حسين رحمت‌الهي در گفت‌وگو با «وكيل ملت» مطرح كرد:

احراز صلاحيت نامزدها، مبتني بر تحقيقات محلي جالب نیست/تحقيقات محلي به هيچ وجه مبين صلاحيت يك فرد نيست

وکیل ملت: طي روزهاي گذشته سخنگوی شورای نگهبان اعلام كرده برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از «تحقیقات محلی» استفاده خواهد کرد.

تاریخ انتشار: 8آذر1394|02:13

احراز صلاحيت نامزدها، مبتني بر تحقيقات محلي جالب نیست/تحقيقات محلي به هيچ وجه مبين صلاحيت يك فرد نيست
| کد خبر: 59922

نجات‌ا... ابراهیمیان، «مراجع چهارگانه» برای بررسی شایستگی نامزدهای انتخاباتی را کافی ندانست و گفت:  این نهاد «ناچار» است برای مطلع شدن از وضعیت کاندیداها از «تحقیقات محلی» استفاده کند. به اعتقاد او، «از نظر حقوقی کسی را در ایران به خاطر عدم التزام به شرع و قانون اساسی محاکمه نمی‌کنند یا پرونده تشکیل نمی‌دهند که سابقه‌ای در مراجع چهارگانه شود». بنابراین شورای نگهبان با توجه به اختیاری که دارد، درباره صلاحیت‌ها، از سایر دلایل اثباتی همچون تحقیق از مطلعان و معتمدان محلی، اظهارات داوطلبان، سخنرانی‌ها، آثار یا کتاب‌هایشان استفاده می‌کند. حال اين سوال مطرح است كه تحقيقات محلي مي‌تواند منبع خوبي براي احراز صلاحيت افراد افراد باشد؟ و اين تحقيقات باعث نمي‌شود آبروي افراد در معرض خطر قرار گيرد؟ «وكيل ملت» در اين زمينه گفت‌وگويي با حسين‌رحمت‌الهي استاد دادنشگاه و وكيل دادگستري انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

حسين رحمت‌الهي  درمورد در استفاده از تحقيقات محلي براي احراز صلاحيت نامزدهاي انتخابات گفت: در مورد اينكه احراز صلاحيت‌ها توسط تحقيقات محلي انجام شود ما  قانوني نداريم ولي اصولا بايد گفت به لحاظ عرفي، اقدام جالبی نمی تواند باشد و نادرست است فردي كه كانديد نمايندگي مجلس شوراي اسلامي شده و ممكن است در آينده نزديك وارد مجلس شود در مورد او از اهالي محل ،كسبه يا همسايگان تحقيق شود، زيرا ملاك‌هاي افراد باهم متفاوت است. ممكن است برخي از افراد محل با فرد مورد نظر خصومت شخصي داشته باشند و با غرض و نيت شخصي بخواهند در مورد وي سخن بگويند.

تحقيقات محلي به هيچ وجه مبين صلاحيت يك فرد نيست

 اين استاد دانشگاه با اشاره به اينكه  به نظر بنده بايد سازوكار بهتر و منطقي‌تري براي احراز صلاحيت نامزدها انتخاب شود خاطرنشان كرد: در اين صورت هم آبرو و حيثيت افراد در معرض خطر قرار نمي‌گيرد و اينكه از ورود افراد ناصالح به مجلس شوراي اسلامي جلوگيري شود. تحقيقات محلي به هيچ وجه مبين صلاحيت يك فرد نيست و بعضا دچار اشتباه مي‌شوند و قضاوت‌ها مبتني بر تحقيق محلي به اعتقاد بنده مناسب نيست .

احراز صلاحيت نامزدها بايد توسط مراجع 4 گانه باشد

وي در پاسخ به اين سوال كه چه راهكار و اقداماتي را مي‌توان جايگزين تحقيقات محلي كرد، خاطرنشان كرد: به نظر بنده آنچه در قانون مطرح شده كافي است مطابق قانون  مراجع 4 گانه وزارت دادگستري، وزارت كشور، وزارت اطلاعات و حراست وظيفه دارند صلاحيت كانديداها را احراز كنند و همين كافي است.

رحمت‌الهي در خاتمه در پاسخ به اين سوال كه آيا شوراي نگهبان مي‌تواند تحقيقات محلي را اجباري كند توضيح داد: ماده 3 قانون انتخابات و نظر تفسيري شوراي نگهبان از اصل 99 مي‌گويد نظارت ما بر انتخابات استصوابي است و اين نظارت بر كليه مراحل انتخابات از مرحله ثبت نام تا اعلام نتيجه قطعي است. بنابراين به موجب ماده 3 و نظريه تفسيري شوراي نگهبان منعي در مورد تحيقيات محلي وجود ندارد اما به نظر بنده اگر براي احراز صلاحيت نامزدهاي انتخابات كمي سليقه به خرج دهند و از منابع رسمي استعلام شود منطقي‌تر و بهتر خواهدبود .

دسته بندی گفتگو , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top