به گزارش وکیل ملت ، به نقل از روابط عمومی دادگستری استان قزوین، «سعید احمدزاده»در حاشیه همایش راکبان موتورسیکلت شهرستان آبیک، اظهار کرد: در تصادفات رانندگی نداشتن گواهی‌نامه یکی از موارد تشدید در مجازات است.
 
این مسئول ادامه داد: اگر متهمی فاقد گواهی‌نامه راهنمایی و رانندگی باشد، طبق ماده 718 قانون تعزیرات هم‌ ردیف با مست بودن محسوب شده و مجازاتش تشدید می‌شود.
 
وی افزود: در قانون بیمه نیز اگر فردی فاقد گواهی‌نامه راهنمایی و رانندگی باشد، درصدی از بیمه به دلیل نداشتن گواهی‌نامه کسر می‌شود.
 
این مسئول 20 درصد پرونده‌های دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک را مربوط به تصادفات جرحی ذکر و خاطرنشان کرد: تعداد قابل توجهی از این پرونده‌ها را نیز، پرونده‌های خسارتی و فوتی تشکیل می‎‌دهد.
 
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد موتورسیکت‌ها در شهرستان آبیک نسبت به خودروهای موجود بیشتر است، میزان تصادفات موتورسیکلت‌ها را نیز حدود دو برابر خودروها است.
 
احمدزاده اضافه کرد: شهرستان آبیک در شاهراه اصلی و  مسیر تردد چند استان و دومین جاده پرتردد کشور قرار گرفته و برخی افرادی که بر اثر بی‌احتیاطی، تصادف برای آنان رخ می‌دهد ساکن این شهرستان نیستند.
 
وی تصریح کرد: برای پیشگیری از وقوع تصادف باید راهکارهای پیشگیرانه در نظر گرفته شود و فرهنگ‌سازی لازم برای رعایت مسائل راهنمایی و رانندگی صورت گیرد.
 
این مسئول افزود: جای نگرانی برای راکبان موتورسیکلتی که در استفاده از این وسیله نقلیه مهارت دارند وجود ندارد و می‌توانند برای دریافت گواهی‌نامه که پروسه سختی هم نیست، اقدام کنند.
 
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک ادامه داد: آگاهی از قانون، سبب ترغیب موتورسیکلت سواران به سوی دریافت گواهی‌نامه شده و رعایت قانون می‌شود.
 
احمدزاده خاطرنشان کرد: رعایت قانون سبب حفظ سلامت رانندگان و سرنشینان وسایل نقلیه می‌شود و در کاهش تصادفات نیز مفید و مؤثر است.
 
وی اذعان کرد: در بیشتر مسیرها و جاده‌ها میزان سرعت مجاز 120 کیلومتر در ساعت است که در زمان بارش باران و یا برف، رانندگان باید با سرعت مطمئنه رانندگی کنند؛ میزان سرعت در این زمان کمتر از سرعت مجاز در نظر گرفته می‌شود.
 
این مسئول افزود: رانندگان باید در زمان بارش نزولات جوی و لغزندگی جاده فاصله طولی را رعایت و شرایط ایمنی را در نظر گرفته و با سرعت مطمئنه حرکت کنند.
 
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که هیچ مصلحتی بالاتر از قانون نیست و مصلحت‌اندیشی برای آینده، همان رعایت قانون است که همه ملزم به اطاعت از آن هستند.
 
احمدزاده با اشاره به اهدای کلاه ایمنی از سوی اداره کل حمل و نقل پایانه‌های استان قزوین به راکبان موتورسیکلت شهرستان آبیک توضیح داد: این امر سبب آشنایی راکبان موتورسیکلت با قانون و در نتیجه رعایت آن می‌شود چراکه اگر اهمیت رعایت قانون و رعایت شرایط و مسائل ایمنی راهنمایی و رانندگی برای آنان محرز شود، قانون را رعایت می‌کنند.
 
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک افزود: وجود جاده‌های اصلی پرتردد از دلایل اصلی وقوع تصادفات در شهرستان آبیک است؛ حتی تعدادی از راه‌های فرعی شهرستان آبیک در ایام تعطیل پرتردد است که باید در این زمینه بازنگری استانی و ملی صورت گرفته و تدابیر لازم برای کاهش تصادفات در این جاده‌ها اندیشیده شود.
 
این مسئول تأکید کرد: از رانندگان وسایل نقلیه درخواست می‌شود در حین رانندگی مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کرده تا شاهد وقوع حوادث تلخ و ناگوار برای خود و سرنشینان آنان نباشیم.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top