خبري كه بعد از ١٠ روز مجادله هر روزه رسانه‌اي ميان دو وزارتخانه بر سر طرح تحول سلامت و بيمه‌هاي درماني، به نظر مي‌رسد به نوعي نشانه بالا رفتن پرچم سفيد ميان دو طرف باشد.

به گزارش اعتماد، «طرح تحول سلامت مهم‌ترين طرح دولت جناب آقاي دكتر روحاني در بعد سياست داخلي است و هيچ مساله‌اي نبايد مانع اجراي آن شود.» مدير عامل سازمان تامين اجتماعي با اعلام اين نكته پس از جلسه مشترك ميان دو وزارتخانه تلاش كرد تا نشان دهد مجموعه وزارت كار تصميم خود را مبني بر حمايت از يكي از پرسروصداترين طرح‌هاي دولت گرفته است. سيد تقي نوربخش در توضيح جلسه چهارشنبه شب كه تا بامداد پنجشنبه به طول انجاميد، گفت: «اين نشست با حضور جناب آقاي دكتر ربيعي، جناب آقاي دكتر هاشمي و مسوولان ارشد دو وزارتخانه در جوي كاملا صميمي و همراه با همدلي برگزار شد.» به گفته او پس از مطرح شدن مسائل في‌مابين «به طور شفاف» مقرر شده است تا با تشكيل سه كارگروه ويژه مسائل، بررسي و راه‌حل‌هاي لازم استخراج و عملياتي شود: «كارگروه پيگيري پرداخت بدهي بيمه‌ها به مراكز درماني دانشگاه‌ها، كارگروه كنترل مصارف درماني و دارويي و همچنين كارگروه هماهنگي ميان معاونين دو وزارتخانه به عنوان سه كارگروه مصوب نشست ياد شده هستند.»

اواخر آبان زمزمه‌هاي طرح تحقيق و تفحص از وزارت بهداشت در خصوص طرح تحول سلامت كليد خورد. زمزمه‌هايي كه پس از چند ماه مجادلات پنهان و پيدا در خصوص عملكرد وزارت بهداشت آغاز شد. بعد از تاكيد وزير بهداشت به لزوم اجراي قانون برنامه پنجم توسعه درباره تجميع بيمه‌هاي پايه، دامنه اختلافات ميان دو وزارتخانه بالاتر گرفت تا جايي كه پاي دو وزير نيز به ميان كشيده شد. وزير بهداشت جمعه هفته گذشته دلايل هجمه‌هاي اخير به وزارت بهداشت را «نتيجه رضايت‌بخش جلسه مشترك با دولت براي حل بدعهدي بيمه‌هاي پايه در پرداخت مطالبات بيمارستان‌هاي دولتي و وادار شدن بيمه‌هاي پايه و مسوولان ناظر بر آنها به رعايت قانون» دانست. حسن قاضي‌زاده‌هاشمي همچنين روز دوم آذر با انتقاد از بيمه تامين اجتماعي گفت: «ما يك صحبتي كرديم كه بخش درمان تامين اجتماعي زير نظر وزارت بهداشت قرار گيرد. عده‌اي نسبت به اين جمله واكنش نشان دادند و گفتند به دنبال تحقيق و تفحص از نظام سلامت هستند،‌اي كاش آنها تحقيق و تفحصي كنند تا ببينند پولي كه كارگران براي درمان طي ٣٠ سال به تامين اجتماعي پرداخت كرده‌اند كجا هزينه شده است.»

پس از اين صحبت‌ها بود كه سرانجام واكنشي صريح از جانب وزير كار نسبت به شفاف شدن فضاي مالي بيمه‌هاي سلامت تامين اجتماعي صورت گرفت. اواخر هفته گذشته علي ربيعي در نامه‌اي به رييس هيات مديره سازمان تامين اجتماعي خواستار تهيه و ارايه گزارشي از منابع و مصارف انجام شده سازمان مذكور شد. در اين نامه آمده بود: «با توجه به سپري شدن نزديك به ٢٧ ماه از شروع به كار دولت تدبير و اميد و براي ارزيابي ميزان تحقق برنامه‌هاي بيمه‌هاي سازمان تامين اجتماعي لازم است حداكثر ظرف پنج روز ضمن تهيه و ارايه گزارشي از منابع و مصارف انجام شده آن سازمان در زمينه بيمه‌هاي بيكاري، درمان در دو سال اول دولت يازدهم، روند مصرف مبالغ بيمه درمان در بيش از ٣٠ سال گذشته و نيز مقايسه با دوراني كه بيمه‌ها تحت نظر وزارت بهداري (سابق) و بهداشت و درمان و آموزش پزشكي بوده‌اند به تفكيك استخراج و به اينجانب ارايه گردد.» اولتيماتوم وزير به تامين اجتماعي نشان از اين داشت كه قرار است پس از اشاره وزير بهداشت به گزينه «قرار گرفتن بخش درمان تامين اجتماعي زيرنظر وزارت بهداشت» وزارت كار مصمم است تا به مقايسه تجربه وزارت بهداشت در مديريت بيمه‌ها و سازمان تامين اجتماعي فعلي بپردازد.

حالا با انتشار خبر نشست مشترك و ظاهر شدن چهره خندان دو وزير به نظر مي‌رسد اين مجادله به پايان رسيده يا دست كم قرار است از ميدان ديد رسانه‌ها خارج شود. رييس سازمان غذا و دارو روز گذشته در مورد نشست مشترك به «تسنيم» گفت: «در اين ديدار سه محور از مهم‌ترين مباحث بود از جمله حل مشكلات از طريق گفت‌وگوهاي رودررو تا از طرح مسائل اختلافي در رسانه‌ها پرهيز شود.»

دسته بندی حقوق اجتماعی , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top