تاریخ انتشار: 9آذر1394|14:02

| کد خبر: 61365

آمار زندانیان مواد مخدر در تهران

وکیل ملت: دادستان تهران گفت: دادسرای ناحیه ۲۰ تهران با ۸ هزار زندانی موادمخدر و دادسرای ناحیه ۳۴ و ۲۷ در حوزه رسیدگی به قتل و سرقت مهمترین دادسراهای تهران در مدیریت آسیب ها هستند.


جلسه‌ شعب اجرای احکام محکومین زندانی با حضور سرپرستان نواحی و دادیاران شعبه ویژه اجرای احکام به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد.

در این جلسه، دادستان تهران با اشاره به فعالیت شعب اجرای احکام محکومان زندانی گفت: مطابق گزارش معاون اجرای احکام، برخی از سرپرستان نواحی دادسرا، آمار محکومان زندانی خود را در پایان هر ماه اعلام نمی‌کنند.

عباس جعفری دولت آبادی با انتقاد از نبود آمار قطعی از محکومان زندانی و تعارض میان آمارهای ارائه شده از سوی برخی دادسراها و زندان افزود: دادسراها باید به طور ماهانه آمار دقیقی از تعداد محکومان زندانی با ذکر نوع اتهام مطابق فرم ارسالی گزارش کرده و شمار محکومانی که مشمول عفو، آزادی مشروط یا دیگر امتیازات قانونی شده‌اند را ارائه کنند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران خطاب به سرپرستان نواحی دادسرای تهران، با تاکید بر ضرورت اتخاذ ترتیبی به منظور دسترسی به آمار دقیق محکومان زندانی، اظهار داشت: ثبت پرونده‌های زندانی‌دار در نواحی دادسرا و تعیین وقت نظارت برای این گونه پرونده‌ها ضروری است و سرپرستان و دادیاران ناظر زندان باید از زندان‌هایی که محکومان ناحیه‌ آن‌ها را نگهداری می‌کند، بازدید کرده و وضعیت زندانیان بلاتکلیف را پیگیری کنند.

در ادامه‌ جلسه، سرپرستان و دادیاران نواحی دادسرای تهران به ارائه‌ آمار محکومان زندانی پرداختند که با توجه به مغایرت برخی از آمارهای اعلامی، دادستان تهران ضمن تذکر در خصوص تهیه‌ی آمار دقیق توسط نواحی، اعلام داشت: آمارها و گزارش‌های تهیه شده از سوی شعب اجرای احکام ویژه زندانیان باید در اسرع وقت ارائه شود.

جعفری دولت آبادی در تحلیل آمارهای اعلامی توسط نواحی دادسرا، با اعلام دادسرای ناحیه‌ ۲۰ که به جرایم مرتبط با مواد مخدر و روانگردان رسیدگی می‌کند به عنوان دادسرایی که با هشت هزار نفر زندانی، بالاترین آمار زندانیان را به خود اختصاص داده است و اهمیت این ناحیه از دادسرا و نواحی ۳۴ و ۲۷ دادسرای عمومی و انقلاب تهران که به جرایم سرقت و قتل رسیدگی می‌کنند، بر نقش این سه ناحیه در مقابله با جرایم مهم و کنترل و مدیریت آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد.

وی با اشاره به ضرورت کاهش جمعیت کیفری به عنوان یکی از سیاست‌های قوه قضاییه، اعلام داشت: یکی از دلایل تشکیل شعب ویژه اجرای احکام، تحقق این سیاست بوده که به عنوان راهکاری مهم با هدف کاهش جمعیت زندان‌ها صورت گرفته است.

دادستان تهران با خاطرنشان کردن هدف دیگر تشکیل شعب ویژه اجرای احکام زندانیان که نظارت بیشتر بر وضعیت محکومان زندانی است، پیشنهاد کرد: برای این شعب دبیرخانه‌ جداگانه‌ای راه‌اندازی شود.

وی خواستار استفاده بیشتر سرپرستان از ظرفیت‌های مقرر در قوانین برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها شد و به سرپرستان نواحی توصیه کرد هر ماه آمار دقیقی از تعداد محکومان زندانی، موارد مشمول آزادی مشروط و نظایر آن ارائه شود.

در این جلسه، تشکیل شورای صلح و سازش برای محکومین زندانی، اعمال ماده‌ی ۵۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری موضوع ادغام احکام متعدد صادره برای یک زندانی، توجه به وضعیت محکومین زندانی که در سایر شهرستان‌ها تحمل محکومیت می‌کنند و اهمیت احکام قصاص و اجرای آن مورد تاکید دادستان تهران قرار گرفت.

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top