منصور قمشه امروز شنبه  درنشست مشترک مسوولان کمیته امداد و شورای حل اختلاف با اشاره به تاسیس 190 شعبه شورای حل اختلاف کمیته امداد افزود: دو مجتمع شورای حل اختلاف نیز در کشور تاسیس شده است.
این مسوول کمیته امداد با اشاره به یک میلیون 50 هزار زن سرپرست خانواده که تحت پوشش کمیته امداد هستند، اظهار کرد: این افراد نیازمند حمایت های حقوقی و قضایی هستند.
وی در ادامه افزود: ممکن است اگر برای این افراد که با مشکلات حقوقی مواجه می شوند مشاوره صحیح حقوقی انجام شود آنها به مسیر اصلی زندگی خود برگردند.
وی در ادامه با اشاره به شناسایی 54 آسیب اجتماعی از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: این نهاد تولید کننده فقر نیست بلکه به دنبال پیشگیری از فقر در جامعه است.
وی ادامه داد: درطرح غربالگری اعضای کمیته امداد امام خمینی (ره) مشکلات حقوقی قضایی حدود 250 هزار خانواده کمیته امداد شناسایی شد و هم اکنون به دنبال رفع و رهگیری این مشکلات از زاویه قضایی هستیم.
قمشه در ادامه از انعقاد 70 تفاهمنامه ای با حوزه حقوقی خبر داد و گفت: سه هزار وکیل نیکوکار علاقه مند کمک به اعضایی که مشکلات حقوقی دارند در کمیته امداد هستند.
وی اظهارداشت: 30 درصد از خانواده کمیته امداد دارای مشکلات حقوقی هستند و هم اکنون علاقه مند ایجاد مراکزی برای پیشگیری از مشکلات حقوقی این افراد هستیم.
وی در ادامه یکی از برکات شورای حل اختلاف را وصول معوقات وام های اعضای کمیته امداد اعلام کرد و افزود: در طی سه سال گذشته 850 میلیون تومان معوقات از طریق شورای حل اختلاف وصول شد.
قشمه ادامه داد: خانواده معظم شهدا و ایثارگران نیز می توانند مشکلات حقوقی قضایی شان را در این شورا مطرح کنند.
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی (ره) از ثبت شدن سه هزار و 200 پرونده در شورای حل اختلاف تهران برای افراد تحت پوشش خبرداد وگفت: تعداد قابل توجهی از این پرونده ها پس از رسیدگی و رفع مشکلات مختوعه شد.
قشمه با اشاره به همکاری کانون سردفتران و دفتریاران با کمیته امداد، افزود: افراد تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت حق التحریر معاف هستند و در این مدت هفت هزار سند برای اعضای خانواده امداد در این دفاتر ثبت شده است.
قمشه ادامه داد : خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین از پرداخت هزینه ها در محاکم قضایی معاف هستند.
این مسوول کمیته امداد با اشاره به افزایش میزان طلاق در جامعه گفت: افزایش طلاق در جامعه آثار زیان باری برای کمیته امداد امام خمینی (ره) دارد و به این منظور طرح وکیل خانواده را تنظیم کردیم که امیدواریم به زودی در تهران و سپس در کل کشور گسترش یابد.
معاون اول قوه قضاییه پیشتر دردومین مجمع حقوقدانان و وکلای نیکوکارگفته بود: برای برخی طبقات به ویژه مدد جویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) می توانیم آئین دادرسی ویژه ای ایجاد کنیم.
غلامحسین محسنی اژه ای با بیان اینکه در برخی طبقات بر اساس پیش بینی قانون آئین دادرسی ویژه، مجتمع قضائی ویژه و قاضی ویژه وجود دارد، اظهارکرد: چه بسا می توانیم در این زمینه و برای افراد تحت حمایت کمیته امداد نیز آئین دادرسی ویژه داشته باشیم.
وی درادامه افزود: قوه قضاییه آماده است با کمیته امداد برای رفع این نیازها همکاری کند.

دسته بندی حقوق جزا , خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top