تاریخ انتشار: 9آذر1394|01:50

| کد خبر: 60959
احتمال مشارکت ايتاليايي‌ها در خودروسازي ايران وجود دارد

مذاکره با خودروسازان اروپايي در مرحله نهايي

وکیل ملت: وزير صنعت، مذاکره با خودروسازان اروپايي را در مرحله نهايي دانست و گفت: مذاکراتي با فيات نيز انجام شده است که هنوز در مراحل ابتدايي قرار دارد. به گزارش مهر، محمدرضا نعمت‌زاده در جمع خبرنگاران گفت: ايران برنامه دارد ظرف 10 سال آينده به توليد سه ميليون دستگاه خودرو برسد و پيش‌بيني مي‌شود يک سوم اين توليدات در آن زمان صادر شود. وي افزود: به دنبال شرکاي معتبري در حوزه خودروسازي هستيم که بتوانيم با هم سرمايه‌گذاري کنيم، ضمن اينکه چند مورد مذاکره نيز براي عقد قرارداد با اروپايي‌ها در حال نهايي شدن است. وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: در رابطه با ساخت قطعات خودرو، شرکت‌هاي متعددي در حوزه قطعه‌سازي علاقه‌مند به مشارکت با قطعه‌سازان ايتاليا هستند که اميدواريم سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک نيز شکل گيرد.

به گزارش وکیل ملت نعمت‌زاده خاطرنشان کرد: در مورد فيات حدود 10 سال قبل مذاکراتي ميان ايران و ايتاليا صورت گرفت که به دليل شريک آمريکايي اين خودروساز، توليد خودرو محقق نشد اما طي چند ماه اخير مذاکراتي با اين خودروساز ايتاليايي داشته‌ايم که در حال ابتدايي قرار دارد.

وي گفت: از سرمايه‌گذاري فيات براي توليد خودروهاي سبک، تجاري و موتورهاي دوگانه‌سوز کاملاً استقبال مي‌کنيم و البته در مجموع سياست کلي ما در حوزه صنعت بر همکاري‌هاي مشترک استوار است. وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين از انعقاد قراردادي در سفر هفته گذشته پوتين به ايران با وزارت راه و شهرسازي براي برقي کردن خط آهن گرمسار- اينچه برون خبر داد و گفت: روسيه قرار است اين خط آهن را فاينانس کند.

به گفته نعمت‌زاده، اولويت وزارت راه و شهرسازي، همکاري و تمرکز در حوزه راه‌آهن است و يک ماه قبل اين وزارتخانه دعوتي از سرمايه‌گذاران خارجي صورت داده که بر اين اساس، بسته کلي وزارت راه و شهرسازي، سرمايه‌گذاري 15 ميليارد يورويي خارجي‌ها با اولويت جاده و ريل است.

وي اظهار داشت: در رابطه با خطوط ريلي، قراردادي با روسيه منعقد شده است، البته در زمينه احداث فرودگاه نيز چند شرکت فرانسوي اعلام آمادگي کرده‌اند، اما جاي کار براي ايتاليايي‌ها هم وجود دارد.

به گفته وزير صنعت، معدن و تجارت، ساخت بنادر در خليج‌فارس و درياي عمان نيز مورد حمايت دولت قرار دارد، چرا که دو شهرک صنعتي در آن منطقه در حال طراحي است که براي واردات و صادرات نياز به بندر دارد و بنابراين سرمايه‌گذاران خارجي مي‌توانند وارد حوزه مشارکت شوند.

همچنين روزگذشته رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و ايتاليا از احتمال مشارکت ايتاليايي‌ها در صنايع خودروسازي و ساختماني ايران خبر داد.احمد پورفلاح در گفت‌وگو با ايسنا، درباره سفرهيات بلند پايه اقتصادي ايتاليا به ايران و جديدترين زمينه‌هاي همکاري دو کشور اظهارکرد: اين چهارمين هيات بلند مرتبه و پرتعداد از ايتاليا است که پس از توافق به ايران آمده است. وي ادامه داد: قرار است همکاري‌ها بعد از سفر اين هيات بلند مرتبه در زمينه‌هاي مختلفي از جمله خودرو، ساخت و ساز، محيط زيست، مسائل پولي و بانکي، صنايع کوچک و متوسط مانند چرم، سنگ،کاشي، سراميک، آجر و... اتفاق بيفتد. اين شرکت‌هاي ايتاليايي زمينه‌هاي متنوعي فعاليت دارند که با رياست معاون توسعه بازرگاني ايتاليا به ايران آمده‌اند.

رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و ايتاليا درباره قرارداد‌هاي احتمالي که بين شرکت‌هاي دو کشور منعقد خواهد شد، عنوان کرد: از پيش مشخص نشده است که تفاهم‌نامه‌ها در چه زمينه‌هايي به امضا برسد اما هيات ايتاليايي بازديدي از ايران خودرو خواهد داشت و با توجه به اينکه تعدادي از قطعه‌سازان و خودروسازان ايتاليايي در ترکيب اين هيات حضور دارند ممکن است با صنايع خودروسازي ايران قرارداد ببندند. همچنين اين احتمال وجود دارد که با انجمن صنايع ساختماني در پروژه‌هايي به تفاهم برسند و قرار داد امضا کنند.وي همچنين گفت: به طور کلي زمينه همکاري‌ها بسيار متنوع است اما از پيش، برنامه براي امضاي تفاهم‌ها تهيه نشده است و نتيجه نهايي آن بزودي مشخص خواهد شد.به گفته پورفلاح، ايتاليا مصمم است که بار ديگر به جايگاه قبلي روابط تجاري با ايران باز گردد، چرا که اکنون حجم روابط تجاري از هفت ميليارد يورو در هشت سال گذشته به 1.4 ميليارد يورو در سال 2014 رسيده است.رييس اتاق بازرگاني مشترک ايران و ايتاليا درباره تاثير سفر‌ هيات‌هاي تجاري ايتاليايي به ايران در ماه‌هاي اخير و تاثير آن بر روابط اقتصادي دو کشور گفت: در ماه‌هاي گذشته هيات‌هايي بين دوکشور در رفت آمد بوده‌اند. در اين سفر‌ها مبادله اطلاعات انجام شده و ‌زمينه‌هاي همکاري‌ها شناخته و رصد شده است اما واقعيت اين است که قدم جدي زماني برداشته مي‌شود که عملا برداشته شدن تحريم‌ها آغاز شود.تا زماني که سوئيفت برقرار و ارتباط بانکي ايران با شبکه بين المللي برقرار نشود نمي‌توان انتظار زيادي داشت. اما به هرحال اين پيش زمينه‌ها براي توسعه همکاري‌هاي بيشتر لازم بوده است.

برنامه‌ريزي براي توليد 2 ميليون خودروي مشترک

رئيس کميته بين‌المللي کنفدراسيون صاحبان صنايع ايتاليا از استراتژي اين کشور براي توليد 2 ميليون دستگاه خودرو ايراني- ايتاليايي خبر داد. «ليچا ماتيولي» در همايش بزرگ تجاري ايران و ايتاليا در تهران با اشاره به سفر رئيس جمهوري اسلامي ايران به ايتاليا گفت: اهميت ايران در سيستم صنعتي ايتاليا به نحوي است که گمانش سفر رئيس جمهور ايران به اين کشور است که البته به خاطر حوادث اخير تروريستي در فرانسه اين سفر لغو شد و اميدواريم به زودي اين اتفاق رخ دهد.

رئيس کميته بين‌المللي کنفدراسيون صاحبان صنايع ايتاليا افزود: ايتاليا تصميم دارد ماموريت تجاري و صنعتي مهمي را در ايران داشته باشد و امکان گسترش تجارت ميان دو کشور را بيش از هر زمان ديگري فراهم آورد، اين در شرايطي است که تا پيش از تحريم‌ها حجم روابط تجاري به 2 ميليارد يورو صادرات به ايران و 4.7 ميليارد يورو واردات از ايران هم افزايش يافته بود.

وي ادامه داد: آينده روابط تجاري ميان ايران و ايتاليا بسيار روشن است و در حوزه نفت و گاز، اتومبيل و مکانيک، مواد ساختماني، انرژي‌هاي تجديدپذير و تجهيزات پزشکي آمادگي همکاري وجود دارد.ماتيولي خاطرنشان کرد: از مارس 2014 تا مارس 2015 رويه اي براي توليد مشترک خودرو، اتوبوس و کاميون ميان رخ داده و استراتژي ما براي آينده توليد 2 ميليون دستگاه خودرو ميان ايران و ايتاليا است.

رئيس کميته بين‌المللي کنفدراسيون صاحبان صنايع ايتاليا تصريح کرد: تلاش ما اين است که در حوزه شرکت‌هاي کوچک و متناسب به توافق مناسبي با ايران دست يابيم و همزمان با کاهش تحريم‌ها در حوزه بانکي و توسعه فعاليت‌هاي صنعتي بيش از گذشته فعال شويم.

وي، روابط بانکي را عنصري استراتژيک براي از سرگيري روابط ميان دو کشور دانست و توضيح داد: علاوه بر افزايش ميزان تبادلات تجاري، قصد داريم در حوزه کلان، کوچک و متوسط نيز همکاري هاي خود را گسترش دهيم.ماتيولي اضافه کرد: در حوزه نفتي ايتاليا مي تواند براي مدرن‌سازي صنعت نفت ايران گام‌هاي جدي بردارد، ضمن اينکه شرکت‌هايي همچون دنيلي به تازگي 520 ميليون دلار در يزد سرمايه‌گذاري کرده اند.رئيس کميته بين‌المللي کنفدراسيون صاحبان صنايع ايتاليا در پايان گفت: اميدواريم ظرف 5 سال بتوانيم شرايط بسيار مناسبي را پيش‌روي ايران و ايتاليا فراهم کنيم.

 

 

 

 

مردم سالاری

کلید واژه ها خودروسازان اروپایی
دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top