تاریخ انتشار: 9آذر1394|14:21

| کد خبر: 61379

تهديد نهاد خانواده در خلأ آموزش سبک زندگي

وکیل ملت: نهاد خانواده به عنوان پايگاه و پشتوانه اصلي افراد نقش بسزايي در رشد و ارتقاي جامعه دارا مي‌باشد. اهميت اين پايگاه اجتماعي به حدي است که آينده هر فرد بسته به نوع تربيت و آموزش‌هاي خانوادگي شکل مي‌گيرد و هرچه ميزان ثبات خانواده بيشتر باشد، کارايي و موفقيت فرد در جريان زندگي اجتماعي بيشتر مي‌شود. لذا هرگونه تهديد نهاد خانواده به منزله هشدار جدي براي سازندگي جامعه در ابعاد مختلف مي‌باشد.

يکي از تهديدات نرمي که امروز نهاد خانواده را مورد آسيب قرار داده رسانه‌هاي نوين مي‌باشد که خود را در قالب رشد و بهره گيري از تکنولوژي روز وارد فضاي خانواده‌ها کرده است. رسانه‌هاي نوين و شبکه‌هاي اجتماعي به رغم برخورداري ظرفيت‌هاي مناسب براي ترويج ديدگاه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، ديني، سياسي و اقتصادي، در حال تبديل شدن به چالش جدي هستند. چراکه بعضا ظرفيت و مهارت لازم براي استفاده از آنها در خانواده‌ها وجود ندارد.
متاسفانه نحوه استفاده از رسانه‌هاي نوين فرصت برقراري روابط و هويت‌بخشي را ازبرخي خانواده‌ها سلب کرده و پايداري خانواده را در معرض خطر جدي قرار داده است. شخصي شدن اوقات مشترک در خانواده و غرق شدن در شبکه‌هاي اجتماعي، موجب بروز رفتارهايي در شخصيت افراد خانواده شده که نقش اصلي اين نهاد در ارتباط سازندگي شخصيت اعضايش را تحت الشعاع قرار داده است.
اغراق در آسيب‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي اصلاً درست نيست چون همانطور که گفته شد پتانسيل قابل توجهي در آگاهي بخشي و آموزش افراد مي‌توانند داشته باشند. اما عدم استفاده صحيح از اين شبکه‌ها موجب بروز اختلالات فراواني در ابعاد اخلاقي و شخصيتي جامعه گرديده است. اصل وجود آسيب اجتناب‌ناپذير است ولي با آموزش و راهنمايي مي‌توان از بروز آسيب‌ها کاست.براي مهار آسيب‌ها به فهم درست و واقع‌گرايانه از آسيب‌ها نياز داريم و قدم اول در اين مسير تعيين اصول راهنما و تعهد به آنهاست.
اصولي که در حفظ بنيان‌هاي خانواده از ديرباز مورد توجه بوده و تقويت آنها موجب سلامت اجتماعي جوامه گرديده است. احترام متقابل، مشارکت هرچه بيشتر در مسئوليت‌هاي درون خانواده، ارتقاي توانمندي ذهني خانواده و تقويت آن براي رفع نيازهاي خود، ضرورت درک بهتر از تغييرات اجتماعي توان خانواده براي همسو شدن با آنها، و تعامل ميان اعضا براي پيشبرد خواسته‌هاي جمعي، از جمله اصولي است که با رعايت آنها مي‌توان در بعد اجتماعي نيز شاهد مهار آفت‌هاي اخلاقي و اجتماعي باشيم.
بايد پذيرفت که باتوجه به گستردگي آسيب‌هاي اجتماعي، نمي‌توان تنها به توانايي‌هاي خانواده براي راهنمايي و خط دهي به افراد تکيه کرد.
لذا درزمان فعلي بايد بر تعامل با نهادها و بخش خصوصي در زمينه حمايت خانواده‌ها تاکيد کرد. امروز انجيوها و نهادهاي مردم نهاد در بحث آموزش و راهنمايي سبک زندگي در خانواده، قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته اند. بايد پذيرفت که با توجه به رشد و پيشرفت جنبه‌هاي مختلف تکنولوژي در حوزه ارتباطات، ديگر نمي‌توان به داشته‌هاي سنتي خانواده براي راهنمايي و تربيت افراد بسنده کرد. لذا حمايت از نهادها و انجيوهاي مردم که در راستاي آموزش‌هاي سبک زندگي فعاليت مي‌کنند، و پشتوانه‌اي براي استحکام نهاد خانواده در جامعه مي‌باشند، امري ضروري است.
خانواده نيازمند توجه و تقويت است و استحقاق گسترده‌ترين حمايت و ياري را دارد. اما اين حمايت‌ها نبايد رنگ و بوي مداخله به خود بگيرد. مداخله‌اي که بعضاً از سوي برخي نهادهاي حکومتي صورت مي گيرد و نتيجه آن کاملا برخلاف تحقق اهداف اجتماعي و تحکيم بنيان خانواده مي‌باشد. نبايد در قالب حمايت از ارزش‌هاي اخلاقي خانواده، اقدام به تهديد و محدود سازي افراد در اجتماع نمود و يک الگوي مشخص را براي آنها تجويز کرد. مسلماً برخورد با ناهنجاري‌ها لازم و ضروريست، اما انتظار رفتاري مطابق با نظر يک نهاد و گروه خاص از سوي افراد جامعه، غير عقلاني و ناموفق است.
مهمترين فصل موفقيت اجتماعي در بعد اخلاق و تحکيم خانواده در زمان فعلي، مسئله آموزش و کسب مهارت‌هاي زندگي است. اين موضوع نيز چندان دور از دسترس نيست و مي‌توان با تقويت نهادهاي مرتبط با مسائل اجتماعي و گسترش گروه‌هاي مردمي در آموزش و مهارت سبک زندگي به موفقيت‌هاي چشم گيري دست يافت.

دکتر حسین امیدوار کارشناس مسائل اجتماعی

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top