دکتر محمود عباسی رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران در گفت‌وگو با «وكيل ملت»بررسي ك

حبس زدایی از پزشکان چرا و به چه علت؟!

وکیل ملت: هرچند بسياري از پزشكان متعهد براي مداواي بيماران خود همواره وجدان را درنظر گرفته و فقط نجات جان بيماران برايشان مهم است اما هستند پزشكاني كه با بي‌توجهي خود باعث از دست رفتن جان بيماران مي‌شوند. بيمار با اعتماد به پزشك به وي مراجعه مي‌كند تا پزشك بيماري وي را تشخيص و اقدام به درمان كند.

تاریخ انتشار: 9آذر1394|02:11

حبس زدایی از پزشکان چرا و به چه علت؟!
| کد خبر: 60677

اين روزها خبرهاي زيادي مبني بر قصور پزشكي و بی مبالات  پزشكان در بيمارستان‌ها مي‌شنويم كه منجر به فوت بيمار يا تشديد بيماري شده است. با نگاهي به احکام صادر شده در دستگاه قضايي نيز مشخص مي شود که در بسياري از موارد مرگ و مير کادر پزشکي مقصر شناخته شده‌اند اما همواره قضات سعي کرده‌اند به خاطر رعايت حال پزشکان از مواد تخفيفي قانون مانند بند ۵ ماده ۲۲ قانون مجازات اسلامي سابق استفاده و مقصران را به پرداخت جزاي نقدي بدل از حبس محکوم کنند تا پزشكان به زندان نروند.  اين درحالي است كه  قانون مجازات اسلامي جديد اجازه تبديل مجازات حبس به جزاي نقدي را به قضات نداده است. اما پزشكان درصدد اين هستند كه بتوانند اين قانون را اصلاح كنند تا پزشكان خاطي روانه زندان نشوند .حال اين سوال مطرح است كه چرا قوانين در مورد پزشكان به عنواني گروهي از جامعه بايد متفاوت باشد؟ آيا جزاي نقدي مي‌تواند از برزو بي‌احتياطي‌ها و بي‌مبالاتی پزشكاني كه جان بيماران در دستان آنهاست بكاهد؟«وكيل ملت در اين زمينه گفت‌وگويي با دکتر محمود عباسی  رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران انجام داده است كه از نظرتان مي‌گذرد.

دکتر محمود عباسی  در خصوص اصلاح ماده 616 قانون مجازات اسلامی و تبدیل مجازات زندان پزشکان به جزای نقدی گفت : قبل از اصلاح قانون مجازات اسلامی در سال 1392، به موجب ماده 22 قانون مجازات اسلامی سابق قضات می‌توانستند مجازات حبس را براساس شرایطی به جزای نقدی تبدیل كنند، لیکن با تصویب و اجرایی شدن قانون مجازات اسلامی جدید ماده 37 قانون جدید جایگزین ماده 22 سابق شد. هر چند قانونگذار به طبقه‌بندی مجازات‌ها پرداخته و همچنين نوآوری‌های خوبی در این زمینه داشته‌است، اما تبدیل مجازات حبس به جزای نقدی را حذف و به قضات اجازه داده است که مجازات حبس را تا یک سوم کاهش دهند. بنابراین خطاهای پزشکی هم که مشمول این قانون است علاوه بر پرداخت دیه، قضات می‌توانند از حیث جنبه عمومی جرم نيز، مجازات حبس را تا یک سوم کاهش دهند.

عدم زنداني شدن پزشكان با بخشنامه رئيس قوه قضاييه

رئیس انجمن علمی حقوق پزشکی ایران خاطرنشان كرد: در دو سال گذشته ده‌ها فقره پرونده پزشکی در محاکم عمومی دادگستری طرح و منجر به محکومیت پزشکان به حبس شده‌است هر چند که پیگیری‌های سازمان نظام پزشکی و بخشنامه ریاست محترم قوه قضائیه موجب شد که پزشکی به زندان نرفت و پرونده ها نوعاً با عفو یا تعلیق مجازات همراه بود ولي ادامه این روند نگرانی‌هایی را در جامعه پزشکی ایجاد کرد که با پیشنهاد سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرحی از سوی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص اصلاح ماده 37 قانون مجازات اسلامی و الحاق تبدیل مجازات حبس به آن به مجلس ارائه شد. لیکن متعاقباً با ارسال آن به مرکز پژوهش‌های مجلس بعد گسترده‌تری به خود گرفت و مرکز پژوهش‌ها پیش‌نویس طرح اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی را ارائه کرد که اصلاح ماده 616 قانون مجازات اسلامی را هم دربر می‌گیرد.

وي ادامه داد: این طرح هم اکنون در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در دست بررسی است و از آن جهت که ضرورت دارد نظر ریاست محترم قوه قضائیه نیز در این خصوص اخذ شود توسط معاون محترم حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری جهت اعلام نظر نزد رئیس محترم قوه قضائیه ارسال شده است.البته با پیگیری‌هایی اینجانب، مقرر است این طرح به زودی به هیأت رئیسه مجلس ارائه و در صحن علنی مجلس نيزمطرح شود .

البته لازم به توضیح است که یکی از نوآوری‌های قانون مجازات اسلامی جدید، پیش‌بینی آئین‌نامه مجازات‌های جایگزین است که خوشبختانه این آیین‌نامه توسط وزیر محترم دادگستری با همکاری وزرای محترم کشور و بهداشت تهیه و چندی قبل به تصویب هیأت وزیران رسیده ، در حال حاضر مشكل ماده 616 قانون مجازات اسلامی سابق است که ماده 37 قانون مجازات اسلامی جدید ناظر به آن اجازه تبدیل مجازات حبس را نمی‌دهد، لیکن قضات می توانند مجازات‌های حبس را تعلیق کنند.

تفاوتي ميان پزشكان با ساير اقشار جامعه نيست

عباسي در خاتمه يادآور شد: نکته دیگری که باید به آن تأکید کرد اینکه هیچ تفاوتی بین پزشکان و سایر اقشار جامعه نیست و ماده 616 ناظر به همه مشاغل و حرف مختلف است و در اصلاح قانون هم همین وضعیت مورد توجه قرار گرفته است.

دسته بندی با وکلا , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top