مي‌توانيم برداشت كنيم كه اگر مردي بدون دليل منطقي رابطه زناشويي با همسر خود برقرار نكند به نوعي عدم تمكين است و زن مي‌تواند به اين موضوع استناد و تقاضاي طلاق كند. به طور كلي قانون صريحا در رابطه با روابط زناشويي از سوي زوج صحبت نكرده و عدم تمكين مرد را عدم انجام وظايف و تعهداتي مي‌داند كه در قبال همسر دارد كه در مورد نفقه ديديم كه قانون به اين موضوع هم الزام كرده و گاهي به استناد آن طلاق هم صادر مي‌شود. 

 

کلید واژه ها نشوز - وظايف زناشويي - تمکین
دسته بندی با وکلا , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top