یک وکیل دادگستری در گفت و گو با وکیل ملت

تعداد متقاضیان فرزندخواندگی بیش‌تر از تعداد بچه‌هاست

وکیل ملت: زهره محمد حسین پور/ خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی انسان ها است. علم و تجربه ثابت کرده است که کودک در محیط خانوادگی سالم بهتر رشد و تکامل می یابد و فرزندانی که در محیطی خالی از عشق خانواده بزرگ می شوند بیشتر در معرض بحران های عاطفی و روحی قرار می گیرند. هم والدین و هم کودکان به یکدیگر و محیطی نیازمند هستند تا در قالب خانواده پاسخگوی نیازهای یکدیگر باشند، حال چه فرقی می کند این کودک یا این پدر و مادر از کجا آمده اند؟ اما آیا فرقی می کند یا نه؟

تاریخ انتشار: 7آذر1394|02:24

تعداد متقاضیان فرزندخواندگی بیش‌تر از تعداد بچه‌هاست
| کد خبر: 59374

فرزندخواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده های متقاضی که واجدالشرایط قانون جاری حمایت از کودکان بی سرپرست باشند. اولین قانون حمایت از کودکان بی سرپرست اما در سال 1353 تصویب شد که به دلیل ایراداتی که داشت در سال 87 اصلاح شد اما تصویب نشد تا اینکه قانون جدید فرزندخواندگی،  پس از چندین سال کار کارشناسی و کش و قوس‌های فراوان و تغییرات زیاد مردادماه 93 به تصویب رسید. در قانون قبلی حمایت از کودکان بی‌سرپرست زوجین ایرانی مقیم خارج از کشور نمی‌توانستند فرزندی را بگیرند، اما در قانون جدید این موضوع اصلاح شده است. بر اساس قانون زن و شوهری که صاحب اولاد نیستند، زن و شوهری که صاحب اولاد هستند اما بچه می‌خواهند و خانم‌های مجردی که 30 سال به بالا دارند می‌توانند کودکی را به فرزندخواندگی بپذیرند

چرایی این تغییرات و پرسش های دیگر را با  با محمد عسکری نژاد وکیل دادگستری در میان گذاشته ایم. . عسکری نژادبا بیان اینکه  در گذشته تعداد بچه‌هایی که به خانه نیاز داشتند بیش‌تر از تعداد کسانی بود که می‌خواستند بچه‌ای را به فرزندی بگیرند ، می گوید که  حال وضعیت برعکس شده؛ تعداد متقاضیان فرزندخواندگی بیش‌تر از تعداد بچه‌هاست.آنچه در پی می آید حاصل این گفت و گو است که از نظر می گذرد:

چه کودکانی را از نظر قانونی می توان بعنوان فرزند قبول کرد؟

شاید موارد زیادی باشد اما آنچه قانوگذار از آن یاد کرده سه مورد مشخص است. نخست اینکه والدین یا جد پدری کودک، نباید شناخته شده نباشد. دوم اینکه کودک باید تحت سرپرستی سازمان بهزیستی قرار گرفته باشد و سوم اینکه کودک باید به خانواده هایی سپرده شود که قانون تعیین کرده است.

شرایط والدین برای فرزند خواندگی   چیست؟

ما اگر قانون را به دقت بررسی کنیم می بینیم در بند بند این قانون شرایط توضیح داده شده است از جمله این شرایط عبارتند از اینکه زن و شوهر داوطلب سرپرستی، ایرانی و مقیم ایران باشند. ، پنج سال تمام از تاریخ ازدواج آنها گذشته و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند. ، سن یکی از زوجین حداقل سی سال باشد. ، زوجین دارای محکومیت جزائی مؤثر به علت ارتکاب جرائم عمدی و محجور نباشد. ، زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند. ، زوجین یا یکی از آنها دارای تمکن مالی باشند. ، زوجین مبتلا به بیماری صعب العلاج نباشند. ، زوجین معتاد به مواد الکلی یا مواد مخدر و سایر اعتیادات مضر نباشند. ، بستگان سببی و نسبی کودک در صورت واجد شرایط بودن در اولویت تحویل کودک قرار می‌گیرند

مراحل اداری فرزند خواندگی چگونه است؟

متقاضیان فرزند خواندگی باید تقاضای رسمی خود مبنی برفرزند پذیری را به سازمان بهزیستی اعلام نمایند. البته گاهی متقاضیان شروع کار را از دادگاه آغاز می کنند و سپس به بهزیستی معرفی می شوند.

سازمان بهزیستی موظف است درصورت لزوم متقاضیان را برای دریافت گواهینامه های مورد نیاز به سازمان های ذیربط معرفی نماید.مشاوره قبل از فرزندپذیری از موارد مهمی است که زوجین قبل از تشکیل کمیته فرزندخواندگی باید درآن شرکت نماید؛ نتیجه جلسات درپرونده درج گردد.چنانچه تصمیم کمیته مبنی برپذیرش متقاضیان باشد درلیست نوبت قرارمی گیرند و درصورت فرارسیدن نوبت جهت انتخاب فرزند به شیرخوارگاه معرفی می شوند.

