انوشیروان محسنی بند پی  افزود: این وضعیت آسیب های دیگری از جمله خشونت بویژه علیه زنان را در پی دارد که تهدیدی برای جامعه است.
وی اظهار کرد: از این رو مشاوره های سلامت روان از راهبردهای مهمی است که باید در برنامه های محوری این حوزه قرار گیرد.
وی با اشاره به نقش مهم و محوری زنان در رفتارسازی در خانواده ها و مسئولیت پذیری آنها گفت: آنچه امروز امنیت زنان جامعه را در معرض خطر قرار داده، انحراف تربیت زنان و دختران از مسیر اصلی خود با ورود معیارهای خارجی زندگی صنعتی و ماشینی و مادی گرایی و قرارگرفتن کانون تربیت پذیری افراد در خارج از خانواده می باشد.
رئیس سازمان بهزیستی عامل دیگر این تهدید را غوطه ور شدن در فضاهای مجازی عنوان کرد و افزود: در عین افزایش قابل توجه سن ازدواج در این سالها، شاهد عمیق تر شدن آسیب های اجتماعی هستیم که نخستین قربانی آن زنان و دختران هستند.
وی اظهار کرد: در بررسی مراجعات به مراکز مداخله بحران های فردی و اجتماعی کشور،30 درصد از مراجعین خانواده هایی بودند که پدر آنها دچار اعتیاد شده است.
وی با بیان اینکه بیش از 50 درصد طلاق ها ناشی از اعتیاد است ادامه داد: بیشترین تماس با خط تلفن 123 بهزیستی از سوی زنانی با میانگین سنی 20 تا 40 سال است که مشکل آنها به ترتیب اعتیاد، خشونت خانوادگی و آزار بوده است.
محسنی بند پی گفت: 12 درصد این زنان سابقه آزار در دوران کودکی را گزارش کرده اند.
به گفته وی طی سال گذشته حدود 11،5 درصد مراجعه زنان متقاضی مداخله سازمان بهزیستی به علت خشونت بوده و 27 درصد هم برای دریافت مشاوره به منظور جلوگیری از طلاق مراجعه کردند.
وی افزود: بهزیستی با توجه به وظایف ذاتی و قانونی خود برای حمایت از زنان و دختران در معرض آسیب های اجتماعی در پی نهادینه کردن اقداماتی به منظور پایداری خانواده ها و تامین امنیت زنان است.
وی آموزش، توانمندسازی اجتماع محور زنان و ارائه خدمات به روز را در این زمینه ضروری دانست.
رئیس سازمان بهزیستی کشور خواستار ایجاد و ساماندهی مرکز رصد آسیب های اجتماعی زنان در کشور شد و گفت: با استقرار این مرکز و تحلیل آمار و ارقام صحیح امکان برنامه ریزی و عملیاتی کردن آنها بر اساس اطلاعات دقیق و صحیح فراهم می شود.
وی استقرار پایگاه های اورژانس اجتماعی، ترویج رفتارهای مدنی، مهارت پذیر کردن افراد در زندگی خانوادگی و افزایش مهارت آنان در ابراز محبت به اعضای خانواده را در پیشگیری از خشونت و همسر آزاری موثر و مهم دانست.
محسنی بندپی، آگاهی بخشی به جامعه برای پیشگیری از آسیب های نو پدید مانند فضاهای مجازی را از دیگر اقدامات در زمینه کنترل و مدیریت آسیب ها عنوان کرد.
وی افزود: در قوانین برنامه های اول تا پنجم توسعه نیز از مسائل و آسیب های اجتماعی غفلت شده و احکام مناسب برای پرداختن به آنها در نظر گرفته نشده است.
به گفته وی در حالی که در حوزه سلامت جسمی کار و تلاش بسیار صورت گرفته از سلامت اجتماعی غفلت تاریخی داشته ایم.
وی اظهار کرد: دراین راستا دولت یازدهم تیمی را موظف به برنامه ریزی درزمینه سلامت اجتماعی در برنامه ششم توسعه نموده است تا زمینه کنترل و مدیریت آسیبها فراهم شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور، تدوین و اصلاح قوانین را از جمله مباحثی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و در کنار آن از ظرفیت های مردمی و سازمان های مردم نهاد به عنوان همراه و مددکار دولت در کاهش آسیب های اجتماعی بهره گرفته شود.

دسته بندی حقوق اجتماعی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top