دکتر نعمت احمدی در گفت و گو با وکیل ملت:

طبق قانون مرتضوی ممنوع الخروج نیست/ مساله اصلی این است که آدمی با این همه پرونده چرا ممنوع الخروج نیست؟

وکیل ملت: زهره محمد حسین پور/خروج از کشور سعید مرتضوی، دادستان سابق استان تهران که گفته می شود به دلیل تخلفات در زمان تصدی گری بر سازمان تامین اجتماعی به رد مال و 6 ماه زندان تعلیقی محکوم شده است محافل سیاسی و رسانه ای کشور را حساس کرده است.

تاریخ انتشار: 9آذر1394|02:39

طبق قانون مرتضوی ممنوع الخروج نیست/ مساله اصلی این است که آدمی با این همه پرونده چرا ممنوع الخروج نیست؟
| کد خبر: 60731

مرتضوی که محکومیت یک سال زندان را در پرونده خود دارد و طبق روال عادی قضایی باید ممنوع الخروج باشد حالا در خارج از کشور بسر می برد حساسیت افکار عمومی بویژه رسانه ها با توجه به تجربه ایی است که در رابطه با خروج این دست افراد از کشور برای فرار از محاکمه داشته است وکیل ملت این حساسیت رسانه ها و فعالان سیاسی را به دکتر نعمت احمدی وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق منتقل کرد تا موضوع را نه از بعد سیاسی بلکه از دریچه حقوقی جویا شود.

 

از دکتر نعمت احمدی در رابطه با اینکه سعید مرتضوی چگونه توانسته اند از کشور خارج شده در صورتی که انتظار می رفت با توجه به اتهامات مطرح شده ایشان ممنوع الخروج باشند، پرسیدم که ایشان در پاسخ می گوید که

مطمنا آقای مرتضوی ممنوع الخروج نبوده اند، چون اگر ایشان ممنوع الخروج بوده اند حتما اداره گذرنامه مانع خروج ایشان از کشور می شدند. در ضمن حکم ممنوع الخروج طبق قانون و آیین دادرسی کیفری برای مدت 6 ماه صادر می شود که بعد از انقضای مهلت 6 ماه ممنوعیت خروج خود به خود رفع می شود پس قطع به یقیین در لحظه خروج مرتضوی ممنوع الخروج نبوده است چون اگر این چنین نبود سیستم نشان می داد و عملا نمی توانست از فرودگاه خارج بشود و همچنین اگر هم در گذشته ممنوع الخروج بوده است با انقضای مهلت 6 ماه طبق آیین دادرسی کیفری حکم ممنوعیت رفع می شود.

نعمت احمدی در ادامه می گوید مساله اصلی این است که متهمی که از سال 88 به لحاظ پرونده های که دارد مطرح است و در محاکم قضایی پرونده دارد و همیشه در سطر اخبار جا خوش کرده است چگونه می شود که ممنوع الخروج نباشد.

دکتر نعمت احمدی در ادامه می افزاید که بنده یقیین دارم مرتضوی جایی تشریف نمی برند! و به ایران بر می گردند. علتش این است که هیچ جایی بهتر از ایران برای ایشان نیست، در حال حاضر ایشان راننده شخصی دارد، محافظ دارد و وضع مالی خوبی دارد به طوری که زمانی که قرار ایشان را تشدید کردن به فوریت آپارتمان همسرش را به مبلغ 4 میلیارد به عنوان وثیقه معرفی و تا زمان داگاه آزاد گشتند پس کجا می تواند برود از ایران بهتر؟

حال اگر مرتضوی هم همچون خاوری به ایران برنگردد چه دستگاهی جوابگو است نعمت احمدی در پاسخ می گوید که حقویق با شایدها سروکار ندارد و تنها با تکیه بر واقعیت صحبت می کند. مرتضوی وثیقه 9 میلیاردی دارد و اگر به ایران برنگردد دادگستری خطاب به کفیل ایشان خواستار تحویل مرتضوی می شود و اگر این اتفاق نیافتد وثیقه به نفع دولت ضبط می شود و همچنین تخفیف هم در اتهامات ایشان صورت  نمی گیرد. در واقع هم وثیقه از سمت دولت ضبط می شود و هم حکم صادر می شود.

 

 

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top