درصورت انتخاب فرزند والدین متقاضی توسط بهزیستی استان به دادگاه صالحه جهت صدور قرار دوره آزمایشی (حکم سرپرستی موقت) معرفی خواهند شد.پس از صدور حکم سرپرستی، کودک انتخابی طی صورتجلسه ای به والدین تحویل خواهد شد و مراتب به دادگاه مربوطه اعلام می شود.درطی دوره آزمایشی 6 ماهه، باید حداقل سه بازدید از طرف مددکاران اجتماعی از خانواده فرزند پذیر به عمل آید.درصورت تائید وضعیت مراقبت از فرزند و توانایی خانواده و حفظ منافع فرزند، گزارش نهایی تهیه و برای صدور حکم قطعی سرپرستی به دادگاه ذیربط منعکس می شود.

فرآيند انجام سرپرستي دائمی فرزندخواندگي چیست؟

این فرایند مطابق دستورالعمل تخصصي مراقبت و پرورش كودكان تحت سرپرستي سازمان بهزيستي صورت مي پذيرد و در نهايت كميته فرزندخواندگي وظيفه اصلي تصميم گيري در مورد انتخاب بهترين والدين از بين متقاضيان براي فرزندان تحت سرپرستي سازمان و تامين حداكثر منافع عاليه براي آنان است. ضمن آن كه تعداد كودكان داراي شرايط واگذاري به خانواده هاي متقاضي حداقل يك پنجم خانواده هاي  متقاضي مي باشد و همه فرزندان ارجاعي به سازمان بهزيستي داراي شرايط فرزندخواندگي را ندارند و لازم است كه خانواده ها در نوبت قرار گيرند كه اين مساله با توجه به حساسيت موضوع از نظر كارشناسي به هيچ وجه ايجاد سد و موانع نمي باشد. لازم به ذکر است که بهزیستی و شیرخوارگاه با وجود رعایت استانداردهای لازم بایستی به عنوان مکانی موقت برای نگهداری کودکان تلقی شود نه دائمی! چرا که کودکان در روند رشد طبیعی شان احتیاج به والدینی دارند که تعلق خاطر را در آن ها به وجود بیاورد. احساس تعلق کردن به خانواده می تواند احساس ارزشمند بودن و هدفدار بودن را در کودکان ایجاد کند، عزت نفس را در آن ها رشد دهد و باعث شود حس مسئولیت پذیری و خودآگاهی در آنان تقویت شود.

تامين امنيت مالي كودك در این فرایند چگونه است؟

قانون جاري در رابطه با تامین امنیت مالی کودک بیان می کند، هيچ يك از سرپرستان و كودك تحت سرپرستي از يكديگر ارث نمي برند، كه در مشاوره هاي فرزندپذيري اين موضوع به صورت دقيق به متقاضيان عنوان مي گردد. همچنين با توجه به اين كه يكي از اهداف سرپرستي كودكان تامين منافع مادي كودك مي باشد، ضروري است  بررسي هاي كارشناسي در خصوص وضعيت تمكن مالي متقاضيان به منظور اداره يك زندگي سالم و طبيعي، تامين و تضمين آتيه كودك از نظر اقتصادي مورد توجه سازمان بهزيستي و قوه قضاييه قرار گيرد. همچنين در صورتي  كه خانواده فاقد ملك باشند در يكي از دفاتر رسمي تعهد بذل يك سوم دارايي شان پس از فوت انجام مي پذيرد. يا در نهايت افتتاح حساب پس انداز مسكن، بيمه و .... تضميني براي تامين منافع كودك در آينده مي باشد. پس از تحويل كودك به خانواده طي دوره آزمايشي (شش ماهه)؛ مي بايست پيگيري و نظارت بر وضعيت كودك در خانواده فرزندپذير مطابق دستورالعمل تخصصي مراقبت و پرورش كودكان تحت سرپرستي سازمان بهزيستي توسط كارشناس مربوطه انجام پذيرد. و پس از آن با توجه به شرايط خانواده نظارت ها ادامه مي يابد.

 قانونگذار درباره شرايط فسخ حکم سرپرستی چگونه عمل می کند؟

در صورت تقاضای دادستان از دادگاه در صورت سوء رفتار و عدم صلاحیت زوجین، تقاضای سرپرست به علت سوء رفتار کودک یا از دست دادن استطاعت مالی، توافق کودک با سرپرست پس از رسیدن به سن قانونی یا موافقت سرپرست با والدین واقعی کودک، اين سرپرستي قابل فسخ شدن است.

اما لازم است بدانيد كه طبق قوانين باردار شدن زوجه یا تولد کودک در خانواده سرپرست موجب فسخ حکم سرپرستی نمي‌شود و همچنين چنانچه زوجین بدلایل پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند از موارد ۱ و ۲ شرایط زوجین برای سرپرستی کودک معاف مي‌شوند.

 

کلید واژه ها فرزند خواندگی
دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top